Křest ohněm (2005)

Chabý pokus o zobrazenie amerických jednotiek v Iráku. Veľmi slabé herecké obsadenie, strih a aj scénarovo to bolo slabé. Miestami to budilo amatérsky dojem. Ale najviac to stroskotalo na príbehu, ktorý tomuto filmu chýbal. Konanie amerických vojakov bolo stupídne a často proti logike. Malá skupina vojakov sa vzoprie svojím krajanom, ktorí spadajú pod CIA, pretože týrajú teroristov (Tí by ani na sekundu neváhali a postrieľali ich všetkých do jedného aj s ich rodinami) a preto sa ich rozhodnú zachrániť. Pritom nemyslia na následky, ktoré ich čakajú pri ich hlúpom jednaní. Pre mňa podpriemerný film. Vôbec ma to nezaujalo a aj cez tu krátku stopáž skôr nudilo. Zaujímavé akurát, že kanadský režisér sa rozhodne natočiť práve film o amerických vojakoch.

Na konci všech válek (2001)

Vojnový film z prostredia japonských zajateckých táborov. Príbeh zobrazuje skupinu zajatých Američanov a neľudské zaobchádzanie s nimi pri výstavbe železnice. Silný námet, ale spracovanie ma tak nezaujalo. Prostredná časť filmu bola dosť nudná, nezaujímavá a zbytočne preplnená náboženskou tematikou. Vyzdvihnem akurát výbornú hudbu a herecké výkony, najmä ten Carlyleho bol dosť presvedčivý. Ak to mám cele zhrnúť, tak je to ten typ filmu, ktorý nenadchne, ale tiež ani veľmi neurazí.

Komando (1985)

Komando je už dnes klasika medzi akčnými filmami. Príbeh o únose dcérky bývalého elitného vojaka, ktorý im nič nedaruje. Síce je to len taká rozprávka, pri ktorej človek musí úplne vypnúť mozog, ale aj s odstupom času sa to pozrieť dá a keď som bol menší, tak som tento film mal veľmi rád. Myslím, že ešte niekde na VHS by som ho mal mať vo výbornom slovenskom znení s Jozefom Vajdom. Je jasné, že s odstupom času a najmä pre mladších divákov môže byť tento film trochu divný, ale pre mňa je to už navždy nezabudnuteľná klasika s najlepším hercom osemdesiatych rokov Arnoldom Schwarzeneggerom. Výborný herci, scenár, hudba a akcia, ktorá je od začiatku do konca. Akurát mi vadil ten záver, ktorý už bol až príliš prehnaný, ale v tej dobe to bolo bežné.

Captain America: První Avenger (2011)

Ďalšia "Marvelovka" o nezničiteľnom hrdinovi, ktorý zachráni svet. Dejovo je to nudné a celkovo príbeh veľmi nenadchne. Páčil sa mi akurát celkom sľubný začiatok a prostredie minulého storočia, v ktorom film prebiehal. Ale takisto musím vytknúť nezmyselnosti, ktoré ho obklopovali. Laserové zbrane a ďalšia technika budúcnosti tomu na kvalite veľmi nepripadala. A niektoré scény, počnúc pokrikmi "heil hydra" vyzneli dosť komický, ako aj stvárnenie hlavného záporaka. Raz sa to pozrieť dá, ale stačí.

10 000 př. n. l. (2008)

Chabý pokus natočiť niečo "veľkolepé". Emmerichovú tvorbu nemusím a tento film nie je tiež žiadnym prekvapením. Reklamy ako vždy nafúknuté, ale realita bola úplne iná. Nudné pasáže, hrozná výprava, ale takisto tu ťažko hľadať akúkoľvek logiku. Je to len zábava bez mozgu. Aspoň záver vypadal byť nádejný, ale samozrejme na konci príde "nečakané" vzkriesenie a dostane sa to opäť do toho trápneho happy-endu. Celé je to postavené len na počítačových efektoch, ktoré boli zvládnuté na jednotku a začo dávam 2*. Ináč je to len taká fantasy rozprávka pre deti a ani herci ma nezaujali.

