Zprávař 2 - Legenda pokračuje (2013)

Docela dlouho to vypadalo na nudu, ale návštěva u černošské rodiny, nebo celá část kdy oslepne, to je prostě čiré zlato trapnohumoru.

Co jsme komu udělali? (2014)

Docela vtipný důkaz, že multikulti funguje. Tedy, jen když jsou všichni milionáři.

Babadook (2014)

Kupodivu titulní Badabook coby strašák na mne vůbec nefungoval - o parník nejděsivějsí je ta kniha. Zato matka je zahraná skvěle, chvílemi opravdu děsivá, a geniálně zahraná. Atmosféra perfektně horrorově graduje, a narozdíl od spousty podobných filmů neurazí ani originální konec...

Hon na kance (2008)

O moc lepší, než jsem čekal, a zábavné po celou dobu - přičemž většinu času vlastně o kance nejde. Burani super, škoda, že dostali tak málo prostoru.

Lucifer (2016) (seriál)

Lucifera jsem při premiéře vzdal po třech episodách. Původní comics neznám, a faktická absence nadpřirozena v show mne rychle odradila. Velká chyba. Ale jarní večery jsou dlouhé, a tak jsem nakonec neodolal, sezonu tenhle víkend dojel, a jako - wow! Tom Ellis je prostě úžasný i bez hromady speciálních efektů, a jeho odzbrojující upřímnost a ultimátní sebezahleděnost za každých okolností změnila můj pohled i na obecně vžitý koncept ďábla jako takového. Jak sám v jedné episodě říká, ďábel není zlý, však principem Pekla naopak je zlo trestat, a proč u toho ještě navíc nevypadat dobře? Ač technicky je show čistá kriminální procedurálka, chemie hlavních postav je prostě zcela dokonalá, a ze schopnosti Lucifera udělat z každé situace analogii o sobě jsem naprosto okouzlen. Paradoxně tak když se v posledních episodách objeví trocha toho nadpřirozena, co mi nejdřív chybělo, najednou mi tam přišlo tak nějak navíc. Bude zajímavé sledovat, kterým směrem se show pohne v už schválené druhé řadě...

The Smiling Man (2015)

Absolutně nechápu, proč to má úspěchy na festivalech - prvoplánovitá nuda bez nápadu.

X-Men: Apokalypsa (2016)

Stinger baví, a asi v polovině z těch 140 minut jsem se přistihnul, že by mi vlastně vůbec nevadilo, kdyby to bylo z takových těch střípků osudů mladých X-Menů úplně celý, a vůbec tam nebyl žádnej nosnej příběh, co je nakonec spojí někam na jednu hromadu před zelený plátnou, kde pak vypuknou CGI orgie. Prostě si to jen tak užít, omrknout jak se komu vede, nějaký nový ksichty třeba taky, keep it simple. No, ale to se bohužel nestalo. Díky tomu mi druhá půlka už tak zábavná nepřišla, všichni jedou to svoje, a dobroser Xavier jako obvykle vysaje z filmu veškerou zábavu, o apokalypse ani nemluvě. I tak 8/10, Quicksilver a Nightcrawler nejlepší.

Satan přichází (2016) (seriál)

