• Krátkometrážní

The Dark Defender (2007) (seriál)

Sú to len tri nevydarené upútavky na prvé diely Dextera. Každá sa venuje jednej z jeho nasledujúcich obetí. Forma veľmi slabá, našťastie má každá upútavka do dvoch minút. V danom čase to možno mohlo televíznych divákov nalákať na pozeranie, dnes to nemá cenu vidieť.

Noc v opeře (1935)

Groteskná komédia s bratmi Marxovými. Miestami vtipné, miestami až príliš uletené a miestami trošku nudné resp. obstarožné. Legendárna scéna preplnenej kajuty a tiež tá s premiestňovaním postelí parádne. Zvyšok už trošku poznačil zub času. Víkendová oddychovka, ale stačí vidieť raz (snáď s výnimkou dvoch spomínaných scénok).

Komorná (2016)

Príjemný, erotický, romantický, dramatický a trošku úchylný film so skvelou Art Direction a kamerou. A samozrejme s dvomi suverénnými hlavnými hereckými predstaviteľkami. Chan-wook Parkové filmy mám rád - vždy majú v sebe štipku niečoho nenormalného, ale zároveň ľudského. Nesklamal ani tentokrát. A jeden príbehový zvrat vyslovene potešil. Kinoprojekciu som si užil a už teraz sa teším ako si Agasshi zopaknem doma v podobe ešte dlhšieho Directors Cut.

Dobrodruzi z velkoměsta (1991)

Tak ako sa mi táto komédia páčila v minulosti, páči sa mi aj dnes. Dnes sa už bohužiaľ také netočia. Komédia, ktorá vie byť naozaj vtipná, no nie vulgárna a prehnaná (iba miestami a iba trošilinku) a hlavne s realistickými postavami s realistickými problémami (v tomto prípade s krízou stredného veku). Skvelý Billy Crystal a Jack Palance (ten dostal za vedľajšiu úlohu svojho jediného Oscara a aj jediný Zlatý Glóbus). A k tomu dobrý scenár. V mini roličke debutoval na plátne ešte detský Jake Gyllenhaal. :)

Baby Driver (2017)

Formálne premyslený a vyšperkovaný film. K tomu slušné autonaháňačky, skvelý soundtrack a dobré herecké výkony. Letná neviazaná zábava, pri ktorej fungujú aj vážnejšie scény. A asi tona detailov, ktoré si ale človek všimne až na druhý krát. Čo udrie do očí (či skôr do uší) je neuveriteľné previazanie hudby a zvukov s obrazom. Za to klobúk dole a rozhodne aj preto je dobré vidieť BD v kine (alebo na dobrom domácom kine). U mňa vďaka hudbe, zvukom a dobrým hercom (Ansel Elgort a Lily James to popri hviezdach zvládli na výbornú!) za štyri. Edgar Wright točí podľa môjho vkusu.

Válka o planetu opic (2017)

Prekvapenie roka. Kto by bol čakal, že tretia časť nových opíc bude najlepšia a skvelo fungujúca aj ako samostatný film? Predchádzajúce dva diely boli ok (najmä jednotka sa podarila), no až teraz príbeh vyústil do takmer biblických rozmerov. Neuveriteľná odvaha režiséra a aj štúdia natočiť v podstate komornú drámu. Áno, má to asi dve bojové/vojnové scény a aj tie vyzerajú cool, ale o tie tu vôbec nejde. Skvelý Caesar, po rokoch naozaj úžasný Woody Harrelsom (ako za starých čias), vynikajúca postava Novy (mladučká, no dobre hrajúca Amiah Miller), vtipná a vydarená postava "Bad Ape" (voiceover Steve Zahn!) a k tomu asi najlepšia hudba Michaela Giacchina odkedy zložil vymakaný soundtrack pre Lost. Film má takmer dve a pol hodiny, no nenudil som sa ani minútu. Matt Reeves prekročil svoj tieň a po Cloverfield to znova dokázal. Ja mu tlieskam. 9/10

