Nezastavitelný (2010)

Film drží pohromadě zažité žánrové klišé, ale hlavní herecké trio (Pine, hlavně! Washington a Rosaria Dawson) je dostatečně sympatické a děj americky vyhrocený, že vás to na 98 minut slušně zabaví. Pro fanoušky Jmenuji se Earl malý spoiler: Film je s nadsázkou odpověd na otázku, jak by to dopadlo, kdyby Randy pracoval v dráhách ;)

Občanský průkaz (2010)

Neskutečně mladé, dravé a energické. Plné života v neživé zemi. Tak bych charakterizoval nové dílko Ondřeje Trojana Občanský průkaz. Tragikomický příběh mladé party kamarádů, kteří po svém dospívají v komunistické zemi je místy neskutečně smutný a někdy naopak doslova komický. Viděl jsem spoustu filmů, kde tento rozkol celkový dojem z filmu kazil, ale to není případ Občanského průkazu. Vše do sebe perfektně zapadá, občasné slabší herecké chvilky mladších hbitě suplují dospělí a to především Martin Myšička, který mě zaujal již v Protektorovi a svým hereckým talentem mě nepřestává překvapovat. Moc se těším na jeho další filmy. Vykreslení atmosféry hodnotit nemohu, ale můžu prohlásit, že pro mě osobně je zatím Občanský průkaz nejlepší český film roku a možná největší překvapení vůbec.

Odnikud někam (2010)

Očekávání z mé strany bylo veliké. Sofia Coppola natočila film, který je velmi podobný Lost in Translation, ale emoce ve filmu vůbec nefungují. Ač jsem se snažil, příběh hollywoodské hvězdy Johnnyho Marca ( v podání Stephena Dorffa) na mě vůbec nezapůsobil ani se mě nedotkl. Detailní až zdlouhavé záběry mi zde neskutečně vadily. Dvě hvězdy za cit pro výběr muziky ( Foo FIghters, The Strokes) a Elle Fanning. Somewhere je pro mě zatím asi největší zklamání roku. Tedy. Toho minulého :)

Odpočítávání (2010)

Unthinkable je thriller s hutnou atmosférou, který se téměř celý odehrává na jednom místě. Osobně mi "levnější" zpracování vůbec nevadilo. Po herecké stránce táhne film především surový Samuel L. Jackson. Moss, jakožto citlivá agentka v rámci mezí také moc nezaostává. První dvě třetiny filmu jsou skvělé, film má spád a atmosféru s koncem je to už ovšem horší. Měl jsem pocit, jakoby to celkově postavy ke konci přepálily s emocemi. Samozřejmě se nedá čekat, že by v jejich situaci byli ostatní ledově klidní, ale to, co se udávalo ve filmu, šlo vážně mimo mé chápání. Situace, kdy se snažil Samuel L. Jackson zkonvertovat Moss na stejnou vlnu byly ke konci už protivné a ve výsledku to nezvládl prakticky nikdo. Což je vlastně pochopitelné... Škoda emocionálně přepáleného závěru.

Okresní přebor (2010) (seriál)

Okresní přebor funguje především jako epizodické vyprávění, ale jako celek je to už horší, ikdyž poslední dva díly mě přesvědčily o tom, že jsem si valnou část Houslic oblíbil, herecké obsazení perfektní, jen jsem měl problém se sice výtečným Ondřejem Vetchým, ale scény, kde se vztekal nebo nadával (bylo jich dost) neskutečně přehrával, což bylo určitě v plánu, ale mě tím hrozně iritoval, což je spíš můj subjektivní problém. Po hrozně dlouhé době skutečně perfektní seriál z našich lujů a hájů.

Opravdová kuráž (2010)

Coeni po surovém Tahle země není pro staré plně oslavují slavný western žánr. V čele s dobře napsanými dialogy, které mě osobně nenudily ani vteřinu a výborně zahraným hlavním trojúhleníkem (Bridges!, Steinfeld a Damon) vytvářejí nejlepší western za poslední léta. Škoda, že se film v druhé polovině přehoupne z jednoho klišé momentu do druhého a záverečná část s "dírou" mi přišla vskutku nelogická a okatá.

