Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Urcite horsi nez jednicka, o tom zadna. Skoda, ze to cely neni akcni jizda jako prvnich 15 minut, a trochu se to rozplyzne do samoucelneho poskytovani prostoru postavam, ktere si to nezaslouzi. Desne malo Jet Liho, JVC nema na to bejt villain uz ani v animovanym filmu, a Chuck Norris, ktery je tam samozrejme nejlepsi, pusobi jak pomeranc naroubovanej na hrusce. Malo vtipu, krome tech Arnoldovych, ktere bych vymyslel i ja, tam snad byly jen dve mista s dobryma hlaskama. I tak ale v dnesni bide je to solidnich 7/10.

Ve jménu vlasti (2011) (seriál)

Poněkud mimo žánry, na které se obvykle dívám, ale nakonec jsem neodolal, a nejoceňovanější show minulé sezony sjel najednou ve víkendovém maratonu. Kupodivu to nebyl patriotistický shit, jak jsem se obával, naopak hoši z Al-Kajda mi tady přišli jako ti hodní, což u US seriálu musím ocenit jako nečekané... :-) Asi bych byl raději, kdyby všechno vyšlo jak bylo plánováno, a nebyla žádná druhá řada, ale možná mě ještě tvůrci donutí v té letošní sezoně názor změnit.

Pro strach naděláno (2012) (seriál)

Dvoudílná parodie na kriminální seriály, ve stylu Žhavé výstřely meets Dexter. Naprosto famozní a třeskutě zábavné, různé dvojsmysly, doslovnosti a absurdity jsou skoro vždycky nádherně vtipné, jemně balancujíc nad hranicí trapnosti, která je často u dnešních komedií normou. Nečekal bych na české titulky, je tam tolik nepřeložitelných věcí, že nemá smysl to zabít nějakým pokusem o neumělý překlad... Druhá řada 2013 - ještě šílenější!

Řeka (2012) (seriál)

Found footage jako forma může být velice úspěšná i v seriálové podobě, o tom jsem hluboce přesvědčen. A to i přesto, že autoři The River ukazují bohužel opak. Prakticky všechno, co tuto formu dělá divácky atraktivní, je tu efektivně zabito, což u Orena Peliho opravdu šokuje. Samotný příběh je přitom poměrně atraktivní, jsem ochoten přistoupit i na značnou fantasmagoričnost zápletek některých epizod, ale i ty nejzajímavější (loď duchů, hvízdající démon, mutanti) jsou vyprávěny zoufale nudně a naprosto nestrašidelně. Otevřený konec série pak jen vzbudí trpký úsměv - tady se pokračování opravdu dočkáme jen těžko...

Diktátor (2012)

Asi nejsofistikovanejsi z Cohenovych filmu... teda, relativne samozrejme... :-) Slabším nebo vysloveně trapným místům se sice nevyhnul, ale i tak jsem se nasmál víc než u čehokoliv jiného za poslední roky, co mělo tu drzost nazývat se komedií. Kdyby ještě víc ubral prdelního humoru (tj. vynechal ho úplně), blížilo by se to dokonalosti.

Lovci zločinců (2011) (seriál)

Fascinující, kolik je tu kategorických hodnocení, založených jen na pilotu... ale lidi jsou holt různí. Zpočátku jsem měl sám trochu pochybnosti, ale nakonec jsem dal celou sezonu, hlavně díky opravdu funkční chemii mezi postavami - ač nikdo z těch herců sám o sobě show táhnout nemůže, přesto to takhle dohromady prostě nějak funguje. Dokonce i na vyšeptaného neherce Javiezela jsem si časem zvyknul. Jednotlivé případy vyhozených čísel jsou dostatečně pestré, a postupné odhalování minulosti jednotlivých charakterů je dávkováno právě tak akorát, aby mě ty s případem nesouvisející flashbacky neštvaly. A konec opravdu navnadil na další sezonu, doufám, že bude.

Video Game High School (2012) (seriál)

VGHS je sen každého pařana závisláka, který Freddie Wong nechal zmaterializovat ve stylu svých úspěšných youtube videí. Neměl jsem ale pocit, že by mu delší formát nějak svědčit, časem se to líbivé zhmotnění FPS okouká, a je pak víc vidět ta přehlídka klišé teenagerovských seriálů. Každopádně ale po technické stránce, s jeho rozpočtem, je to jako obvykle obdivuhodný výkon.

Dirk Gently (2010) (seriál)

Knižní předlohu jsem nečetl, ale tak nemohu posoudit, jestli se i tam holistický detektiv Dirk Gently dostáva na konec svých šílených případů, aniž by v podstatě vyvinul nějakou systematickou činnost. Chvílemi zábavné coby parodie na Sherlocka či podobné úspěšnější kolegy, a v Dirkově životním postoji jsem se i tak trochu našel...

REC 3: Počátek (2012)

Ano, je to úplně jiné než první dva díly - no a co? Úvod ještě koketuje s tradičním found footage, ale odhození kamery někde ve 20. minutě, následované teprve titulkem s názvem filmu, symbolicky naznačuje, že dost bylo rozklepaných záběrů videokamer, teď je u kormidla Paco Plaza, a chce pořádně rozjásanou akční zombie jízdu! Minimálně pro tenhle díl... Svatební zombie nemají chybu, především strejda. Religiozní přístup k nemrtvým je docela originální, a zasloužil by si rozhodně ještě rozvést. A pak je tu parádní love story, láska doslova až za hrob, která vypointuje celý příběh v ambiciozním výbuchu gore. Už se těším na čtyřku a návrat Balaguera.

Úlovek (2009) (seriál)

Britska drsná gansterska miniserie s jedním z nejšílenějšíleněji zahraných psychopatů, které kdy TV obrazovka spatřila. Není tu fakticky není žádná kriminální zápletka, vše je postaveno na pokřivených vztazích a silných emocích lidí z novodobé mafiánské rodiny. Gradace děje je přesto neuvěřitelná, především mezi 3. a 4. episodou. Navíc jsem se naučil, že chtít být v televizi nemusí být vždy zdraví prospěšné.