Láska nebeská (2003)

Monstrozna romanticka vypiplana mozaika ludskych osudov a vztahov mozno moze vyzerat gycovito, sentimentalne a prilis ruzovo, ale clovek so srdcom na lavej strane pod rebrami ten gyc moze kludne a s cistym svedomim poslat do najvacsej prdele aku kedy svet videl. A ostane len oslava lasky v kazdej moznej podobe, citlivo a do detailov premikroskopovana. Ani bez tohoto filmu (spomeniem este Sam doma 4) si neviem predstavit zasrane vianoce, kedze sa v tom obdobi odohrava a vsetko splyva v jeden giganticky "epos" , kde som si zamiloval kazdu jednu postavu (ano , aj Gavina) a vymazleneho Craiga Armstronga, ktoreho hudobny kolac nedokazem dojest aj pri stotridsiatomosmom pozreti. Mozno lasku nebesku beriem ako nejaky velkolepy vysokorozpoctovy epicky spektakl, a.... no a ?. Pre mna je :) 5 a sedem desatin hviezdicky.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Treba k tomuto filmu nieco napisat? Nic, len si ho pustit a vstrebavat, jest ho, pit, sprchovat sa nim, utierat, cistit zuby, vencit, varit, sekat travnik, dat si s nim pejvo, alebo len tak hubarcit. ! ! ! Sest hviezdiciek. Pulp Fiction- Najlepsi priatel cloveka.

22 Jump Street (2014)

I na vyske je pekna prdel. Druhy jump opat je doplna naliaty parodiou, gagmi (viacmenej k***a vtipnymi a nenasilnymi) , satirou, !vietnamskym jezisom! a pekelne zabavnym ksichtom Icea Cubea, ktory opat drti hlasku za hlaskou a je takym prijemnym spestrenim popri akcnych i dramatickych momentoch. Ustredna dvojka nepribrala na vahe ani charaktere, nikam neuhyba, akurat si v urcitych momentoch vymenia role, a myslim , ze je to k* * *a fer. Celkovo v rovnakej linii ako starsi brat, ale o nieco viac ludi, vtipu, vaznosti a chlastu. Kukuricnak jak sa patri, vdaka gulometnej strihovej palbe a divokemu tempu nema sancu nudit a ani som nestihol dopovedat "boruvkovej kolac" ,uz som hladel na zaverecne titulky, ktore su kategoria sama o sebe, a su neuveritelne zabavne, ked si clovek predstavi, kolko Jump streetov nas este caka :) Tesim sa na vsetky .

Sedm (1995)

Moj oblubeny, velavazene pochmurny , atmosfericky zaprsany napinavy nervak, ukrizuvavajuci moje hnaty na prehnity kriz. Skoda, ze tyzden ma len sedem dni.

Diktátor (2012)

Dalsia Sas(h)ovina, ktora sice nedosahuje podobnych kvalit ako predchzajuce "brunoviny" , stale ide o hodvabny nadpriemer, kde aj tentokrat je zabetonovana nejedna pekna mys-lienka. Pravoslavna fekal-media je usporna, vtipky, gagy, spevy a prdy su poutlacane silou byt trocha vaznejsi, no schyta si to par ser-lebrit (ako stale). Rychlo plaviaca sa klada na perejach, konciac roztriestena o klisoidnu skalu.

Hlas moře (2004)

Dost "kontroverzna" tema ta eutanazia. Cakal som od toho depkami nadopovanu melancholiu, pochmurnym mrakom odetu, ale dobre ze nebola. V mojich ociach je to skor oslava zivota, prehodnocovanie postojov, kde zakladnym aspektov pribehu je laska, sloboda a nadej. Alejandro sa pekne s temou pohral, neplakal ale tesil sa. V istych momentoch mi vtlacil slzu do oka , pravoplatne, lebo clovek si ledaco uvedomi. Sem tam zautoci mystickym obrazom, symbolmi a nenecha ani jednu hlavu chladnu (no, mozno par) . A ako hudobny skladatel je bravurny. Taktiez zvyraznil, ze clovek neni az tak slobodny ako sa zda, pretoze i ked chce sam sebe "pomoct" , brania mu v tom iní, aj najblizsi, ktorí mu chcu pomoct inak, a to skor viac trpiet, ale neuvedomuju si to, kedze sa nevzivaju do hrdinovej koze. Zaver zcela jasny a vdakabohu nesentimentalny.

