• Krátkometrážní

Transformers: Poslední rytíř (2017)

Uff, neskutočné utrpenie. Naozaj má človek pocit, že film má nie 150, ale 250 minút. Bez preháňania. Proste útrpné, nezmyselné, rozhárané, scenáristický totálne nezvládnuté a dokonca rovnako tak režisérsky, čo je u Baya nečakané. Niežeby som mal dáke očakávania, ale tešil som sa na audiovizuálne hody, ktoré som dostal na posledných 20 minút, kedy som bol už totálne zničený dvoma hodinami ničoho. Po dopozeraní som bol vskutku odpálený - poslednú hodinu som sa už nevedel dočkať konca. A to som bol pritom v IMAXe. Verejne sa zaprisahávam, že ďaľší diel už v kine nedám. Peklo. Jedna hviezdička za triky v závere.

Špína (2017)

Fajn. Na slovenské pomery určite. Špina je film príbehovo jednoduchý, ale má výpoveď, dobrú hlavnú predstaviteľku a veľmi slušnú kameru. Mňa zaujali najmä exteriérové zábery, ktoré pridali filmu vzdušnosť a zároveň ukázali Bratislavu z trošku iného uhlu. Okrem toho Robo Jakab zahral hajzlíka fakt parádne. Pjoni spravil hudbu a objavil sa na záver aj v malej roličke. Áno, v jadre je to triviálny film, ale má svoju úroveň a ide si svoje. Navyše pár scén z decáku malo silu. U mňa ok a potenciál do budúcna v osobe Terezy Nvotovej.

Mumie (2017)

Wow, nestačím sa diviť tej kritike. Áno, toto je čistá letná dobrodružná zábava, žiadne hlbokomyseľné myšlienky, no na rozdiel od väčšiny tohtoročných blokbustrov sa Múmia na nič nehrá, je akčná, svieža, má sympatické hlavné postavy, jednu úžasnú scénu (voľný pád v lietadle) a zopár vtipných nápadikov. A dojde aj na hororové prvky! Navyše Tom Cruise si to stále ide, chlapíka žerem (len chudák Russel Crowe schytal fakt slabunkú rolu). Nie, aktuálnych 59 percent je neférovo málo a preto pridávam pol puntíka k dobru. 7/10

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (2017)

Je nutné priznať, že sa už neopakuje peklo, ktoré sme zažili pri sledovaní štyrki, no zároveň sa nedá ani povedať, že by sme sa vrátili ku kvalitnejším skorším dielom. Dead Men Tell No Tales je stále len odvar, našťastie najkratší v sérii. A našla sa až jedna dobrá scéna (s gilotínou). Ináč dosť kapor, jediné čo ma okrem návratu starších postáv zaujalo bol výkon Golshifteh Farahani, ktorá zabodovala už v Patersonovi. Takže nie, táto séria nemá kam už ísť.

Poručík Backstrom (2015) (seriál)

Solídny krimiseriál, ktorého hlavná postava má veľa spoločných čŕt s Gregorym Houseom. Ale nemá takých chytrých scenáristov, pretože drvivá väčšina dielov sa točila primárne ohľadom konkrétneho prípadu, ktorý sa práve vyšetroval a len málo sa venoval tej najzaujímavejšej postave - vyšetrovateľovi Backstromovi. Aj vďaka tomu seriál nemal šancu prežiť prvú sériu. Pri skvelom hereckom nasadení Rainna Wilsona to trochu aj zamrzí, ale v skutočnosti zrušením seriálu svet o nič svetoborné nedošiel.

Wonder Woman (2017)

Medzi tri a štyri. Tesne po filme som sa prikláňal k štyrom, no teraz s odstupom času skôr ku trom. Našlo sa dosť pozitív - jednak ženy v hlavných úlohách, druhak rozumne dávkovaný feminizmus, antiwar postoje, vcelku slušne vystavaný príbeh (i keď jednoduchý). V podstate mi až tak veľa vecí nevadilo, ale trošku film zabíja jeho prepálená dĺžka a zbytočne naťahovaný predigitalizovaný záver. Aj kvôli tomu sa už na konci dostavila mierna nuda. Inak fajn, len neostane toho veľa v pamäti. 7/10

Vetřelec: Covenant (2017)

Po vizuálne silnom, ale scenáristicky slabom Prometheusovi som mal očakávania na Covenanta patrične znížené. Možno aj preto som si ho užil. Nejedná sa síce ani náhodou o návrat ku kvalite prvých troch dielov, no je to aspoň návrat k Alien feelingu a navyše tentokrát je aj scenár o niečo premyslenejší. A veľkou devízou je dvojitá dávka Fassbendera, ktorý ako vždy podáva špičkový výkon. Z tohtoročných hollywoodskych pokračovaní je Alien: Covenant jedno z tých lepších.

Alien: Covenant - Prologue: Last Supper (2017)

Réžiu tohto kraťasu obstaral syn Ridleyho Scotta. Je to len malá ukážka spolužitia posádky Covenanta pred ich kryospánkom. Ale aspoň máme možnosť vidieť na pár sekúnd postavu Jamesa Franca.

Alien: Covenant - Prologue: The Crossing (2017)

Nie úplne rozumiem tomu, prečo tieto tri minúty neostali vo filme. Každopádne jedná sa o preklenutie Prometheusa a Covenanta, respektíve dovysvetlenie, čo sa stalo tesne po skončení Promethea. Elizabeth Shaw mi bude chýbať.

Ill Manors (2012)

Plan B zaBil. Ako klobúk dole, natočiť za 100 000 libier takýto film, navyše obstarať scenár aj réžiu, no wow. Výsledok je parádny. Drsné, dobre vymyslené, super zahraté. A soundtrack brutal dobrý. Asi si ho idem rovno pustiť. Spokojnosť veľká, uvidíme s čím príde Plan B nabudúce.