• Krátkometrážní

Inherent Vice (2014)

Wow, tak toto bola paráda. Paul Thomas Anderson je boh. Ostatne, to už dokázal, keď presne pred 20 rokmi natočil Boogie Nights a ihneď bolo jasné, že tento chalan má talent zhora. Zo dňa na deň zrodila sa hviezda. Keď o pár rokov natočil Magnoliu, svoju pozíciu geniálneho autora len potvrdil. A odvtedy to zopakoval viackrát. No je fascinujúce vidieť ho v plnej sile aj po toľkých rokoch. Inherent Vice je skvost. Filmársky skvost, ktorý si nenájde masy, ale tí vyvolení si ho nepochybne pridajú do top 10 (minimálne v danom roku). Najlepší film na Cinematiku 2015 a je obrovská škoda, že tento geniálny kus nezakúpil ani jeden z našich distribútorov a preto u nás nešiel v kinách. Tak som mal chuť si to zopáknuť na veľkom plátne. Magická, snová, opojná záležitosť. (Cinematik 2015)

Smrt v La Alcarrii (2015)

Smrť v kine. Tak niečo nudné a pomalé som nevidel ani nepamätám. Pekné, že režisér prišiel predstaviť svoj film osobne, ale toto bol fail. Dvaja típci chodia bez slova po krajine a každých 20 minút vás zo sna zobudí pesnička, ktorú vám do toho zahrajú. WTF? (Cinematik 2015)

Viridiana (1961)

Kritika cirkvi a náboženskej pretvárky je jednoznačná. A je tak pekne natočená v náznakoch, že spôsobuje (miestami) pri pozeraní pôžitok. No druhou stranou mince je, že je to film zo 60. rokov, navyše natočený mierne surrealisticky, takže dnes aj pri 90 minutách už stráca tempo a zároveň sa aj doba posunula dakam inam. Takže v tom čase šokujúci film, dnes už len film na pripomenutie si prudérnej doby. Určite viac vhodné pre divákov z rurálneho prostredia, kde predsalen ešte ostávajú pozostatky z doby minulej (i keď aj tam už je vďaka internetu pokrok viditeľný). (Cinematik 2015)

Adele - Hello (2015) (hudební videoklip)

Neviem, prvá polka mi prišla úprimná, tak zo strany Adele aj zo strany režiséra. A potom akokeby sa pustili do toho producenti a "poradili" Adele to na konci vygradovať a predĺžiť na 6 minút a Dolanovi "poradili" pár dobrých záberov. Toto mi na rozdiel od Adelinho najväčšieho hitu prišlo ako produkt. Nemôžem si pomôcť.

Adele - Someone Like You (2011) (hudební videoklip)

V jednoduchosti je sila. Táto preflákla vec má dobrú hudbu, text a aj klip. Samozrejme celé by to bolo o ničom nebyť autentickosti samotnej Adele. Na mňa to fungovalo.

Indochine - College Boy (2013) (hudební videoklip)

Skvelý klip o tom ako vie byť dav (spoločnosť) slepý(á) k násiliu na jednotlivcovi. Viackrát som to v meste zažil. Skvelá réžia Xaviera Dolana. V hlavnej úlohe obete Antoine Olivier Pilon, ktorý sa už predtým, ale aj potom objavil v celovečerných Dolanovkách.

Mami! (2014)

Už piaty film vtedy iba 25-ročného Xaviera Dolana. Predošlé som ešte nevidel, no už tu je vidieť nesmierna filmárska vyspelosť. A nielen filmárska. Natočiť (a napísať) takú komplexnú drámu vyžaduje nielen veľa talentu, ale aj skúseností. Vidieť, že filmárčina Dolana od malička bavila. Dokazuje to aj zverejnený list, ktorý poslal ako 8-ročný (!) Leonardovi di Capriovi v roku 1997. Mommy je film plný nádeje, aj beznádeje, zmaru, nenávisti a lásky. Jedno z tých ťažších pozeraní, no zato obohacujúcich. Proste film o niečom. Zaujme aj zvolený obrazový formát 1:1, ktorý sa v pár momentoch rozšíri na 1.85:1 a akú to robí mágiu! Dolan je borec. 8/10 (Cinematik 2015)

Ant-Man (2015)

Priemerná comicsovka, s pár dobrými vtípkami a s chuťou hrajúcim Michaelom Douglasom. Nič viac, nič menej. Na to, aká divná postava Ant-Man je, sa tvorcom podarilo spraviť vcelku zaujímavý film, no ten nevybočuje z Marvelovskej šablóny ani trochu. Kto nie je Marvel fan, môže kľudne skipnúť. 6/10 UPDATE 08.08.2019: Po druhom pozretí potvrdzujem to predtým napísané, ale aj na druhýkrát sa jednalo o pohodové pozeranie. Najväčšou devízou je pár vydarených vtípkov. [#19/2019]

Fantastická čtyřka (2015)

Kandidát na najhorší film roka. Nečakal som nič svetoborné, ale tunak nefungovalo naozaj nič. Dávam jednú hviezdičku sa výborný zvuk v Dolby Atmos. Ináč bieda a nepochopenie, ako mohol Josh Trank natočit tak zlý film. Fantastic Fail.

Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015)

Príbehovo jednoduché, ale z formálnej stránky vychytané. Guy Ritchie vie. Škoda, že nebol aj scenár o niečo lepší, bol by to parádny film. Asi tri scénky ma ale fakt pobavili, najviac tá z Talianska. ;) Ritchie vie nielen vypointovať scénu, ale pridáva rôzne režisérske finesy a detailíky. A vedie hercov k dobým výkonom - všetci traja hlavní predstavitelia boli vynikajúci, najviac ale vytŕčala Alicia Vikander. Tá je pravdepodobne najväčším hereckým objavom roku 2015. Zabavil som sa a nemám problém si to po (dlhšom) čase pozreť znova.