• Thriller

Coherence (2013)

Zítra vstanu a opařím se čajem po americku nebo tak něco. Nadhodnocené, nedotažené, upovídané a dost nízkorozpočtové. A rozhodně ne tak originální, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale i tak to mělo na víc. 57%

Muka neviňátek (1972)

Předvídatelnost. To je to, co mi zaručeně otráví celý film. U horrorů, thrillerů a konkrétně gialla je to už takový nešvar, že vždycky doufám, že se tam neobjeví nějaký profesor, kněz nebo podobná postava, která je tou poslední, kterou by někdo podezíral. Místy až dětinsky naivní podsouvání falešných pachatelů, na které prostě dospělý příčetný člověk nemůže nikdy naletět. Tady bylo vymalováno do 25 minut, co je i docela obvyklá doba, kdy prokouknu tvůrce a odhalím vraha.

Temný případ (2014) (seriál)

Ta tíha, vážnost a emocemi nabitá atmosféra nemá v seriálové historii obdoby. To platí ovšem jen o první řadě. Rok na to přišla konspirační oldschoolovka s řadou klišé a provařenými charaktery. Herecké obsazení bylo velice příjemé (v tomto směru si seriál drží laťku vysoko), nicméně finále druhé série dokázali tvůrci projet způsobem, který mě nedokázal příliš dojmout. Byť se o to vehementně snažili. Bohužel i atmosféra z prvního případu se ukázala býti neopakovatelnou. V řadě třetí se sice tvůrci snažili přiblížit atmosféře, ale její depresivita a ani samotný příběh za ty čtyři roky čekání opravdu nestály.

NON-STOP (2014)

Non-Stop je dost nadhodnocená akční podívaná, scénáristické béčko bez uspokojivého závěru. Když místo Liama dosadíte Seagala nebo Lundgrena a z hodnocení umažete 15% uděláte si reálnější představu o kvalitě tohoto snímku. 56%

Tenký led (2011)

Škoda, po většinu stopáže měl snímek našlápnuto na čtyři hvězdy, ale ten závěr (byť podobný zvrat visel celou dobu ve vzduchu) to téměř pohřbil. To překombinované rozuzlení příběh překroutilo v tak absurdní konspiraci, že jsem si vzpomněl dokonce i na Truman Show.

Ledová archa (2013)

Bacha, potenciálně s p o i l e r o i d n í komentář. Dá se tomu vytýkat sto a jedna věc. Většina výtek by však mířila k jednomu kamenu úrazu, a tím je nepraktičnost v uspořádání vlaku. Ta je navíc ještě umocněna hrou na efekt, na které je tento film zákonitě (jak jinak, má-li nás bavit a překvapovat svým dějem) postaven. Nedokážu si představit ten pohyb mezi jednotlivými vagóny (školka, bazén...), zvlášť když dojde k mobilizaci sil. Lidé v první třídě se věnují svým každodenním kratochvílím (kávička, vínko, návštěva zubaře) a jen tak kolem nich zakmitá kohorta revolucionářů, žádné emoce, žádné štráchy, jen račte vstoupit. To všechno je ve prospěch jakéhosi matrix efektu, ale hlavně divácké atraktivity, o kterou tu jde především. Záleží na každém zvlášť, jak k tomu přistoupí a zda-li toto bizarní (až tarantinovské) divadlo skousne. Tohle je navíc komiks (ne sci-fi drama, jak se může zdát), a zřejmě ne každý bude správně naladěn. Mě dokonce tento snímek zprvu ani moc nelákal, i proto mi připravil obrovské překvapení od začátku skoro až do konce téměř v každé scéně. 74%

Zpráva o Europě (2013)

Celý film jsem si říkal: Hlavně ať to tvůrci nezabijou nějakou tou chobotnicí v závěru. 67%

Očista (2013)

The Purge je sice originální, ale absolutně nereálná a ze kteréhokoliv ekonomického, politického, sociálního, psychologického, filosofického a morálního hlediska nejspíš i neobhajitelná a nesmyslná premisa zasazená do obyčejného exploitation horroru. Akční klišé a teatrálnost záporných postav kazí už tak nijaký dojem z celého filmu.