• Thriller

Světová invaze (2011)

Čím začať..? Asi tým, že som sa do kina vybral po dlhšej dobe. Zásadne chodím do kina len na dva žánre a to sci-fi alebo horor, pretože práve tieto vyniknú na filmovom plátne asi najlepšie. Po nenormálnom sklamaní v podobe Skyline som dúfal, že Svetová invázia jednoducho až tak sklamať nemôže. A v podstate nesklamala. Som možno jediný, alebo jeden z mála čo nemá nič proti Liebesmanovej tvorbe, práve naopak, je to režisér ktorý vie nabudiť naozaj hustú atmosféru. Dokázal to v menej známom Darkness Falls alebo v krátkometrážnom video filme Kruhy. (bonusový materiál k filmu Kruh 2, ktorý je fakt oveľa lepší ako samotný film!) Svetová invázia sa na nič nehrá, je to "len" dobrý sci-fi film s množstvom akčných scén (prestrelka na dialničnom moste kraľuje), výbornou hudbou Briana Tylera a veľmi slušnými vizuálnymi efektami. Jediné čo ma nasralo bola príšerná kamera, ku ktorej sa radšej vyjadrovať nebudem a počkám si na komentár užívateľa Enšpígla, ktorého považujem za najväčšieho odporcu roztrasenej kamery. To len uvidíte tie hromy - blesky :) . Battle: Los Angeles sa dá zčasti prirovnať k zmesy filmov Black Hawk Down ( podobnosť vojenskej jednotky a ich nerovný boj v zaprášených uliciach) a k Districtu 9 (mimozemšťania a ich mašiny) samozrejme o stupeň nižšou kvalitou (scenár to naozaj zabíja). Reálne je film tak na tri hviezdy, ale ako fanúšik tohto žánru a fakt, že som nebol sklamaný jednu prihodím. Po niekoľkých projekciách musím zdvihnúť na maximum. Keď si odmyslím niektoré priblblé ba priam patetické dialógy (rozhovor seržanta s malým chlapcom po smrti jeho otca) tento film je nabúchaný neuveriteľnou akciou. Zvuk a efekty sú naozaj parádne.

22 výstřelů (2010)

Keď som si prečítal komentár od môjho obľúbeného užívateľa Enšpígla o tom, že ho z filmu bolela hlava z neustále sa trasiacej kamery a následného ohodnotenia filmu veľkým ODPADOM, bol som rozhodnutý, že si 22 výstrelov nepozriem. Ja tiež nemám rád tento "nový" fenomén, ktorý sa používa v kinematografii čoraz častejšie a doslova kazí pôžitok z filmu. Česť výnimkám (Cloverfield ,Trolljegeren, Blair Witch si to však z pochopiteľných dôvodov vyžadovali). Lenže v L,Immortel som tento trend až tak nepostrehol (určite to nebolo také hrozné), takže nechápem čo mohlo až takto Enšpígla rozčúliť...možno pár scénok bolo roztrepaných, ale všetko v norme..Viac mi však vadil nekvalitný strih a možno hlbšie oboznámenie sa s hlavnými postavami. Tých pár flashbackov bolo jednoducho málo. Vôbec by mi neprekážalo keby film trval 3 hodiny pretože sa bolo na čo pozerať. Mafiánskych filmov je ako šafránu a človek ako ja som vďačný za každý kúsok. Výborné scény, dialógy, brutalita ako sa patrí, k tomu starý dobrý Reno ktorý už ani nemusí hrať..stačí sa pozrieť do jeho "smutných psích" očí a každému musí byť jasné, že On je Šéf :) Mojim očiam a duši rejžo ulahodil, čím mu patrične ďakujem. Film 85 %

Paranormal Activity 2 (2010)

Druhé pokračovanie Paranormal Activity ma nesklamalo...je prakticky rovnaké ako prvá časť s tým rozdielom, že sa dej odohráva u Katienej sestry. Ono potešil fakt, že scenáristi nadväzovali na prvú časť a tu sa ukazuje aké dôležité je mať po ruke niekoľko alternatívnych koncov. Máme tu zopár nových "ľudských" postáv, jednu fenku vlčiaka a čističku bazéna. Práve poslední dvaja menovaní zahrali asi najlepšie :) Prvá polovica príšerne nudila ( čo sa dalo čakať ), druhá oveľa lepšia, ale nie prekvapujúca... Myslím si, že paranormálnych javov bolo už dosť a tretie pokračovanie sa konať nebude. Ale Hollywood nikdy nespí a tých 85 mil.$ na tržbách asi nepustí..........hm,práve som sa dočítal, že bude aj trojka

Legenda o sovích strážcích (2010)

Najviac som sa pousmial na tom ako Snyder použil v jednej scéne úryvok záverečnej (naozaj vynikajúcej) skladby z Darabontovej hmly. Ale táto skladba tu tak zapasovala, že mu to môžem odpustiť. :) Je obdivuhodné ako animácia pokročila a sám som zvedavý kde má vlastne svoje hranice. Práve animácia ma uchvátila najviac a bola možno najlepšia akú som kedy videl. Tlieskam. Veľká škoda, že dej bol celkom jednoduchý - predvídateľný a na taký scenár aký bol napísaný napr. k filmu Toy Story 3 sa bohužiaľ ani zďaleka nechytá. Film ma celkovo nesklamal, ale čakal som možno viac vtipných scénok. Legenda o strážcoch ich však úplne postráda. 70%

Wall Street (1987)

