Sekretářka (2002)

Láska má mnoho podob. Ústřední dvojice hraje jak o život a i když scénáristicky a režisérsky to není ani zdaleka dokonalé, film velmi citlivě a zároveň neohroženě, komicky a tragicky popisuje, kam až jsme ochotni zajít, pokud jde o lásku, ať už v té tradiční či naopak naprosto odlišné podobě. Není to můj šálek kávy a jen kvůli tomu jdu tak nízko, pokud byste se divili.

Srážka s mimozemšťanem (2011)

I když je nápad vcelku originální a Paul je parádně vykutálený alien, tak jsem čekal od dvojice Frost/Pegg znatelně víc šarmu a vtipu. Pár momentek potěší a zvlášť Sigourney mě mile překvapila, přesto se nic vyjímečného nekonalo a americký happy-end mi zanechal v ústech mírně zkaženou pachuť.

Výplata (2003)

Velmi vlažný Minority Report. Předloha a celý nápad je velmi zajimavý a mít to tak Nolan v rukou a dosadit někoho jiného místo Afflecka, tak je z toho jistojistě pecka. Woovi to nedrží úplně pohromadě, hrdinovi se daří vše dle ideálního scénáře, je tam spousta nelogičností a často mám dojem, že by si mnoho scén zasloužilo adekvátnější vysvětlení, jak se k ní vůbec dostalo. Jistě, na efekty se tu dává a Woo se rád vyžívá v poměrně neobvyklých bojových sekvencích, ale ani ty mě nijak neuchvátili. Na jedno večerní podívání dobré, pak už jen jedině, pokud se Vám Uma anebo hudba líbily více, než mně.

Mnichov (2005)

Velmi profesorsky natočený film. Neznamená to, že by Spielberg chladně odvyprávěl příběh muže, kterého práce během krátké doby změní k nepoznání, ale velmi mě dojal a s Banou mě s přehledem vrhl do Avnerova života, jeho pocitů, nočních můr. Tentokrát mě vyjímečně potěšilo, že se neseběhlo k nějakému bombastičnu, žádné megalomanství, jen poctivě natočený film s hutnou a syrovou atmosférou, která se zakousává velmi hluboko a nepustí až do titulků. Bohužel možná kvůli tomu se na film poměrně rychle zapomene a sejde z očí, protože nic super-vyjímečného se nekonalo. Atˇ tak či onak, jedná se stále o klasu.

Princ a pruďas (2011)

"If you want to fuck her, you'll have to fuck me first!" Neskutečně puberťácká a sprostá taškařice, která mixuje žánry fantasy dobrodružství o zachraňování princezen s náhledem a sarkasmem teenage komedií. Hlášky a vtípky jsou poměrně povedené, jen se trochu opakují a místy jdou dál, než by se možná hodilo. Kupodivu příběh drží při sobě a herci nepřehráváli tak, jak jsem předpokládal. Někomu se to nemusí zdát, ale ač nejsem fanoušek Jamese Franca, tak prince Fabia zahrál se vší upřímností a být na jeho místě, tak bych se se snad jen pořád smál. Často byl film víc než přehnaný a konzervativnímu divákovi by nemusel zrovna vonět, já jsem se výsostně bavil.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Už to asi nebude úplně ono; ty originální, příběhově a postavově zajímavější původní piráti. Co mě nejvíc trklo na konci filmu, byl fakt, že žádná postava nebyla nijak hlouběji prozkoumávána. Každý byl jen matně představen kdo čím tak nějak je a šmitec. I přes dozajista kvalitní herce mě proto postavy Rushe, McShanea a Cruz vůbec nezaujaly. Marshall se jen snaží servírovat dobrou náladu spoléhající na Deppových vylomeninách, ale tohle nestačí. Příběh je velmi prořídlý, romantická vsuvka s mořskou vílou mi přišla patetická ani žádné epické finále s fontánou se nekonalo. Dávám plus za krátká vystoupení Keitha Richardse, Judi Dench, silnou hudbou Hanse Zimmera a pár vtipných momentů.

Obhájce (2011)

I'm stoked. Naprosto nadšen. Tomuhle říkám poctivá práce na všech frontách a možná je moje radost založena taky na tom, že jsem dlouho neviděl tak chytrý, perfektně zahraný drama. Hodně tomu vděčí McConaugheymu, který kupodivu odhalil svoji hruď pouze jednou a dal nám vzpomenout, že on i umí hrát! Tempo filmu je naprosto ideální, zvraty nejsou nijak přehnané, za to velmi přesvědčivé a v neposlední řadě film krásně znázorňuje, jak to v právnické branži funguje. Žeru Hallerovo auto, žeru Hallerovo machrování..a Marisu Tomei. O kolik let tato ženská musí zestárnout, aby se mi přestala líbit? Na 5* epos to není, ale na velmi solidních 4,5* 100%.

Zdrojový kód (2011)

Zdrojový kód je pro mě takový malý film, co přijde a zas odejde. To neznamená, že to, co jsem viděl, bylo kdo ví jak špatné; jen jsem nebyl úplně duchaplný a nestíhal tempu. Film je velmi svižný a neptá se, jestli jste všechno pochopili. Líbí se mi, že režisér se nesnažil látku nijak natahovat a naservíroval nám opravdu akční sci-fi, jak se patří, s místama velmi tíživou atmosférou a úspěšně ve mně probouzel tu zoufalost a beznaděj, kterou hlavní hrdina často trpěl. Gyllenhaal odehrál slušný part a Farmiga roli prostředníka světů hrála velmi důveryhodně tu na první pohled necitlivou důstojnici. Film velmi, ale velmi sráží zkažený závěr (je vždy třeba toho patetického happy endu?); posledních..no..cca 8 minut..tam nemuselo být.

Jurský park (1993)

Naprostá srdcovka již od dětství. Moc dobře si pamatuji, jaké noční můry jsem poté o Winstonových dinosaurech měl, přesto jsem jeho svět zbožňoval. Příběh není žádný terno, ale triky, akce, hudba a velmi slušné herecké výkony na thriller (Dr. Malcolma si Goldblum vychutnal) dělá z Jurského parku velmi kvalitní a hlavně zábavnou podívanou. Dinosauři jsou krasavci.

Casino (1995)

Scorsese je opravdu vypravěčským mistrem. Před shlédnutím mi samozřejmě neunikla délka stopáže a nevěřil jsem, že mě udrží celou dobu v pozoru. Kupodivu se tak stalo a i přesto, že se nejedná o žádný gangster-akčnák, spíš dokument o chodu kasina, tak jsem si film vychutnal, hlavně díky brilantním hereckým výkonům de Nira, Stone a krásně slizkého Pesciho.