• Krátkometrážní

Stmívání (2008)

Tak toto bol zážitok. Škoda, že tak negatívny. Fakt som bol zvedavý, že či to bude až tak zlé. A ono to bolo ešte horšie. :) Celý film je vlastne len sled rozhovor medzi Bellou a Edwardom. V totálne nudnom a šedomodrom filtri. Keby aspoň tie dialógy za niečo stáli. Najlepšie na celom filme bolo vsunutie pesničky od Radiohead do záverečných tituliek. :) Dávam jednu hviezdičku za to, že Twilight má aspoň akú-takú základnú úroveň formy. Zvyšok je fakt strašný.

Rodinka Bélierových (2014)

Úprimný a vtipný film o jednej originálnej rodinke. Originálnej tým, že je takmer celá hluchá! Francúzom sa podarilo natočiť vydarenú feel-good komédiu, ktorá neprekvapivo na konci dojme. Dobré postavy a vynikajúce herecké osadenstvo to posúva do nadpriemeru. V prvom rade po všetkých smeroch talentovaná Louane Emera, ktorá týmto svojím debutom hneď získala César Award (francúzske Oscary) a aj Lumiere Award zhodne za najnádejnešiu herečku. V druhom rade predstavitelia jej rodičov - Karin Viard a François Damiens - získali nomináciu na César Award, prvá menovaná dokonca vyhrala Lumiere Award za najlepšiu herečku v danom roku. A do tretice Eric Elmosnino, ktorý skvelo zahral učiteľa spevu, tiež získal nomináciu na César Award. Okrem debutantky sú to všetko dávno ostrielaní a cenami ovenčení herci a na plátne to bolo aj vidieť. Pekný film, ktorý môžete bez obáv pustiť aj svojím rodičom. 8/10

Plán 9 (1959) odpad!

Konečne som si pozrel túto "klasiku". Film častokrát označovaný ako "najhorší na svete". Inu, zlý je veru fest. Najhorší asi nie, ale nemá k tomu ďaleko. Všetko zlé, detsky polopatistické a strašne lacné. Čakal som, že sa viac pobavím, lebo miestami to bolo naozaj tak zlé, že sa divák neubráni smiechu. Ale bohužiaľ časom prevládla nuda. Ono totiž Ed Wood Jr. to asi fakt myslel vážne a preto celý Plan 9 až tak na smiech nie je. Každopádne kolosálny brak. Nestojí to priveľmi za pozretie, leda ako motivácia pre tých, čo chcú, ale sa boja točiť - toto ich môže nakopnúť, lebo len veľmi ťažko natočia niečo horšie.

Dr. House (2004) (seriál)

Objektívne treba povedať, že v rámci sérií boli tie prvé štyri na čistú päťku (už to je neuveriteľný výkon!). Piata a šiesta mali (logicky) už kolísavú kvalitu, siedma sa ešte vzmohla a celkovo sa dala prirovnať k tým prvým a v ôsmej už bola cítiť po takmer dekáde točenia mierna únava. No stále to bol seriálový nadštandard s neuveriteľným Hughom Lauriem. Ten ostal počas celých 177 epizód vskutku geniálny a to je aj dôvod prečo dávam plnú pálku. Je to akokeby House skutočne existoval. Najsilnejšou devízou počas tých dlhých ôsmich rokov boli on, scenár a dialógy. Tie boli vždy špičkové a veľakrát sa riešili až metafyzické záležitosti. No najlepšie je, že skrz Housa šlo vždy len o rácio - žiadne duchársko-nadprirodzeno-náboženské kidy. I keď aj tieto témy sa tu občas riešili. Keď k tomu prirátame naozaj zaujímave medicínske prípady, na ktorých pracovali naozajstní lekári, dostaneme neopakovateľný mix drámy a častokrát aj humoru. House bol, je a bude iba jeden. Hugh Laurie je kráľ.

Manžel k pohledání (2011) (seriál)

Človek by si povedal, že námet je totálne pritiahnutý za vlasy, keby sa to hlavnej predstaviteľke, herečke Fran Drescher naozaj nestalo v jej skutočnom živote. Totiž, že jej manžel povedal, že je gay (samozrejme bez rozvodu to nešlo). Nielenže sa to stalo, ale ešte sa aj neskôr rozhodli spolu natočiť o tom sitcom. Ona si zobrala na triko hlavnú úlohu, on zas produkciu. A treba povedať, že miestami vznikli vtipné situácie. Bohužiaľ zvyšok je dosť ukričaný, ujačaný a prehnaný. Občas ale seriál vyvážili dáke dobré camea - asi najlepšie bolo to s Dan Akroydom, ten si zahral fakt dobrú postavičku. :) Všehovšudy totálna oddychovka na dlhé weekendy. 6/10

Apollo 13 (1995)

