Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Uzavření anebo respektive spojení obou trilogií, jak se patří. Všechno poctivě odsípá, triky jsou bombastické a bombardovány na diváky každých pár vteřin, Anakin se nám pomalinku mění a všechno hlavně spěje k epickému finále, které se jen tak nevidí. Výborná kamera, zvuky (ještěrka výjimka), klasicky i Williamsova hudba. Co mírně pokulhává je scénář a režie, navíc Anakinův vnitřní boj není úplně presvědčivý. Ale to Hvězdným válkám jde snadno odpustit. Oproti Klonům musím vyzdvihnout výkon Haydena Christensena, protože i skrz topornější scénář zvládl svoji postavu na 1! Maximální hodnocení, ale Impérium vrací úder je i přesto nejlepším dílem celé ságy.

Velmi nebezpečné známosti (1999)

Velmi příjemné překvapení. není mnoho filmů o amerických teenagerech topících se ve spoustě peněz tak neobyčejně chytrých a zároveň skvěle odehraných. Příběh je jednoduchý jako skládanka o 2 kusech, ale zde není třeba nic komplikovat, jen si vychutnávat manévry a intriky ústředního páru. Jak už jsem zmínil, Sarah Michelle Gellar je naprosto krásně nepřející a démonická, Ryan Phillippe odehrál svůj part s náležitým sebevědomým, kde jsem mu žral i jeho postupnou proměnu. A Reese? Kouzelně roztomilá. Jelikož jsem neviděl původní snímky, kterými se tento inspiroval, tak mě konec příjemně zarazil..a zároveň dorazil. Paráda. K maximálnímu hodnocení není daleko.

Kamarád taky rád (2011)

Nejdříve 3 věci: Kvalitní scénář, skvělý Harrelson a Justin umí hrát! Abych ale nebyl jen u krátkého "vyznání" vůči Friends with Benefits, tak se jedná o nijak originální romantickou komedii se vším, co k ní patří. Byl jsem nadšen velmi slušnou inteligencí dialogů obou hlavních postav, takže jsem se i několikrát zasmál a párkrát uznale usmál. Chtěl jsem pomali jít i na 4*, ale v tom mi zabránila část před koncem, (spoiler!) kdy se klasicky ústřední pár rozejde a teď se nějak musí dát dohromady dle známého návodu, kdy přátelé/známí/příbuzní musí protagonisty přemlouvat o tom, jak si sedí a jak oni promeškali takovéhle šance, kterých litují, bla bla (konec spoileru)..proč to nešlo vymyslet jinak? Proč? Škoda, ale tak či onak se jedná o milý počin, kterému se nebráním zase někdy shlédnout.

Drive (2011)

Nejdříve je třeba upozornit, že film komentuji zpětně až po několika měsících, protože po projekci jsem toho nebyl schopen. Zadrhávaly se mi slova, myšlenky, prsty. Jak na to? Jsem velký fanda snímků, které se točí kolem aut, ale tohle je trošku jiný počin, který jsem upřímně nečekal. Příběh není tak zběsilý; velmi konzistentně, klidně a přímo směřuje k hypnotickému konci, přičemž se citlivě dotýká životního stylu hlavních postav a jejich interakcí. Ryan Gosling není zrovna producentem mnoha dialogů, o to víc se klade důraz na jeho hraní a nemůžu říct, že zklamal. Celé všechno je to v takovém skromném hávu, ze kterého máte uvnitř nevtíravý příjemný pocit a jediné, co je "megalomanštějšího" je už tu několikrát řečená hudba, která stylově naprosto sedí a dokonale podtrhuje děj. Je třeba říci víc? Drive ten pověstný drajv má: zařazeno na vysoký rychlostní stupeň a pedál spustí až po titulcích. More of this.

A zase jedna Popelka (2008)

U tohoto filmu jen pevně doufám, že ho mladiství nebudou brát vážně. Popelka v morderním hávu není moc záživný počin: Žádný vtip, žádný šarm a snad nemusím zmiňovat, co si myslím o příběhu a herectvím.

Odvlečen (2007)

Nepřesvědčivý. U filmu jsem se z většiny dost nudil, protože se tam toho moc neděje a krom Reese jsem si neužil ani ničí herecký výkon. Možná to bylo dáno mdlou režií a nijak úchvatným scénářem? Kamera je slušná. Možná jsem si to dostatečně neužil, protože jsem se přitom věnoval studiu, ale u dobrých filmů si mě vždy najde scéna, která mě od vedlejší činnosti odtrhne a připoutá. Nestalo se a když jsem si náhodou všiml klasického amerického konce..tak bylo jasno.

Diane Arbus: Příběh jedné obsese (2006)

Velmi nedávno jsem se zkoukl Sekretářku a tak jsem se těšil, co mi Shainberg ukáže tentokrát. Opět se jedná o velmi zvláštní romanci, kdy k sobě lidé hledjí klikatými cestami cestu s velmi milým zakončením. Shainberg se snaží být jiný, hledá jiné úhly pohledu, ale moc mu to nevychází. Místama snímek schází, ze snahy o velkolepost, k patosu a naivitě, uprostřed se trochu zadrhává a neví si rady. Co drží film silně nad vodou jsou perfektní herecký výkony Nicole Kidman a Roberta Downeyho Jr., kteří se s postavami sžili v naprosté harmonii a je radost na ně pohledět. Zajímavý snímek, leč o nic výjimečného se nejedná.

Cizinec (2003)

To bylo zase utrpení. Steven si hraje na hroznýho chytráka a hloupost jeho rivalů nezná meze. To už jsem u něho viděl již 100x, tak proč stále to samé dokola? Díky a sbohem.

Ghost Rider (2007)

Ne, ne, třikrát ne! Je vidno, že režisér by si tuze rád hrál s triky, ale aby dával pozor na scénář či jakýkoliv druh režie, na to už asi zapomněl. On by to měl být asi zábavný film, jenže já jsem se bohužel jen nechtěně smál bezduchosti snímku, patetičnosti hlavní postavy, nesmyslné a trapné jednání proměněného Cage a vůbec..prostě všechno špatně. Za Evu 10% a už, ať to v životě nikdy neuvidím.

Sucker Punch (2011)

Snydera je težké hodnotit. 300: Bitva u Thermopyl me nadchla hlavně kvůli tomu, že doopravdy byla cool, na nic si nehrála a Frank Miller? Záruka kvality. Snyderovi se opět zdál zběsilý sen, kde si vynahraje s počítačovými triky do aleluia, přileje kus extravagance, smíchá s neortodoxními nápady a to celé okoření velmi vsugerující hudbou. Jenže ten scénář je upřímně děsný a hodně mi zde vsadí překvapivě ten reálný svět, který se snaží zdůvodňovat mentální výlety hlavní hrdinky. Podlě mě naprosto zbytečné, psychologická vložka moc nefunguje a smysl se vytrací v šedi. Snyder má svůj styl, ale je třeba trošku pokory. Pro někoho slast; já si opakovačku v nejbližší době neplánuji.