Most (2008) (TV film)

Pôvodný diel som nevidel, takže môj komentár nie je zaujatý a hodnotím objektívne. Príbehovo ma to vtiahlo do deja a celé to bolo celkom pozerateľné. Keďže ide o nízkorozpočtový film, tak akčné scény by som mu veľmi nevyčítal, ale čo mi najviac vadilo, bola akákoľvek logika, ktorá tomuto filmu chýbala najviac. Sedem neplnoletých žiakov hitlerjugendu je povolaných, aby ubránili most. Pritom iba dvaja z nich majú skúsenosti so strelnými zbraňami. Obdivuhodné, ako si poradili s celou americkou jednotkou, ktorá bola po uši ozbrojená a mala ešte k dispozícii dva tanky. Tých sedem "statočných" by v skutočnosti tam nevydržalo ani polhodinu. Ale ak hľadáte film pri ktorom sa netreba zamýšľať nad dejom, tak toto je vhodná alternatíva. Výkony hercov nie sú najhoršie. Vzhľadom nato, že ide o TV film to nebolo až také tragické, ako som očakával. Akurát neodporúčam český dabing, pretože ten je hrozný po všetkých stránkach (preklad, výber dabingových hercov)

Admirál (2008)

Jeden z najhorších vojnových filmov, aký som doposiaľ videl. Rusi točia jeden vrak za druhým. Nudná, presladená slátanina, s trápnou romantickou záplatkou, ktorú by nevymyslela ani Rosamunde Pilcherová. To je už len hlúpy nápad vykresliť Kolčaka hlavne ako romantika a nie admirála ruskej armády. Pretože z historického hľadiska mi tento film nič nedal. Herci takisto podali dosť nepresvedčivé výkony. 1* dávam za technickú stránku. Zbytočne zabitý čas, toto už viackrát vidieť nechcem.

Slzy slunce (2003)

Príbeh o tom, ako sa americký vojak nechá prehovoriť ženou, aby porušil priamy rozkaz a tak zachránil desiatky nevinných životov. Na tom by nebolo nič zlého, keby to nebolo tak nehorázne klišovité, nudné a zaobišlo sa to bez klasického, amerického happy- endu. Emocionálne ma film nechal chladným, čo by sa pri takom námete stávať nemalo. Scenárovo takisto dosť veľká bieda. Herecké obsadenie nie najhoršie, ale to film nezachráni. Mal som problém to dopozerať, pretože som očakával úplne niečo iné a nie takúto nudu. Dĺžka tomu tiež veľmi nepridala na kvalite. 1* pridávam za výbornú hudbu.

Kajínek (2010)

Nepatrím medzi fanúšikov československej tvorby, ale tento film ma milo prekvapil. Veľmi solídne natočený thriller s výborným námetom podľa skutočnej udalosti. Príbeh nám zobrazuje nejasnosti ohľadom prípadu Kajínka. Musím vyzdvihnúť kameru a hudbu (s krásnym soundtrackom), ktoré boli na veľmi vysokej úrovni. Takisto aj herecké výkony vysoko nadpriemerné. Snáď najlepší český film, aký som doposiaľ videl a to som ich videl už mnoho. Naši by si mali brať príklad, pretože točíme jednu amatérsku hlúposť za druhou. Na plne hodnotenie mi tam predsa len čosi chýbalo a trochu ku koncu to strácalo na tempe, ale i tak má Petr Jákl ml. môj veľký obdiv, výborné! Chcelo by to viacej podobných filmov. Trochu som nepochopil tunajšie hodnotenia. 64%? Určite si to zaslúži viac.

Ben X (2007)

Tak v prvom rade to nemalo žiadny dej a autori chceli pridať na autentickosti tým, že niektoré pasáže boli točené dokumentárnym štýlom, čo mne prišlo dosť rušivé. Príbeh sleduje autistického chlapca, ktorého v triede šikanujú a taktiež sa zaoberá aj jeho virtuálnym svetom. Silná téma, ktorá ma vôbec nezaujala a skôr strašne nudila. Herecké obsadenie veľmi slabé. Celkovo to u mňa nevyvolalo žiadne emócie. Lepšia varianta tohto žánru je film Klass. Pre mňa zbytočne zabitý čas, veľmi divný film.