• Krátkometrážní

Paříž 15:17 (2018)

Úplne iný film, aký by človek čakal po prečítaní obsahu, alebo pozretí traileru. Film zameraný vyslovene na predchádzajúci život hlavných troch hrdinov, popis udalostí, ktoré ich neplánovane doviedli k danému teroristickému útoku. Je to taká povinná jazda Clinta Eastwooda, ktorá neurazí, ale ani ničím neprekvapí, jediné čo stojí za zmienku je, že hlavné postavy hrajú skutoční hrdinovia daného incidentu - to je vec nevídaná. Miestami to bolo vidieť, ale našťastie iba občas a musím uznať, že ako neherci zahrali seba samých parádne. 7/10 [#7/2018]

S láskou Vincent (2017)

Prvý celovečerný film v histórii, ktorý je celý ručne nakreslený. Každý jeden filmový záber je jedno plátno nakreslené Van Goghovým štýlom. Kreslilo ho 100 umelcov. Forma je parádna a je skvelé, že sa striedajú farebné časti s čiernobielymi. Avšak obsah je dosť riedky, resp. "iba" v pohode a spolu s kľudným tempom má sedatívne účinky. Po dopozeraní som teda nebol sklamaný, ale okrem formy ma zároveň nič iné nijak zvlášť nezaujalo. Škoda toho, takto ostane film známy len kvôli experimentálnej forme. [#6/2018]

Šéfka (2016)

Ve všetkých smeroch zabudnuteľný film, akurát Melissa McCarthy ma toľko charizmy, že napriek tomu sa pri pozeraní divák až tak nenudí. Dopomohli k tomu aj "hosťovačky" takých es ako Kristen Bell, Peter Dinklage, či Kathy Bates. Film napísala samotná Melissa McCarthy so svojím mužom, ktorý film aj zrežíroval. Ako jednohubka fajn, ale Melissa by sa radšej mala sústrediť namiesto písania priemerných scenárov na hereckú dráhu, v ktorej vyniká (alebo ešte prípadne na jej stand-upy). Pár vtipov sa našlo, ale ku komédii roka je The Boss na míle ďaleko.

Spotlight (2015)

Mám rád takéto filmy založené na skutočných udalostiach. O to viac, keď sa jedná o tému novinárskej investigatívy. Boston Globe získal za popisovanú sériu článkov Pulitzerovu cenu, film Oscara za scenár a najlepší film roka. U mňa prevládlo nadšenie, zvažoval som plnú pálku. Druhé pozretie rozhodne, či pôjdem ešte o špuntík hore, ale film je výborne vystavaný a parádne zahraný (so skvelým obsadením) - naozaj som si ho užil. I keď téma je to vskutku smutná.

Pochyby (2008)

Prvé, čo mi udrelo do očí bola kamera. Vravím si - toto je špička, kto to točil? A hneď v úvodných titulkoch sa dozvedám, že Roger Deakins. Ako inak....čo záber, to obrázok, proste skvelé. Druhé, čo mi bachlo do očí je casting. Štvorica Streep, Hoffman, Adams a Davis sa predbiehajú, kto bude lepší. V tomto prípade neprekvapujúco, všetci štyria boli za tento film nominovaní na Oscara aj na Zlatý Glóbus - vec nevídaná! A k tomu aj režisér a scenárista v jednej osobe (John Patrick Shanley) za adaptovaný scenár. Avšak scenár si adaptoval podľa vlastnej divadelnej hry, za ktorú dostal v roku 2005 Pulitzerovu cenu! Nutno dodať, bravúrne napísaný scenár, plne vystihujúci názov filmu. Jo, táto konverzačka stála za to, film mám aj po pár dňoch stále v hlave a je vhodným kandidátom na diskusiu. [#5/2018]

Macbeth (2015)

Ťažký film, ale kvalitný a so silným záverom. Celým filmom sa tiahne temnota, ktorá Macbetha a s tým aj nás viac a viac obklopuje a vťahuje do priepasti, z ktorej niet úniku. Na záver je to ozajstná tragédia. Ale vygradovaná bravúrne, zahraná na dreň kosti a so skvelou kamerou. Fassbender, Cotillard a Harris parádni. Toto nie je film pre každého, ale tá osudovosť a atmosféra veľa cinefilov poteší. Moc a ješitnosť sú mocní čarodeji, no tak ako s ohňom, človek sa ľahko popáli. A nemusí byť ani králom.

