• Krátkometrážní

Dobrý časy (2017)

Nemal som príliš Good Time počas sledovania. Ono, film je naschvál šialený, akokeby bol človek na tripe, miestami snový a halucinogénny. A úplne odtrhnutý od diváka. Aspoň ja som to tak pociťoval - nenašiel som si žiadne mentálne spojenie, či už s postavami, alebo na filmovej úrovni. Vzhľadom na to, kto boli hlavné postavy, som aj rád, ale na filme samotnom na zaujal iba neobvyklý výkon Roba Pattinsona. Preto sa divím ako film bodoval na niektorých festivaloch a aj tu má slušné hodnotenia. Bratia Safdieovci má budú musieť presvedčiť iným svojím filmom. 6/10 (Cinematik 2017)

Ztraceni v Paříži (2016)

Novodobá groteska. Divadelné prevedenie hodené do mesta. Avšak neskutočne vtipné a milé. Opäť sa raz francúzi ukázali, že sú majstri komédie. Po dlhej dobe sme sa fakt nasmiali, jednoznačne odporúčam. V malej roli sa objaví aj legendárny Pierre Richard. Film bodoval na menších festivaloch (Denver, Mill Valley Film Festival etc.). (Cinematik 2017)

Elle (2016)

Paul Verhoeven back in the game! Úchylné a drsné, s brutálne presvedčivou a presvedčivo brutálnou Isabelle Huppert. Niet divu, že za svoj výkon vyhrala Zlatý Glóbus a bola nominovaná aj na Oscara. Film ako celok tiež získal Zlatý Glóbus za najlepší zahraničný film (a nomináciu na BAFTA). Chladná psychologická žánrovka podaná bez okolkov. Ja som sa bavil - hlavne tým, že som netušil kam bude príbeh smerovať. Herecký koncert Isabelle Huppert. (Cinematik 2017)

Move! Dance Your Life (2017)

Nie úplné zlý nápad, akurát to prevedenie je také nemastné-neslané. Myslím, že dobrý dramaturg by výsledný dojem mnohonásobne vylepšil. Problémom je, že jednotlivé tanečné scénky boli dosť nevyvážené, niektoré bavili, iné dosť nudili. A hlavne chýbal okrem tanca nejaký jednotiaci prvok, alebo vysvetlenie, prečo zrovna tieto krajiny boli vybrané reprezentovať "tanečný svetový výber". Aspoň krátky naratív by pomohol. Takto je to polovičatý výsledok. (Cinematik 2017)

Křížová palba (2016)

Sub-žánrový úlet. S parádnym obsadením. Je to naozaj zábavná jednohubka, ale tak treba Free Fire aj brať - jednoduchá zábava a nič viac. Počas sledovania som sa bavil, ale predsalen je to over-the-top a navyše záver je tak prekombinovaný, že vlastne potláča takmer všetko, čo sa odohralo predtým. Aj preto je Prestrelka film na jedno pozretie. Jedine, že si to pustíte znova kvôli známym hercom. Rozdodoval som sa medzi 3* a 4*, ale s odstupom času idem na 3* práve kvôli tomu, že tento film sa fakt nedá brať vážne. :) (Cinematik 2017)

O těle a duši (2017)

Originálny romantický film s fantastickou slovenskou herečkou, ktorá u nás neprerazila a teraz získava všetky možné ceny za svoj bravúrny výkon v tomto filme. V podstate sci-fi, ale natočené spôsobom, akokeby sa o sci-fi nejednalo. Tempo je síce pomalé, ale námet a herecké výkony nedovolia divákovi nudiť sa. Po dopozeraní som bol nadšený. Časom už necítim takú opakovanú chuť si film pozrieť znova, no spomínané kvality platia a určite stojí za to vidieť O tele a duši aspoň raz, keďže je to film, ktorý je naozaj originálny, zabodoval po celom svete a je v ňom aj kus Slovenska (i keď nepriamo) . 4 ceny v Berlíne (včítane Zlatého medveďa), nominácia na Oscara za najlepší zahraničný film a kopec ďaľších cien z iných festivalov. (Cinematik 2017)

Nejsem žádný tvůj negr (2016)

BAFTA 2018 za najlepší dokument, nominácia na Oscara, cena divákov a ekumenickej poroty v Berlíne, César Award vo Francúzsku, cena divákov v Toronte atď, atď. Dokument, ktorý nielen pojednáva o neustále živom rasizme v USA (ale aj inde), ale poskytuje obraz o obete hlavných bojovníkov za rovnoprávnosť, akými boli Martin Luther King, Malcolm X, či pre mňa doteraz neznámy James Baldwin. On je vlastne ústrednou postavou dokumentu, pretože väčšina obsahu sa točí okolo jeho zápiskov, myšlienok a úvah. Vidieť, že to bol dobrý človek a veľký mysliteľ. Dokument sa prevažne zameriava na 60. roky 20. storočia, no je zarážajúce, že niektoré problémy súvisiace s predsudkami sú rovnako aktuálne aj dnes. Dôležitý dokument, ktorého naratív pokryl Samuel L. Jackson. (Cinematik 2017)

Neon Demon (2016)

Neon Demon na rozdiel od Only god forgives na mňa totálne zafungoval a je to pre mňa návrat Refna v plnej sile. Nekompromisný film, ktorý si ide svoje a úplne proti prúdu. Úžasná kamera, parádny soundtrack a královská porcia ženských hereckých výkonov, kde sa baby azda pretekali, ktorá to dá lepšie. Elle Fanning a Jena Malone neskutočné. Prvá menovaná má len 20 rokov, ale už dokázala predstihnúť svoju doteraz slávnejšiu sestru. Dakota ako detská herečka vynikala, ale jej mladšia sestra v posledných filmoch nenormálne valcuje. Neon Demon je hypnóza a čerstvý závan do zatuchnutých a vychodených hollywoodskych cestičiek (predsalen to točil Dán). Jeden z najlepších filmov, čo som minulý rok videl. Ale nečakajte nič normálne. :) (Cinematik 2017)

Dítě (2005)

Zlatá Palma v Cannes 2005. Sociálna dráma na polceste k dokumentu. Dardennovci síce zachovali klasickú štruktúru filmu, ale zamerali sa na postavy skrz detailnú kameru a úplne vynechali hudbu. Oblukom sa vyhli nejakému priklašovaniu. Film, ktorý sa nepozerá ľahko, ale zanechá stopu. Jérémie Renier brutálny (aj postava, aj herecký výkon). (Cinematik 2017)

Ready Player One: Hra začíná (2018)

Spielberg točí ako zamlada. Ready Player One, je nápaditý, sviežy a pop-kultúrnými narážkami nabitý akčný flák, ktorý v IMAXe parádne vyzerá a navyše aj baví. Akurát sa priznám, že by mi spravilo lepšie, keby mal film o 20 minút menej a hlavne keby bol R-ko. Bolo by viac emócií. Každopádne veľmi dobrá záležitosť a pre tých, čo radi sledovali geekovské filmy v posledných 30 rokoch a/alebo hrávali počítačové hry, tí sa budú baviť ešte viac. Tých odkazov je v RPO naozaj neúrekom. Rekonštrukcia Kubrickovho Shining bola skvelo-skvelá! 8/10 [#17/2018]