Paranormal Activity 2 (2010)

POZOR! Obsahuje drobné spoilery!! Série Paranormal Activity má neskutečný problém v katarzi děje. Celý druhý díl se nese na vlně pohody typické, americké rodiny, ale Williams servíruje divákovi neustále drobné náznaky podivuhodných úkazů, kterým hlavní hrdinové (mimochodem ve dvojce si lze aspon trochu oblíbit postavu Briana Bolanda) nepřidávají na důležitosti. Předpokládám, že atmosféra snímku se v těch scénách měla gradovat a divák měl být čím dál tím víc zděšený. Bohužel k tomu aspon u u mě nedošlo. Jednotlivé scény se začnou opakovat nebo nemají vůbec žádný smysl a divák jen kroutí hlavou, proč je důležité sledovat, jak se někdo vyděsil nadílky v záchodové míse. Jednu hvězdu dávám za zapojení rodiny z prvního dílu do příběhu, která pak nakonec sehraje klíčovou roli a závěrečné vykrádání Mlčení jehnátek a REC je k smíchu.

PIKO (2010)

Propojení hrané části a dokumentární funguje. Ovšem kdyby Řehořek natočil přímo dokument, hodnotil bych min. o hvězdu výš. Hraná část chvílemi dost pokulhává. Nelíbila se mi kamera a herecké obsazení je hned u několika postav naprosto mimo mísu. Například obsazení Miloslava Königa nechápu. Hraje policajta a přitom působí jako milý kluk, který by nejradši Rostislava Nováka ve filmu sbalil. Scény pod drogovým vlivem mohl Řehořek také prostříhat. Přesto je to sympatický počin, jsem zvědavý na další Řehořkova díla. Mimochodem Rostislav Novák ml. v roli Gregora nebyl vůbec špatný! [MFF KV 2011]

Piraňa 3D (2010)

Koukali jste se někdy na Čelisti I. a říkali jste si, jak by to asi vypadalo, kdyby se to všechno podělalo a žralok napadl otevřenou pláž ( nepočítaje toho chlapce na madraci) ? Přesně to vám předvede Alexandre Aja v Pirana 3D. Skutečně perfektní béčko. Samozřejmě příběh je prostější a opět se setkáme s partou hrdinů, kteří to zvládnou, ale přesto jsem neviděl od prvních Čelistí od Spielberga tak povedený horor s tématikou mořských oblud! Mé zvrácené Já pleská radostí a smrtelně lituji, že jsem film neviděl v 3D projekci...

Počátek (2010)

Po prvním zhlédnutí! Inception splnil své očekávání. Jedná se o to nejlepší, co momentálně můžete vidět v kinech a spolu s Shutter Islandem se jedná o to nejkvalitnější, co bylo zatím v kinech za tento rok. Film šlape jako hodinky a 148 minut uteče jako voda, jediné, co pro to musíte udělat je dávat pozor. Film se tváří strašně složitě a začátek je jako u každého Nolanova filmu dost nepřehledný, ale kupodivu film směřuje obvyklou šablonou. Jedná se v podstatě o klasickou loupež, která je akorát zabalená do rádoby složitého obalu. Dom ( DiCaprio), jako minulostí pochroumaný hlavní hrdina dá dohromady nový tým, vysvětlí strategii, jak na věc a akce může začít. Po herecké stránce filmu nemám co vytknout, Cillian Murphy byl opět perfektní, to samé J. Gordon-Levitt, který mi po 500 dní se Summer utkvěl v paměti. DiCaprio hlavní roli zvládl také bravůrně, ale více mi seděl v roli Teddyho v Shutter Islandu. Marion Cotillard jsem i přes menší prostor věřil také každé gesto. Gradaci atmosféry v Inception má nastarosti především Hans Zimmer, jehož hudba mě původně na filmu zaujala nejvíce. Je pravda, že v Inception skutečně není film, překypující emocemi, ale to nevadí. Vizuální podíváná je to pro diváka skutečně velkolepá, ale přímočarejší děj a především ta "sněhová část" skutečně bila do očí. Na druhou stranu Christopher Nolan sice není několik kroků před divákem jako v Mementu, Dokonalém Triku nebo třeba Temném Rytíři, ale i tak přivedl do filmu spoustu nových nápadů a scén, které se jen tak nevidí. Bohužel Nolan natočil už takové skvosty, že je tímto vizuálně vyšperkovaným, akčním blockbusterem nepřebije. Pokud si to ovšem vůbec přál :) 4/5