K Damienovi jsem přistupoval bez předsudků, jelikož na rozdíl od ortodoxních fanoušků nepovažuji nic za dostatečně svaté (možná v tomhle případě nesvaté), aby z toho nemohla být dobrá TV show, a je mi úplně jedno, jak moc skvělý film byl The Omen. Na stejné televizní stanici běží i Bates Motel, seriálový prequel Psycho, který se mi dost líbí, a na kterém je vidět, že takový koncept může fungovat, a že se dá vyprávět relativně zajímavý příběh o postavách z kultovních klasik. A to je navíc prequel, kde divák ví, jak to v nějakém bodě skončí, určitě těžší scénáristicky vystavět, než sequel, kde se fantazii meze nekladou. Damien v show vystupuje jako třicetiletý válečný fotograf, co objíždí s kamerou konflikty po celém světě. Na všechno, co se stalo na konci The Omen, úspěšně zapomněl - když tu náhle, kde se vzala tu se vzala, tajemná stařena přistoupí k němu v Sýrii, a zašeptá mu stejná slova, která vyřkla jeho chůva při skoku z okna (flashbacky z původního filmu). To rozpoutá řetězec událostí, odhalující, jak hrozně moc je ten celý příběh děravý. Tak za prvé, základní premisa, že se nestalo nic, co jsme viděli ve třech následujících filmech, o remaku nemluvě, rozhodně neplatí, protože při vzpomínání na svou minulost se fakticky potvrzuje i děj druhého filmu. Byť jsou to jen náznaky, dospívání v Bílém domě, vojenská škola, archeolog, atd. Už vůbec nedává smysl, že Daniel si až do 30 nepamatuje vůbec nic špatného, co se stalo v dětství, a současně ho nechají celou dobu na pokoji i všechny frakce, které příchod Antikrista buď vítají, nebo ho chtějí zabít (a které se najednou vyrojí). Navíc se tuším v osmé episodě ukáže, že Damien byl i na škole tak trochu jako pekelná svině, takže ztráta paměti a jeho aktuální sluníčkové vystupování nedává prostě vůbec smysl. Nesmyslnou slušňáckou image ještě navíc posiluje, že mám jeho představitele zafixovaného jako Artuš z televizního Merlina, a nepřijde mi, že by tady hrál něco jiného . Groteskní nehody kolem něj dějí nejen bez jeho přičinění, a občas až proti jeho vůli, což vyvolává pochybnost o tom, jak by jako ta temná síla v pozadí měla vlastně fungovat. Pasivní představitel čirého zla fungoval jako malé dítě, symbol nevinnosti, coby svalnatý kolohnát prostě už ne. Damien tak, ač ví, že má být Antikrist, se jen potácí od jednoho groteskního úmrtí ke druhému, vůbec netuší, co a proč se vlastně děje, lidé kolem něj náhodně vykřikují kryptovaná proroctví a biblické citáty, a do toho pořád duní asi dvacetivteřinová smyčka s parodií na chorál Jerry Goldsmithe. Atmosféra nula, a už někdy po třetí episodě jsem si říkal, že úplně nejlíp by to fungovalo, kdyby v hlavní roli byla ta smečka neustále se zjevujících rotvajlerů, co by sledovala celý děj s vypnutým zvukem. Každopádně Damienovi musím přičíst i nějaké kladné body - především za to, že všechna pokračování Omenu rázem vypadají jako mistrovská díla. 2/10

Penny Dreadful (2014) (seriál)

1. sezona - 4/5, 2. sezona - 2/5. Důkaz, že skvělí herci a drahá výprava nejsou ještě automaticky zárukou úspěchu. Atmosférická show se rozjíždí hodně pomalu, a kupodivu nikoliv proto, aby postupně gradovala, ale naopak zpomaluje, chvílemi až stojí, a druhá řada je už skoro nekoukatelná. Všichni jsou depresivně v prdeli, a tráví čas především tím, že se ve svém stavu nimrají v dlouhých monolozích. Pro emo gotičky, uvažující o sebevraždě, je to pravděpodobně dokonalá show, ale my ostatní to máme tak maximálně na bobříka neusnutí.

Vinyl (2016) (seriál)

Sex, drogy a rock'n'roll v nejčistší formě počátku 70. let. Teda, sex vlastně zase tak moc ne, ale dobrou hudbou je Vinyl doslova natřískanej. Díky účasti Micka Jaggera na scénáři navíc můžu věřit tomu, že občas neskutečné scény ze života dnes legendárních umělců mohou být pravdivé. Nasazené pomalé tempo Scorseseho pilotu vydrží až do finále, a je opravdu škoda, že má první sezona jen 10 episod.