Vlak do Busanu 2 (2020)

Co vznikne, když tvůrci vcelku neotřelého a svébytného Train to Busan dostanou výrazně větší rozpočet na pokračování? Rozhodnou se natočit značně nesourodou melanž World War Z, Zombielandu, Mad Maxe, 28 Days After, a Resident Evilu, a ještě to střihnou notnou dávku asijského melodramatu. Má to sice svoje silné chvilky a audiovizuálně je na co koukat, ale povětšinou se Peninsula jen chabě snaží imitovat lépe udělané post-apo klasiky. 50%, zaokrouhleno dolů za rezignaci na originalitu

Dolittle (2020)

Rozklížený, přihlouplý, ale překvapivě koukatelný hollywoodský úlet. Ústřední příběh je tu evidentně jen nesourodá série MacGuffinů, a většina postav by se dala charakterizovat jedinou nerozvitou větou. Film ale dobře vykresluje svůj (pravda dost fantasmagorický) svět, a humor většinu času funguje vcelku slušně. Pomáhá také řada působivých jmen v herecko-hlasovém ansámblu a slušné zvířecí CGI. *** Je to sice hodně nízká laťka, ale oproti Murphyho Dolittlům jsem u toho nového ani jednou naztrácel víru v lidskost. 60% Pokud nicméně nejste příznivci zvířecího humoru, určitě si odečtěte alespoň 10%

Klan létajících dýk (2004)

Výtvarně velkolepá wire-fu epika, která - podobně jako Zhimou-ův Hrdina - právem patří mezi klasiky žánru. Celkový dojem však bohužel kazí přespříliš melodramatické finále a neptřičně působící (a dnes už i viditelně zastaralé) speciální efekty. 70%

Zloba: Královna všeho zlého (2019)

Hyper-barevná pohádka o xenofobii, imperializmu a genocidě, s "trumpovskou" královnou a džihádistickými elfy, půlhodinou bitevích scén, a ohromujícími kostýmy a maskami. Vlastní scénář a povahokresba jsou ale bohužel dost slabé, příběh navzdory tématice až překvapivě politicky korektní a přístupný, velká herecká jména jedou na autopilota, a režii se nedaří vykouzlit výraznější narativního tah nebo emoční investici. 60%, komu by hodně vadila "vílácká" variace na Mimoně, odečte si alespoň 5%

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

U Epizody IX si JJ & spol. pravděpodobně ze všeho nejdřív naplánovali velmi konkrétní momenty, které rozhodně mají nastat v rámci děje a vývoje postav. Těm pak věnovali mnoho úsilí, aby byly správně epické, emocionální, osudové, nostalgické, aby odpovídaly na otázky z předchozích dílů, nebo (ideálně) všechno dohromady. Tyto momenty povětšinou fungují výborně, nebo jsou přinejmenším prvotřídním "fan-servicem". Zbytek filmu ale bohužel tvoří značně generické pojivo. To sice diváka bombarduje našlapanou akcí, krásnými lokacemi, a celkově velmi precizním řemeslem, ale v příběhu vrší jeden nesmysl na druhý, a mnohdy by se dalo úplně vynechat. *** Narativu ubíra na Síle i disneyovská vykalkulovanost - RoS se zřejmě obává plně navázat na značně ikonoklastickou Epizodu VIII, a paradoxně se straní i frančízové finality (třeba vypravěčsky odvážné "smrti" několika vedlejších postav jsou během pár scén zvráceny). Dohromady tedy rozhodně jde o kompetentně velkolepou vesmírnou operu, ale jako zakončení pravděpodobně nejslavnější filmové ságy všech dob bych si představoval něco víc. 70%

Zaklínač (2019) (seriál)

