Brouk (2006)

Čtyři dlouhá, nepříjemně ukecaná dějství, příliš jednoduchý děj a scénář, který by měl být o hodně důmyslnější, pokud chce tenhle film zaujmout něčím víc, než jen stojedna procentním nasazením hlavního hereckého páru. Friedkin si pochvalu zaslouží jen za první třetinu. Jak se postavy začínají chovat paranoidně, nějak to ztrácí na předešlé přirozenosti a hlavně na uvěřitelnosti. Tvůrci očividně zapomněli, že tohle není divadelní představení.

Kořist (2007)

Cujo s hypežravými lvy. Není to vyloženě nuda ani filmařské dno, jenom je to jaksi blbé, nelogické, obsazené nesympatickými herci (přísaham, že kdyby sežrali tu drsnou dceru-rebelku, dal bych 3*) a zbytečně vážné. Filmu s tak blbým námětem by moc prospělo, kdyby v polovině přijelo vojenské komando s šílených vědcem, který pro americkou armádu vyšlechtil rasu lvů zabijáků na bojové operace a teď mu uprchli z tajné podzemní laboratoře....

Omen 3: Poslední střetnutí (1981)

Trochu zlepšení oproti předchozímu dílu a hodně tomu napomáhá skvělý Sam Neill ve slizké roli dospělého Damiena. Taky dějově jde jednoznačně o pokrok a ne jen o špatně přetočenou jedničku. Damien se zde musí vypořádat se sedmi mnichy, kteří se jej postupně pokouší zabít, nutno dodat hodně pitomými způsoby, a s narozením nového spasitele, kterého musí najít a zlikvidovat dokud mu ještě zbývají síly. Na třetí hvězdičku mi to stále nestačí, protože Poslední střetnutí je prostě příliš roztahaný a špatně napsaný film, kterému v závěrečné třetině viditelně dochází dech, což se hodně projevuje i ve slabém finále. Kbyby se jednalo o nějaký zapadlý brakový horor, nehodnotil bych tak přísně, ale tohle je pokračování Omenu a Omen je ve světě satanského hororu zatraceně důležitý pojem, který se nevyplácí špinit zbytečnými sequely.

Boj (2007)

Držím smutek. War je pro mě zklamání roku. Fakt jsem věřil, že film s Jasonem a Jetem nemůže dopadnout zle, protože oba dokáží svým charismatem utáhnout ledacos, tak mi nic nebránilo těšit na zábavu aspoň stejně dobrou jako Polibek draka. Polibku se to však vůbec nepřibližuje, War si razí vlastní cestu skrz krkolomný scénář s hromadou zbytečných postav a myslí si zřejmě, že na dobrou zápletku to stačí. Už mnohokrát se přitom potvrdilo, že u akčního filmu znamená jednoduchý děj velké plus. Kdyby alespoň ta akce za něco stála, jenže v první půlce skoro chybí a navíc je brutálně vidoklipově sestříhaná, tak se v ní nedá ani orientovat. Jet tu má jedinou kraťoučkou bojovou scénu, žádné masivní bitky ani přestřelky se nekonají a slibně se rozjíždějící automobilová honička taky skončí dřív než pořádně začne. Ani té Devon Aoki to tentokrát moc nesluší, mám pocit, že od DOA nechutně ztloustla ve tváři, zbytek tu raději ani moc nevystavuje. Jediné plus je závěrečný zvrat, který se podle mě na žánrové poměry povedl skvěle. To však příliš nezachraňuje. Nezbývá mi než obrátit své naděje k Shoot 'Em Up a doufat že dopadne lépe.

Zabij, nebo budeš zabit (2007)

Scénárista a režisér tohohle akčního béčka, jakýsi Scott Wiper, se asi rád koukal na Arnieho RUNNING MANa a vzhledem k současné popularitě reality show ho napadlo, že by si na podobném námětu mohl slušně nahrabat. Bohatý producent dostane nápad přivézt na opuštěný ostrov deset odsouzenců na smrt a nechat je se pozabíjet, za neustálého dozoru kamer. Každý ze "soutěžících" na sobě navíc má připevněnou výbušninu, jsou zásobováni různýma zbraněma a na hru mají časový limit. Inspirace by se tedy dala najít i v Battle Royale. Neoriginální námět, ze kterého mohla vzejít zábavná, krvavá řežba. Bohužel, film se soustředí na všechno kolem, jen ne na akci na ostrově a když už na ní dojde, tak je hodně krátká. Steve Austin v hlavní roli je vyloženě špatný vtip, protože celou dobu vypadá jako když mu právě zubař napíchal celou hubu umrtvovacíma injekcema. Nečekam od wrestlera kdovíjaké herectví, ale když je až takhle hroznej a bez špetky charismatu, tak nechápu co dělá v hlavní kladnej roli. Vinnie Jones dostal po dlouhé době trochu víc prostoru než jeho obvyklé štěky a docela si to užívá. Rozhodně bych ho v hlavní roli viděl radši než Austina. Když ještě zmíním, že tu na konci nechybí hloupé moralizování, že stopáž je o 20 minut delší, než tenhle scénář snese, že tu není jediná slušná akční scéna, která by aspoň trochu rozpumpovala adrenalin, tak je snad jasné, že takhle by dobrý akční film vypadat neměl.