Prácička v Itálii (1969)

Príliš veľa nadsázky, príliš málo zaujímavých scén, až na tú poslednú - naháňačka s minicoopermi je ešte aj dnes parádna a niektoré zábery dychberúce - v danom čase to musela byť totálna bomba. Škoda len, že sme na tú scénu museli čakať bezmála celý film a Michael Caine ostal značne nevyužitý. No a aby som nezabudol, úplne posledná scénka je ešte lepšia, za to palec hore! :) 6/10

Oklamaný (2017)

Hah, do istej miery predvídateľné, a zároveň aj nie. Sofia Coppola nám pripravila sociálnu štúdiu toho, ako sa naše správanie mení pod tiahou okolností a pod vplyvom ostatných ľudí. Vtedy vyplávajú na povrch vlastnosti, ktoré by ste normálne u seba ťažko hľadali. Veľmi strohá forma, s takmer nulovou hudbou, prirodzeným osvetlením a magickou kamerou. Obraz má schválne pomer 1,66:1, aby vsugeroval klaustrofobické pocity, čo sa mu aj darí. Herci topka, či už Nicole, Elle, Kirsten, alebo Colin. Bavilo. PS: Sofia Coppola získala za film v Cannes cenu za réžiu - ako prvá žena po 50. rokoch a len ako druhá žena celkovo!

Dunkerk (2017)

Nolan sa vybral cestou maximalizácie formálnej stránky a v tomto prípade minimalizácie príbehu a zamerania na postavy. Teda myslené v nejakom hlbšom zmysle. Áno, to čo si zaumienil sa mu naozaj podarilo - totiž ukázať, že na vojne je najhoršie, že neviete v ktorom momente a z kade sa smrť priplíži. Nikto nie je ušetrený a je to len vec veľkej náhody, či prežijete alebo nie. Avšak kvôli zameraniu sa na jednotlivé scény, ich detail a technické prevedenie, neostalo miesto na hlbšie súznenie s postavami. Výsledkom je 107 minút trvajúce technické demo, ktoré treba vidieť v IMAXe, o tom žiadných pochýb. Ale úprimne neviem kedy si Dunkirk pustím znova (a či vôbec). Čo sa nedá povedať o Nolanových predošlých filmoch. Herci na tom malom priestore (a pri minimálnom scenári) boli perfektní, ale čo z toho. Hans Zimmer sa tiež bohužiaľ recykluje, tikanie hodiniek sme už počuli v Interstellar a podobné huslové sláčiky v The Dark Knight. Avšak ostatné zvukové clony pripravil dokonale, to treba priznať. Inu, Dunkirk je film precízny a technicky dokonalý, ale v interakcii s divákom bez duše. Samozrejme, byť angličanom, vnímam to ináč, bola to pekná pocta anglickému ľudu. Pre nás ostatných sa jedná o krátky návrat do histórie a formálny zážitok z IMAXu (viac ako 70% filmu bolo natočených na IMAX kamery). Na Nolana málo.

Spider-Man: Homecoming (2017)

Prvá polovica filmu zúfalo nudná. Následne od scény s monumentom sa našťastie film rozbehne a má dobré grády až dokonca. Chápem o čo Wattsovi šlo, chcel najprv vytvoriť vzťah s Petrom Parkerom, aby bola zvyšná polka silnejšia. No dalo sa to spraviť chytrejšie, respektíve rýchlejšie - nemuselo to trvať viac ako hodinu. Nebyť toho, tak by bol najnovší Spiderman vydarený hodne (napriek cieľovke). Takto je to priemer a šťastné povzdychnutie, že aspoň záver sa dal. Inak marvelovský priemer, čo vytŕčalo bol Michael Keaton - ten si to na staré kolená značne užíva. Homecoming je každopádne lepší, ako predošlé filmy s Andrew Garfieldom. 6/10