Netflixí Zaklínač novým mesiášem pro fantasy žánr (zatím) není, ale mnoho z jeho ingrediencí je ťip ťop. Henry Cavill ztvárňuje Geralta z Rivie naprosto bezchybně, a Freya Allen i Anya Chalotra jako Ciri a Yen mu zdatně sekundují. Hudba emuluje ikonický soundtrack her, souboje jsou náležitě drsné, a speciální efekty a výprava - ač ne vždycky perfektní - také fungují velmi dobře. "Povinná" etnická diverzita obsazení mi sice radost neudělala, ale herci většinou do rolí padnou, takže si na to jde zvyknout. *** Horší je to ale s narativem. Dialogy jsou často, asi pro umocnění tajemnosti a osudovosti, až strojeně kryptické, a Yennefeřina příběhová linie, oproti knihám o hodně propracovanější, není tak působivá jak se snaží být. Často jsem se tedy těšil, až se zase vrátíme ke Geraltovi nebo Ciri. S tím související přeskakování mezi časovými liniemi, které Lauren Hissrich efektivně využila v Umbrella Academy, je tady navíc spíš nutným zlem kvůli předloze, a často zbytečně znesnadňuje divácké pochopění děje a emoční investici - a to i pro znalce knih a her. Rozhodně by se leckdy hodil titulek "místo X, rok Y". Nicméně se ale určitě těším na další série - tentokrát podle hlavní zaklínačské pentalogie, a doufejme s přímějším tahem na bránu. 80%

Nevěsta na útěku (1999)

Vzhledem k tomu, za jakou ikonickou romantiku tenhle film různé televizní stanice dodnes vydávají jsem byl až v šoku, jak moc to není pravda. Postavy tuze nesympatické, zápletka nesmyslná, dialogy otřepané, humor zřídkakdy humorný, a ještě z toho čiší snaha vyždímat popularitu Pretty Woman. Možná to byla trochu jiná doba, ale jen o pár let mladší Love Actually je pořád velká klasika. Za mě každopádně 45%

Zelená kniha (2018)

Vydařená moderní pohádka s drtivě originálním posláním, že rasismus je špatný, a elitismus taky. Hollywoodská šablonovitost se však naštěstí ztrácí za řemeslně precizní filmařinou, špičkovými hereckými výkony, dobře napsanými dialogy, a milým humorem. Pokud se takovýhle "Oscar-bait" bude točit víc, rozhodně se zlobit nebudu. 75%

Captain Marvel (2019)

Marvelovka co se snaží být feministickou retro-epikou, a není ani feministická, ani epická, ani moc retro. Ženskost hlavní hrdinky se totiž nejvíc projevuje přehršlí okatě "holčičích" motivů a dialogů o tom, jakou má člověk sílu v sobě samém, jak je hrozné přijít o kamarádku, jak není třeba nikomu nic dokazovat, jak je důležitá rodina, atakdále... Devadesátkové zasazení přináší sice pár slušných vtípků, ale obecně zůstává dost nevyužité. Akce je navíc těžce tuctová, hudba generická, a samotná Carol i ostatní nové postavy rutinně zahrané a nepříliš zajímavé. *** Hlavní "detektivní" zápletka a její zvraty nepostrádají trochu originality, ale na druhé zhlédnutí už dost nudí. Pokud jste nicméně skalní fanoušek Marvelu, budete určitě blahem bez sebe ze špílcování úctyhodně omlazeného Furyho (a v menší míře Coulsona) a pohledem do historie SHIELDu. Pokud nejste, ženské superhrdinství najdete mnohem lépe zpracované u Wonder Woman. Subjektivně 60%, pokud nemáte rádi vesmírné monstrkočičky, uberte 5%, a pokud nemáte rádi Marvel svět, tak dalších 15.

X-Men: Dark Phoenix (2019)

Nejslabší částí Temného Fénixe je paradoxně Jean a její příběh. Ten totiž nejenže je značně zkratkovitý a obsahuje prvky naprosto nezapadající do celé série (těžce nevyužitá Jessica Chastain a její mimozemská eskadra), ale Sophie Turner nedokáže překotný vývoj své postavy ani moc dobře prodat. Kinberg také často nechává postavy velmi explicitně předříkávat, co si myslí ("Nechápu, co se se mnou děje", "Už vím, čí to byla krev"), což je v příkrém nesouladu s temnější a dospělejší stylizací narativu. Na McAvoye a Fassbendera je jako už tradičně radost koukat, ale více či méně jen opakují, co už jsme od jejich Xaviera a Magneta přinejmenším jednou viděli. Co mě na druhou stranu nadchlo byla efektivně zlověstná hudba od Hanse Zimmera, a na PG-13 film místy velmi drsná akce (Magneto ve vlaku!). Dohromady tedy jde o vcelku slušný příspěvek do X-mení série, ale jakožto de facto uzavření této průkopnické (a skoro dvacetileté) ságy bych raději něco v kvalitě Logana nebo Days of Future Past. 65%