Súhlasím s Ronom Howardom, že Apollo 13 je jeho najlepším filmom. I keď sa nejedná o dokument, platí, že realita vie byť zaujímavejšia ako fikcia. Gro príbehu sa naozaj stalo a o to inšpirujúcejší tento film je. Problémy, ktoré sa na ceste k Mesiacu vyskytli boli vskutku závažné, ale genialita a rozvaha konkrétnych jednotlivcov v NASA zachránila život trom skúseným kozmonautom. Začiatok je málinko rozvláčny, ale to len preto, lebo v 90. rokoch ešte nebola tak bežná "klipová kultúra". A navyše prvá polhodina pripravuje pôdu pre napínavý zvyšok. Super story podporená dobrými hereckými výkonmi - najmä Ed Harris podal jeden z jeho najlepších výkonov, v tomto prípade je mi ľúto, že získal "iba" nominácie na Oscara (uchmatol si ho Kevin Spacey za Usual Suspects) a Zlatý Glóbus (uchmatol si ho Brad Pitt za 12 Monkeys). Bol fakt skvelý. Inšpiratívny film, ktorý ukazuje, že má zmysel sa nevzdávať aj v zdanlivo neriešiteľných situáciách. 9/10

Hunger Games: Síla vzdoru 2. část (2015)

Tak sme sa dočkali záverečného dielu. Nanešťastie rovnako aj Philip Seymour Hoffman, pre ktorého to bol posledný film kariéry. Skvelej, treba dodať. On, tak ako zakaždým, vytŕčal, aj keď v tejto sérii nemal až tak veľa priestoru. Obrovitánska škoda, že nás tak skoro opustil - čo rola, to zážitok. Hunger Games k záveru dospeli a síce je to stále PG13, myslím, že išli na hranu toho, čo je možné v danom ratingu natočiť. Vojna je vykreslená naturalisticky so slušnou dávkou obetí (záver ma svojím cynizmom až prekvapil), má to spád, akciu, no hlavne je konečne naplno cítiť sociálnu satiru. Donald Sutherland parádny. No i Jennifer Lawrence ukázala svoje prednosti...tie herecké. Prekvapivé nie, no vrámci celej série najúdernejšie a s pointou. Nakoniec sa mi to páčilo, čo by som po prvom dieli naozaj nečakal. Inu, svet nie je nikdy čiernobiely, to nám chcela a aj zvestovala Radodaj...pardon Drozdajka. Videné v IMAX 3D.

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část (2014)

Konečne sme sa odpútali od samotných Hunger Games a prešli viac k politike, ukážkam propagandy, nejednoznačnosti motívov konania hlavných dejateľov. Alegória na informačnú vojnu, ktorú v našom blízkom okolí môžeme badať vďaka situácii na Kryme a poukazanie na to, že aj pri najlepšej snahe nemáme dosah na dejinné zlomy, ktoré sa dejú či už s nami, alebo bez nás, sa mi páčili. No zrovna tak mi vadilo zbytočné naťahovanie filmu (jednoznačne bolo cítiť, že rozsahovo jeden diel bol kvôli zárobkom natiahnutý na dva), ako aj príliš viditeľné štúdiové kulisy. Opäť raz zamrzí teenagerský rating, toto byť R-ko, mohla to byť iná káva. Nič to, ako medzikrok pred finále obstojné, ale ako samostatný film príliš zlomkovité. 6/10

Nalevo od výtahu (1988)

Strelená francúzska komédia podľa divadelnej hry. Je to fakt uletené a v podstate nereálne, ale ako podklad pre vtipné scény to funguje skvelo. :) Komu nevadí ako bola jednoduchá situácia prehnaná do extrému, ten sa bude baviť. Pierre Richard vždy vedel hrať ťuťkov, akého hrá aj tu, Richard Bohringer naozaj výborne zahral žiarlivého magora, no a Emmanuelle Béart bola neuveriteľne sexy a nebála sa pobehovať celý film polonahá. Čo dodať, je to triviálne ale vtipné. Ideálne si dať ako oddychovku. 7/10

Neutečeš (2014)

Nízkorozpočtový atmosferický a vydarený kus. A pritom je to horror, ktorý má fakt jednoduchý príbeh. Navyše bez nejakých hlbších vysvetlení. A možno preto je to tak dobré. 4 elementy vytvorili tento nečakaný klenot. Hudba (parádne pripominajúca horrory 80. rokov), kamera (dokonalý pohyb a odstup od diania), réžia (presná v kľudných aj rýchlych záberoch) a vydarené herecké výkony (a pritom samé mladé a neznáme tváre). Dobrá pocta horrorom ako takým. Atmosféra zapôsobila - film ostal na dlho v pamäti. Horror, po ktorom som dlhšiu dobu pociťoval pozitívny feeling. 8/10