• Thriller

Alexandr a jeho opravdu hodně špatný a příšerně blbý den (2014)

Alexandr a jeho zkurvený, dojebaný, ale opravdu, opravdu dojebaně zkurvený den je bohužel rodinný film. Dietní (not so) crazy komedie. Hrany byly zahlazeny, zabroušeny, vulgarity důkladně anihilovány, až na pár výjimek, a tato prvoplánová plyšácká neškodnost mu rázně ubírá na komediálnosti. Carell půlku filmu jen nosí to batole, takže od něj si nic moc neslibujte. Vyloženě pobavily mě však dvě scény: Test v autoškole a hlavně high five mezi vitrínami, to jsem se vyloženě řechtal. Se smilováním tomu dám 3 hvězdy. Ze začátku jsem si byl totiž jistý, že to vůbec nedokoukám. 55%

Stalker (2014) (seriál)

Po pilotním díle Stalkera byl můj dojem takový, že jsem potkal další z řady kriminálek s plochým scénářem a střídmou psychologií postav. Originální námět je asi jedinou devizou a jediným lákadlem celého projektu. NEHODNOCENO.

Pod zemí (2014)

Indiana Jones meets Šifra mistra Leonarda. Nadprůměrná (sub)žánrovka, která ztrácí své kouzlo v momentě, kdy se již přestává spoléhat na imaginaci diváka a štafetu přebírá invence tvůrců. No a já čekal v závěru víc než pár přeludů a vytuněnou basu. 60%

Očista: Anarchie (2014)

Páni, to byl táák tichý film! Obsah k filmu slibuje výpravnou akci, ale měl jsem dojem, že chvílema sleduji spíš jakýsi meditativní konverzační roadtrip, chvílema zas přepis novely od Turgeněva. Na 12 hodin je v zemi zaručena beztrestnost za prakticky JAKÝKOLIV trestný čin, a toho scénáristického impotenta nenapadne nic lepšího, než nám odprezentovat téměř dvouhodinovou noční promenádu skupinky civilistů vylidněným velkoměstem. Žádné rabování, vloupačky, žhářství, znásilňování, jen ta postapokalyptická prázdnota, jako vystřižená z I am Legend. Navrch naivní satira formou stylizované zvrácenosti vyšších vrstev, kdy se všichni tlemí a chovají jakože strašně ujetě a cynicky... tak tohle bylo tak brutální klišé, že by fungovalo leda jako nadsázka v nějaké komedii nebo komiksu. Ale možná jsem to jenom nepochopil. 44%

The Inbetweeners 2 (2014)

Mít takhle postižená střeva, to už vážně není legrace. 71%

Výchozí bod (2014)

Romantický dvojfilm na hraně midcultu. Chápu nízké hodnocení filmových kritiků. Ale když ono mě to tak nějak bavilo...! 76%

Predestination (2014)

No teda. Už si nepamatuju, kdy jsem se z nějakého filmu takto v noci budil, nevědíc, čí jsem. Příběh o transce, která chce opíchat sebe samu tady nebyl od Mlčení jehňátek: "Vopíchali byste mne? Jak já bych se vopíchal!", prsil se tehdy Bufallo Bill. Spierigové podle Heinleina to však dotáhli do dokonalosti a do důsledku, a antropomorfizací Urobora v jeho nekonečném sebeprznění vybudovali nový milník ve filmovém sci-fi žánru. Nevím, co dodat. Snad jen, že transka v podání Sarah Snook je vskutku zvláštní hybrid vzhledově mezi Leonardem DiCapriem a Emmou Stone. 72%

Babadook (2014)

Metafora vytěsnění. Takto se dá příběh pochopit asi nejlépe, jelikož ta řada souvislostí, které nabízí, nemůže být náhodná. Ztráta milované osoby, o které je zakázáno mluvit. Svátek (den smrti i zrození), který je zakázáno slavit. Sklepení jako podvědomá traumatická vzpomínka na otce. Nespavost, úzkost, Babadook a konečné smíření. To vše napasováno na klasickou klišé duchařinu, kterou činí atraktivním pouze země původu. Nebavilo. 39%