Zootropolis: Město zvířat (2016)

Pravdepodobne najlepší animák v roku 2016. Parádne nakreslený, s jednoduchým príbehom, ktorý ale obsahuje veľa aktuálnych narážok na intoleranciu a predsudky (v podstate jednotlivé zvieracie druhy predstavujú jednotlivé ľudské povahy) a ešte je miestami brutálne vtipný. Scéna s leňochodmi je jednoznačne komediálnou scénou roka, pri ktorej šlo celé kino do kolien (ľudia sa od smiechu doslova metali na stoličkách, my sme sa rehotali, až sme plakali :)). Ale našli sa aj iné dobré scény. Totálna spokojnosť. 9/10

Lepší pozdě nežli později (2003)

Nancy Meyers to proste vie. Píše, režíruje a produkuje kvalitné vzťahovky. Aj táto sa jej náramne vydarila. Pomohol tomu i dobrý casting. Diane Keaton dokonca za túto rolu získala Zlatý Glóbus (a nomináciu na Oscara). A veru nebolo to len za scénu, v ktorej sa ocitla na okamih komplet nahá. :) Skvelo napísané, skvelo zahraté. Dobrá romantická komédia a Nancy Meyers je vskutku ženskou verziou Woodyho Allena.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Uh oh. Prvýkrát v kine to bolo neskutočné sklamanie. Najmä keď prvá polka bola na úrovni, mala dobrú temnú atmosféru a schyľovalo sa k veľkej a tragickej bitke medzi Batmanom a Supermanom. Avšak nastal "Martha efekt" a bolo po filme. Tá scéna je asi jeden z najhlúpejších momentov filmovej histórie. Hádam si Zack Snyder a spol. nemyslia, že sme až tak tupí. Či? Film sa každopádne v tomto momente rozpadol a záverečné digitálne peklo to už len umocnilo. Dôvod prečo teda dávam "až" 3* je Extended cut, ktorý som videl toť nedávno. Po prvé pridáva slušných 30 minút navyše, ktoré slúžia k o dosť lepšiemu vykresleniu postáv, po druhé už som vedel do čoho idem, tak som nebol až tak uzemnený ako na prvýkrát. Extended cut je omnoho lepší a treba uznať, že audio-vizuálne sa film vydaril. Atmosféra je tiež nekompromisne temná a časť kde ľudstvo pojednáva o Supermanovi je priam skvelá. A ešte jedna poznámka - po najnovšom Justice League je BvS priam artová záležitosť s úžasným príbehom. :) Takže nakoniec s odrenými ušami je Extended cut ako tak ok (ignorujúc Martha-scénu, tá ja stále strašná :)).

Rudý kapitán (2016)

Náhodou fajn. Má to svoje muchy, najmä nie moc vydarený záver, ale inak je to slušná kriminálka a na naše pomery nadpriemerná. Klobúk dole, ako sa tvorcom podarilo zachytiť starú Bratislavu, totálne som mal feeling 90. rokov a detaily ako staré autobusy, neopravený hrad, či niektoré ulice vskutku potešili. Takisto herci zahrali na úrovni, jediný kto mi nesedel bol predstaviteľ hlavnej úlohy, poliak Maciej Stuhr. Taký Geišberg ho totálne prevalcoval. Chápem, že poliaci požadovali svojho herca, keďže film produkovali, ale mohli nájsť aspoň niekoho lepšieho. Našťastie ostatní boli fajn. Ešte ma zaujali titulky na začiatku, s ními sa niekto dobre pohral. Ak by bol film o niečo kratší a mal premyslenejší koniec, nemal by som problém ísť aj na 4*. 6/10