Vévodkyně (2008)

Velmi prekvapive osviezenie v podobe tohto megakostymneho aristokratickeho pozlatka. Pribehovo fajn, neuspal, navnadil a potesil. Prinutil ma zamysliet sa nad sebou a polozit si otazku: Si to vlastne este Ty Luky? V minulosti by som sa do podobnych zalezitosti nenamocil. Velmi mi padlo do oka a srdca vymalovanie doby, etikety, moralky a dostojnosti, nepohrdajuc vplyvom R.alpha Fiennesa na moje emocne komory a v neposlednom rade nadherne vynotovana a citlivo premotivovana hudba z brka R. Portman, ktora ako injekcna striekacka s citom prenika do zil. Jedina vycitka je v ksichte hlavnej predstavitelky, vedel by som si predstavit tam niekoho ineho, aspon by mi tak neskriabala rohovky . Neviem kto je Saul Dibb, ale viem ze dokazal s prehladom vyvencit vsetky aspekty "romantickeho" autentitizmu v zivotopisnom obale isto nadpriemernej a funkcnej kolonady. Film, kde sa stale nieco deje zaujme (aspon trocha) aj nepriatela feministicky ladenych snimkov.

Prokletí Salemu (1979) (TV film)

V detstve to moj najstrasidelnejsi horor (aale az po grofovi Orlockovi) , po ktorom som sa samozrejme bal ist na hajzel, do spajze, pivnice, podkrovia ci do chladnicky, ale teraz v kristovych rokoch vidim triezvejsie. Knizocku Stefana Krala som videl maximalne tak z parnika a tak nepisem porovnavania, ale dedukujem ze je iste lepsia, napinavejsia a atmosferickejsia. Tobe snima ten chaoticky a skoro prazdny celok ako na hojdacke , rovnako je to aj so strihom. Prapodivne nastrihana verzia (ak existuje trojhodinka, dal by som si) . Ale najde sa tu samozrejme i par "svetlych" aspektov. Tak napriklad hudba, chladna, hlbokotonna, strasidelna a vdaka nej maju "strasidelne sceny" nejake tie grady a efekt (70´s), potom je tu aj , sice viac spominany ako zobrazovany pan Barlow (co je vskutku dobry tah, pretoze u divaka by mal zanechat tazsi pocit strachu z neznameho) , ktoreho fyziognomia skoro zodpoveda onemu legendarnemu grofovi Orlockovi ( Kingova pocta Nosferatovi, vraj ), atmosfera sa tiez nejak buduje (strihom zabija) . Tobe sa mozno vysral na vyobrazenie tej pravej beznadeje obyvatelov, bolest , utrpenie, strach z neznameho zla ,ako by si SL zasluzil. Skoda no, filmik mal isto naviac. Je to mozno fakt tou skratenou verziou, alebo pocasim,..vplyvom splnu? jaa neviem.. EDIT: Videna Trojhodka a vsetko je jasnejsie a drasavejsie. Idem naplno

Avatar (2009)

Dokonaly vizual vyhravajuci nad klasickym klisoidnym dejom nadopovany originalnymi napadmi, totiz pustenim uzdy fantazie na spacir s ekologickym podtextom (a posolstvom) , nie cirou nahodou narazajuci na sucasny stav, peniazmi nenabazenych, divokych korporacii devastujucich planetu a ktorym na nikom nezalezi. Je mozne ze ide o jeden z najprecenovanejsich filmov ( pre slepych ) , no a co. A ze potiahol skoro na tri hodky? ("Pha" ) . Ale Cameron dokonale reziruje ansabl s maximalnym nasadenim. Skrotil by aj tasmanskeho dabla so zlatou hviezdou na cele. Monumentalnost a epickost mu dodava este Hornerova taktovka, huslicky a nejaky ten zbor anjelov. Cameron bol, je a bude borec najvacsi.

South Park: Peklo na Zemi (1999)

South Park je kult. Len par slov na zaver....vlastne k tejto socialnej satire a k tejto kur..sky vtipnej, epickej, vulgarnej, uchylnej, buzerantskej, retardovanej, milej, laskyplnej, smutnej, tragickej, odvaznej , otvorenej, drzej, milujucej , satanskej, sprostej animovanej parodii s velkym srdcom a Magickym soundtrackom niet co ani dodat.