• Krátkometrážní

Stážista (2015)

Poznáte ten pocit, keď viete, že film, ktorý ste práve videli nie je nejako extra originálny, ani to nie je nič ohurujúce, či nebodaj dačo objavné. No napriek tomu viete, že vám ohromne sadol, akokeby vám autor(ka) filmu čítal(a) myšlienky. A presne taký je The Intern. Objektívne si uvedomujem všetko, čo som spomenul v prvej vete, ale nebudem sa s tým párať a dávam plnú pálku, pretože Nancy Meyers opäť raz ukázala, že vzťahovky vie. Ona je to vlastne taká ženská verzia Woodyho Allena. Fakt mi tento príbeh neuveriteľne sadol, to čo tam postavy zaživali som x-krát zažil v práci (i keď ani zďaleka nemám vek Roberta de Nira) a film ukazuje veľkú dušu. Navyše tá herecká zostava, ktorá tomu dala maximum. Jo, som ozaj rád za tento nenápadny film!

23rd Annual Screen Actors Guild Awards (2017) (pořad)

Klasický SAG Awards, kde nejde ani tak o show ako ako poctu hercom od hercov. Preto sa aj víťazi tak tešia. Tento rok sa jednoznačne niesol v anti-trumpovskom postoji, kde herci jasne dali najavo svoj postoj. Niekoré prejavy boli fakt dobré a do čierného zasahujúce. Najväčší rozruch zpôsobil horlivý prejav budúceho Hellboya - Davida Harboura (šerif zo Stranger Things) - ten dal mrte výbušnú a emotívnu vsuvku. Inak vyhrali väčšinou favoriti typu Emma Stone, či Stranger Things. Millie Bobby Brown svietila ako vianočný stromček a ak jej puberta a Hollywood neuškodí, bude z nej obrovská hviezda. Je to taká kombinácia Winony Ryder a Natalie Portman (ktoré sa tam tiež objavili). Ja mám tieto ceremónie rád, tak som si to užil, ale "bežný" divák asi viac ocení trošku viac show, t.j. Oscary.

Marťan (2015)

Tak rád by som fandil tomuto filmu. Naozaj. Aj kvôli úžasnej knihe, téme, Matt Damonovi. Ale problém spočíva v spomínanej knižnej predlohe. Tá je tak dobre napísaná, že čokoľvek z nej čerpajúce už nebude mať tú silu ako originál. Pre mňa to bola najlepšia kniha v tom roku a pri filme som nevedel prekúsnuť zjednodušenie a zkrátenie celého príbehu. Chápem, že sa nedalo inak, ale v tomto prípade majú výhodu tí, čo knihu nečítali.

Muž na laně (2015)

Robert Zemeckis vie. The Walk je podľa skutočného príbehu, ktorý bol už sfilmovaný kraťasom, aj dokumentom (oceneným Oscarom), knihou atď. Napriek tomu natočil príjemný film o výnimočnom človeku tak, že to človeka vtiahne. Joseph Gordon-Levitt zahral Petita výborne. A tentokrát sa určite oplatilo ísť na IMAX, pretože ten 3D zážitok stál za to. Navyše je to aj pekná pocta dnes už neexistujúcim dvojičkám. 8/10

Everest (2015)

Napriek tomu, že som film videl v IMAXe a napriek tomu, že ma vynikajúce herecké obsadenia a ešte je aj natočený podľa skutočnej udalosti, nemôžem dať viac ako tri hviezdičky. Jednak ma míňa samotná téma (naozaj nechápem to riskovanie života), druhak ma film emocionálne minul. Áno, forma skvelá (a v IMAXe ešte viac), napätie na konci tiež, ale inak ma film nechal chladným a nezanechal žiadnu hlbšiu stopu (na rozdiel od hlavných postáv ;)).

12 úkolů pro Asterixe (1976)

Jediný Asterix, ktorého scenár napísala dvojka Uderzo/Goscinny osobne a zároveň jediný Asterix, ktorého príbeh je originálny - neprevzatý z komiksov. Ako vždy je tu dobrá dávka humoru na účet rimanov. Kto má rád absurdný humor, nebude sklamaný.

Historka o mojí smrti (2013)

Druhé festivalové WTF. A opäť z Katalánska. Neviem, či je to len divný výber, alebo katalánci točia iba divné filmy. Ale hlavne nedivácke. A v názve musia mať vždy smrť. To asi aby diváka varovali, že tu si prežijú aj v kinosále. Kolosálna nuda, o tom bol celý film. Doteraz neviem, ako sme to dali, lebo už po hodine sme nechápali. Po dvoch to už bola zúfalosť. Jednu hviezdičku dávam za perverznosť v prvej polhodine. Keď sa čuchali zadky a pojedali fekálie, vyzeralo to aspoň trošku nádejne. Potom už len vata, plná tmavých záberov bez žiadného zmyslu. Fakt hrôza, ruky preč! (Cinematik 2015)

Humr (2015)

Koľkokrát do roka sa podarí vidieť takto originálny film? 1x? 2x? Pre mňa je Lobster najoriginálnejší film roka a to bez váhania. Neskutočná alegória na absurdné spoločenské konvencie. Úžasný obraz a kamera - drvivá väčšina filmu bola natočená s prirodzeným svetlom. A potom Colin Farrell, ktorý pribral kvôli tejto roli 20 kg. Neskutočný výkon ocenený nomináciou na Zlatý Glóbus. Film získal nomináciu na Oscara za scenár. Dovolím si povedať, že by si zaslúžil sošku a nielen nomináciu. Grécky a pritom dobrý film? Veru áno. Tak iné a navyše s efektnou formou. Prekvapenie, aké sa len tak nevidí. PS: Casting Farrella bol geniálny ťah. (Cinematik 2015)

Kapsář (1959)

Nemám rád filmy, ktoré musia divákovi všetko vysvetliť a ukázať. No Pickpocket robí opačný extrém. Divácky neprívetivý, takmer nič nevysvetľujúci, s pomalým tempom. Tu aj tých 75 minút bolo veľa. Moja prvá skúsenosť s Bressonom a nedá sa povedať, že by sme si sadli. Azda nabudúce. (Cinematik 2015)

Velká šestka (2014)

Trošku sklamanie. Po dobrom traileri som predsalen čakal viac vtípkov. Miestami fajn a funny, ale veľakrát príliš detské a zdĺhavé. Niektoré hefty sa však vydarili a samotný Baymax bol skvelý a vtipný. Až nadmieru. :) No Oscara za najlepší animák by som v tom roku dal skôr Lego Movie. 6/10 (Cinematik 2015)