Simon Sez (1999)

Hodně těžké rozhodování mezi 1 a 2 hvězdama nakonec dopadlo ve prospěch filmu. Hlavně proto, že Simon Sez není úplné zlo, jako třeba Van Dammův Street Fighter. Je to tak kouzelně blbý, špatně natočený a zahraný akčňák, že mu nejsem schopný upřít alespoň nějaké plusové body. Představte si epizodu VIP v celovečerní stopáži, bez Pamely (bohužel), ale s hláškujícím přihřátým záporákem a zábavně špatným tvrďákem Dennisem Rodmanem a máte zhruba představu, co na vás v tomhle filmu čeká.

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon (2006)

Nemyslím, že se tvůrci inspirovali Blair Witch, spíš obšlehli francouzskou podivnost Man Bites Dog a přimíchali do ní nepříliš důmyslnou hru se slasherovými pravidly. Je fakt, že je zábava sledovat jak titulní postava vysvětluje fungování všech těch hororových klišé (nebo pravidel žánru chcete-li), ale ruku na srdce, tohle by vymyslel každý, kdo má slashery dostatečně nakoukané a nepotřeboval by k tomu ani příliš talentu. A finále, kde se film "přepne" z dokumentu do skutečné vyvražďovačky, je zoufale nenápadité a vzhledem ke svázání s bezpočtem předloh dokonale předvídatelné. To už se mi víc zamlouval sofistikovanější způsob pohrávání si s žánrovými pravidly v Cravenovo Vřískotech. A s tím souvisí poslední problém - radši než tohle si vždycky pustím nějaký plnohodnotný slasher.

Stopař (2007)

Dost možná číslo jedna v žebříčku zbytečnosti mezi nedávnými remaky. Není to úplně špatně natočené, kamera je moc pěkná, nechybí bayovské filtry. Herci ztvárňující ústřední dvojici jsou hrozní. Vedle skvělého Seana Beana, který měl i vroli psychopata moje sympatie, se museli na place cítit vyloženě trapně. Hlavně ta holka se úplně minula povoláním, protože ať zrovna střílí z brokovnice nebo je vydatně psychicky mučena, vždycky se tváří jako modelka na předváděcím molu. Původní film nestavím kdovíjak vysoko, ale byl podstatně napínavější a akčnější a jediné v čem s ním remake remízuje je skvělý herec v roli psychopata Johna Rydera.

Oběť: Lovec krve (2007)

Gutierrez se snažil natočit chytrý fantasy thriller jako dejme tomu Constantine. Na takovéhle filmy (jestli vůbec na nějaké) však nemá buňky a selhává jako scénárista i jako režisér. Rise je nudný a ještě nenápaditější než Wisemanovi Underworldy s tim rozdílem, že nemá žádné podpůrné berličky (Beckinsale v latexu, gotické prostředí, dobré akční scény). Postavy jsou ty nejnudnější charakterové archetypy, které obvykle vyplňují dějové šablony podobných filmů a tudíž to nefunguje ani jako hororové drama. Děj se zaobírá systematickou, velmi neefekní, likvidací záporáků a aby to nevypadalo tak jednoduše, dostane se i na úplně zbytečné řešení Sadieiných vnitřních konfliktů a vypořádání se s minulostí. Dvě hvězdy jenom za pár dobrých momentů (probuzení v márnici) a za antihrdinku Lucy Liu.

Řezník (2006)

Dobrý námět, zoufalá režie, skvělý Thomas Jane a spousta zbytečných halucinačních záběrů, které 1) nejsou dost ujeté 2) nudí. Pár vtipů (prase George W) a dobrých hlášek to přeci jenom vytahuje na 3*, ale když Arquette už nikdy nic nenatočí, vadit mi to nebude. EDIT: po dalším shlédnutí musím tu slabou třetí hvězdu ubrat.