Nesnesitelná krutost (2003)

Příjemné, ale romantická komedie to moc není. Spíš typická coenovka, jedna z těch odlehčenějších.

1984 (1984)

"1984" je, jak by řekl Douglas, "jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četl, a nebylo jich málo". Proto jsem byl na její filmové zpracování velmi zvědavý, ale po zkušenosti z obou Farm zvířat (ty nechutné happyendy!) byla má očekávání zdrženlivá. A o to příjemněji jsem byl překvapen! Zde se žádné ústupky nekonaly. 1984 je skrznaskrz depresivní podívaná z neutěšeného, a narozdíl od Matrixů a spol. tak skutečného totalitního světa (genialita předlohy nejlépe vynikne uvědomíme-li si, že byla napsána ve 40.letech) , kde je podrobeno přísné kontrole úplně vše, včetně myšlenek. ... John Hurt je úžasný, vypadá ještě strhaněji, než když ho roztrhal vetřelec:) Také hudba předběhla svou dobu. Výtky lze mít jen k zestručnění pozadí příběhu a života v oceánské společnosti (především z "Teorie a praxe oligarchického kolektivismu" mělo být přečteno víc než jen pár vět), takže diváku neznalému knihy (a zvlášť tomu, kdo vyrostl na západ od železné opony) nemusí být vše úplně jasné. I tak doporučuji každému! Ale stejně si radši přečtěte knížku:)

Plán 9 (1959)

Ede, měl jsi pravdu. Tohle je ten kus, pro který si tě lidé budou pamatovat:-))))))

Tanec v temnotách (2000)

Bjork jako česká emigrantka "Selma Džezkouva" je výborná ,zejména muzikálová čísla jsou opravdu strhující. A pokud někdo filmu vytýká "nechutné, nehorázné a samoúčelné citové vydírání“, jen to značí, že film vůbec nepochopil:-) Lars von Trier má jen hodně netradiční smysl pro humor, a celý film je jen kanadský žertík na účet těch, kdo rádi(y) vytahují v kině kapesníky:)

Björk at the Royal Opera House (2002) (koncert)

Nádherný koncert s neodolatelnou Bjork a jejími hosty - harfistkou Zeenou Parkins, elektronickými úchyly Matmos a grónským dívčím pěveckým sborem. Výjimečný zážitek.

R.E.M. Parallel (1995) (video kompilace)

Klasické vidoklipy R.E.M. z jejich nejslavnějšího období z počátku 90. let. Téměř do jednoho vynikající.

Radiohead: 7 Television Commercials (1998) (video kompilace)

Pět hvězdiček je pouze za ony opravdu vynikající videoklipy Radiohead. Zatím jen málokdo (napadá mě pouze Bjork) natočil tolik nádherných klipů. Ale proč proboha jich bylo vydáno pouze sedm?? To nás za pár měsíců čeká nové DVD "Another 7 Television Commercials" za dalších několik set Kč? Pro podobné marketingové praktiky nemám moc pochopení...

Mizerové II (2003)

Je to sice efektně natočené, ale je to jen křeč, křeč, křeč. Tady se někdo snažil udělat super-mega-cool akční božárnu, ale zapomněl napsat nejprve kvalitní scénář. Takhle mě to začalo už po dvaceti minutách šíleně nudit, a při představě, že mě čekají ještě dvě hodiny téhož, se mi udělalo mdlo. Smith a Lawrence umějí akorát mlít hubou a tvářit se jako velcí frajeři, ale to je všechno. Samozřejmě mi bylo úplně jedno, jak to celé dopadne, a po dvou dnech si už vůbec nepamatuju, o čem to bylo.

Kameňák (2003) odpad!

Při sledování filmu jsem měl při ruce papír, na který jsem si udělal čárku, kdykoli jsem se zasmál. Ani jednou, přátelé!