Láska nebeská (2003)

Richard Curtis je Bůh! Láska nebeská je s přehledem jeho nejlepší film. Nejlaskavější a zároveň nejvtipnější romantická komedie, co jsem viděl. Spousta hereckých hvězd a prvotřídních vtipných dialogů. Sice celá ta mozaika lidských minipříběhů působí trochu neuspořádaně, ale koho to zajímá? Jděte na to!

Doručovací služba čarodějky Kiki (1989)

Jeden z nejlepších Miyazakiho filmů. Půvabná pohádka o malé čarodějce (aneb Harry Potter v sukních:), která musí potěšit všechny malé i velké.

Nexus (1994) odpad!

Patrně nejhorší film, který jsem v životě měl tu pochybnou čest vidět. To bylo tak špatné, že jsem se dokonce ani nedokázal smát tomu, jak je to špatné...

Špína Londýna (2002)

Spíš než o avizovaný thriller jde o úsměvnou tragikomedii o odvrácené straně cesty za svobodou. Chiwetel Ejiofor je milým překvapením, Audrey Tautou je okouzlující jako vždy (a jedná se o její první anglickou roli) a Sergi López opět tím krásně úlisným záporákem, jak jej známe z filmu Harry to s vámi myslí dobře.

Koyaanisqatsi (1982)

Fascinující obrazy absurdně uspěchané moderní civilizace kontrastující s panenskou přírodou. Mnohem lepší než Baraka. Nedílnou součástí snímku je i hudba Philipa Glasse, která mi zpočátku připadala trochu vlezlá, ale nakonec jsem se jí poddal. Závěrečný dlouhý záběr na hořící trosky rakety snášející se k zemi je jednou z nejpůsobivějších scén, jaké jsem kdy viděl, natolik silnou katarzí, že si o ní valná většina hraných filmů může nechat jen zdát.

Robot-monstrum (1953)

Dlouho jsem se rozmýšlel, jestli dát tomuto filmu "odpad!" nebo "*****". Nakonec jsem se rozhodl pro druhou možnost, protože hodnocení "odpad!" by se mělo dávat jen filmům, se kterými nestojí za to ztrácet čas, ale Robot Monster je naopak něco, co musíte vidět! Příběh o robotích mostrech (v medvědím kožichu) kolonizujících zemi, a do toho ještě ještěrky, obří bublifuk o bůhvíco ještě:) Za těch několi záchvatů smíchu si to pět hvězdiček zaslouží:)

Matrix Revolutions (2003)

Všechny výtky, které jsem měl vůči Reloaded, zde přetrvávají. Mám na mysli zejména první půlku, kde se spíše jen mluví. Bez ohledu na to, jestli ty rozpravy mají nějaký smysl či ne, tempu a gradaci příběhu to rozhodně neprospívá. Druhá půlka mnohé zachraňuje, a jako celek je Revolutions o něco lepší než dvojka. Triky už naštěstí nejsou tak křiklavě digitální. Dále oceňuji, že na soundtracku už nejsou žádní ňuňu-metalisté. Děj je sice obtížně pochopitelný, ale rozhodně je mi tento styl sympatičtější než primitivní bayovky a vůbec filmy typu "Jde bouchač a všechny odbouchá". Matrix povýšil inteligentní sci-fi mezi mainstream, a doufám, že byl jen první vlaštovkou a čeká nás více podobných filmů.

South Park: Peklo na Zemi (1999)

O mnoho lepší než seriál. Velice chytře napsaný scénář o údajném špatném vlivu médií na "mravní výchovu mládeže", který skvěle reflektuje situaci, která po uvedení tohoto filmu v amerických kinech skutečně nastala. Z tohoto filmu určitě neměli radost členové všech těch "Organizací důchodkyň a domovnic za ochranu mravní čistoty našich dětí", protože skvěle ukazuje nesmyslnost jejich teorií. Ale i ten největší mravokárce musí uznat, že ten příběh je lépe napsaný než u leckterých disneyovek.

Memento (2000)

Je to jistě zajímavý nápad, při sledování se budete skvěle bavit "rekonstruováním fabule". Ale zároveň je to nápad, který může fungovat pouze jednou, tak doufám, že nás nečeká žádná "nová vlna memetních filmů".