Keby som si mal urobiť rebríček troch najlepších Stoneových filmov, tak Wall Steetu by patrila tretia pozícia hneď za (asi najlepším filmom Olivera Stonea) J.F.K. a Čatou. Na tomto režisérovi si cením to, že si vyberá náročné námety na spracovanie a dokáže ich sfilmovať tak, že sú pozerateľné aj pre širokú masu jednoduchých filmových konzumentov. Popravde..koľko ľudí zaujíma obchodovanie s akciami a celkové dianie na americkej burze? Lenže Stone dokáže urobiť film až tak zaujímavým, že som si nemal čas ani prdnúť. Celému filmu vládne brilantné herecké umenie Michaela Douglesa, ktorého považujem za jedného z najlepších a možno aj najvplyvnejších ľudí Hollywoodu. Výborne mu sekunduje Charlie Sheen (jeho životná rola určite) so svojim otcom Martinom. Scéna v nemocnici ma docela dostala..Je len veľká škoda ,že sa Charlie ubral iným filmovým smerom (ako komik v pohode, ale neuškodilo by mu občas si zahrať aj vážnejšiu rolu...vlohy na to má) a do konca života mi zostane v hlave ako neohrozený Topper Harley.

Lovec trolů (2010)

Po prečítaní názvu filmu som si skoro dolámal jazyk. Nórština je naozaj ťažký, ale zato vtipný jazyk. Dlho som rozmýšlal či si to vlastne pozriem, ale po pár hodinách mi zavolal kamarát a spýtal sa ma : "Počúvaj Zolo videl si už Trolljegeren?" Ja ,že "čo či som videl?" "Trolljegeren"..."to je taký nový nórsky film o Trolloch natáčaní na spôsob Záhady Blairwitch alebo Cloverfield"..."úplná šupa" vravel..No nedalo mi a tak som si prečítal pár komentárov od popredných užívateľov na CSFD. Po pozitívnych ohlasoch som si povedal : "Tak fešák poď do toho". Po dopozeraní Trolljegerena som usúdil, že Nóri už nie sú len krajinou lyžiarov ale aj filmárov. Čo ma však potešilo najviac bol fakt, že i pri takto "dokumentárne" natočenom filme to kameraman zobral citlivo a dokázal, že nie vždy je efektné trepať so svojim nástrojom. No, aby som ho toľko nechválil, pár záberov tam bolo roztrepaných, ale hlava nepociťovala žiadnu ujmu..takže OK. Film bol skvele ozvučený a na moje prekvapenie i vizuálne efekty na solídnej úrovni. Maličké mínus by som dal výtvarníkom, ktorý sa s výzorom jednotlivých Trollov mohli viac pohrať a celkovo túto stránku trošku odflákli. Nevadí. Bavil som sa a nebyť niektorých nudnejších pasáži, flákol by som plný počet. Prekvapenie roka ale určite.

Vanishing on 7th Street (2010)

Brad Anderson ma zaujal už dávnejšie skvelým Mechanikom a preto som bol zvedavý ako si poradí z trošičku iným žánrom. Film Vanishing on 7th Street má skvelý námet avšak nedopracovaný a pravdupovediac ku koncu strašne odfláknutý čo sa ale pri obdobných filmoch stáva dosť často. Úvod filmu je geniálny, atmosféra mrazivá a film jasne (aspoň pre mňa) 5 hviezdičkový. Tento film zabíja fakt, že scenárista nemal gule (alebo je neschopný) ,aby vymyslel niečo originálne čo by Vás totálne odrovnalo a namiesto toho príbeh ukončuje bez akéhokoľvek vysvetlenia (no zčasti tam bolo niečo povedané) "Čo" sa to tam vlastne stalo a "Kto", alebo "Čo" boli tie podivné tiene. Čo ma však ešte nasralo, tak to bol fakt,(možný SPOILER) že hlavní hrdinovia boli odkázaný na fungujúce svetlá alebo elektrinu a ku koncu filmu si Hayden Christensen len tak zapáli fakľu, aby odohnal....veď Vy viete čo. To sa v celom meste nenašli fungujúce zápalky? Film, ktorý mohol byť pre mňa prekvapením roka, ale...

Blonďatá a blonďatější (2007) odpad!

Keby sa baby vyzliekli bolo by to určite za 5, ale keďže tak neučinili nedá sa ani čo hodnotiť. Jednoducho nepríjemná ,trápna komédia s príšernými hercami. Tí herci bol tak príšerní, že aj "toho" týpka v kancelárii ktorého zabila cica-mica túto úlohu absolútne nezvládol a 2 x žmurkol ! A Pamela to vôbec nehrala...:)

Poslední panic (2010)

Už len fakt, že chalan chodí s babenkou 2 roky a nezasunie ma celkom fajn pobavil. Scenár je jednoduchý, predvídateľný a jediná zmena oproti podobným filmom je tá, že sa celý film berie skôr ako dokument. Teraz neviem či to filmu pomohlo, alebo uškodilo.. Takže ten kto neobľubuje "dokumentárnu" kameru a je na ňu priam alergický, radšej sa Poslednému panicovi vyhnite, pretože takto je natočených cca 90% filmu.

Tupíři (2010) odpad!

Odpady nedávam často a podľa docela "vysokého" hodnotenia to vyzeralo tak, že sa budem celkom dobre baviť...ale keď sa na paródii nezasmejete ani raz, niečo bude špatne. Hranica medzi dobrým vtipom a trápnosťou je veľká. Kde sú také filmy akými boli Scary Movie, Žhavé výstrely alebo Bláznivé strely? To sa už nikto nenájde ktorý by to vedel? Bohužiaľ jedna éra skončila (Leslieho nikto nikdy nenahradí...nech mu je zem ľahká) a druhá sa uberá zlým smerom.