Creed II (2018)

Čtvrtýho Rockyho jsem sice neviděl, ale líbilo se mi, jak se na něj navazovalo. Začátek i závěr v podobě samotnejch zápasů nebo tréninků byly fajn. Jenže mimo boxérskej ring vyplňovaly stopáž zejména utahaný a místama patetický scény z Adonisova soukromýho života, který ve výsledku tvořily snad většinu stopáže. Kdyby se tyhle scény pořádně zredukovaly, mohla by být stopáž kratší o dobrou půl hodinku a celej biják by hned dostal tolik chybějící svižnější tempo vyprávění a dokázal by bez problémů udržet divákovu pozornost. Akce, soundtrack nebo atmosféra solidní, bohužel mě však trochu děsí představa, že bych se na Creeda II musel dívat znova, takže nemůžu dát víc než dvě silnější hvězdy.

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Chvíli mi trvalo, než jsem si zvyknul na použitou stylizaci, ale ke konci už mi taky přišla příkladně stylová. Příběh měl slušnej spád nebo povedený hlášky a vtípky, jen byl na muj vkus hodně jednoduchej. Postrádal jsem hlavně nějakej větší moment překvapení a klišoidní závěr ve stylu "z nuly hrdinou" mě trochu zklamal. Občas jsem si ještě řikal, jestli těch "paralelních" Spider-manů nebylo zbytečně moc (japonská a miniprástková verze byly vážně jenom do počtu). Na tuhle verzi Spider-Mana si v budoucnu vzpomenu asi jen díky neotřelý komiksový stylizaci, což je vzhledem k potenciálu námětu docela škoda. Čtvrtá slabá hvězda za originalní vizuál a soundtrack.

Složka 64 (2018)

POZOR SPOILERY. Zatim nejlepší díl a já s potěšenim můžu konstatovat, že je každej další případ hochů z Oddělení Q zajímavější. Líbilo se mi, jak se případ postupně rozplétal a z původně lokálního problému "polepšovny" Sprogo se vyklubala snaha o vytvoření dokonalý rasy v režii doktora Wada. Vyprávění bylo pěkně přehledný, příběh měl spád a gradující napětí. Jen mi uplně nesedla Assadova osobní angažovanost v případu díky velký náhodě (jeho muslimská kamarádka si zajde na potrat zrovna do doktorovy kliniky a Assad se o tom jen tak mimochodem dozví). Dlužno ale dodat, že se nakonec tuhle nahodilost povedlo přetavit ve slušný finále. Pak jsem ještě občas kroutil hlavou nad chovánim postav (zejména jsem fakt nepobral, proč pil Carl na trajektu ten blín?). Ale jinak jsem se fakt bavil. Čtvrtá hvězda za námět a drsnou severskou atmosféru.

Interview se zabijákem (2012)

Herecky slušný, filmařina neurazí a potěší i obstojnej scénář společně se závěrečnym twistem. Jen mě trochu iritoval hudební podkres. Ne proto, že by se nedal poslouchat (naopak měl docela dobrý pasáže), ale protože byl přítomnej téměř pořád, takže jsem měl občas pocit, že sleduju hodně dlouhej videoklip. Sem tam bych uvítal o něco přehlednější způsob vyprávění nebo rychlejší tempo vyprávění, ale na režijní i scénáristickej debut a nízkoropočtovej biják to fakt nebylo vůbec špatný. Příjemný, byť spíš jednorázový, překvapení.

Železný obr (1999)

Je zajímavý, kolik pohodový atmosféry a bezstarostnýho dětskýho dobrodružství se podařilo nacpat do bijáku, kterej staví zejména na studený válce. Jedinou výhradu mám k až příliš přímočarýmu černobílýmu příběhu bez momentu překvapení a s tim souvisejícím jasnym zacílenim na nejmenší diváky. Jinak naprostá spokojenost - vtípků je spoustu, emoce fungujou, stopáž příkladně přiměřená, svižný tempo vyprávění a zábava od začátku do konce, čtyři silnější hvězdy.

Jason X (2001)

Jo, příběh je dle tradice posledních dílů debilní, herecký výkony jsou občas na úrovni školního divadla a efekty jsou v lepšim případě na úrovni lehce podprůměrnýho seriálu, jenže občas je Jason X nehorázná prdel. Těžko říct, jestli scény s androidem, jeho hlavou, mlácenim ženskejch ve spacácích nebo "přeletem" Jasona v kosmu z jedný vesmírný lodi na druhou, byly myšlený vážně, ale fakt jsem se u nich bavil. Druhá hvězda za pár hlášek, kompletní změnu prostředí, dost akce a upgradovanýho Jasona v závěru.

Rabín, kněz a krásná blondýna (2000)

Kouzlo týhle religiózně romantický komedie mě minulo o několik světelnejch let. Občas jsem měl pocit, jako bych koukal na nějakou rádoby inteligentní a vtipnou komedii od Woodyho Allena (což by mohlo být pro mnohý naopak fajn zjištění). Až na pár vtípků (hlavně na začátku) jsem se mnohem víc nudil než bavil a nejvíc jsem pohledem hypnotizoval hodiny při scénách z židovský komunity. Právě celýmu tomu religióznímu podtextu jsem nedokázal přijít na chuť stejně jako hudebnímu doprovodu nebo klišoidnímu závěru. Komediální a dramatickej rozměr prakticky nefungoval, jediný silnější momenty přinášela romantická dějová linka díky angažmá Jenny Elfman. Dobrý herci, občas funkční romantika a Formanova minirolička jsou jediný věci, co můžu na tomhle bijáku ocenit, dvě silnější hvězdy.

Správnej dres (2015) (TV film)

Zvláštní, že v rámci různejch seriálů odvádí Petr Kolečko zábavnější práci, přičemž pro seriál je potřeba rozhodně víc nápadů než pro film. Ale Správnej dres i tak rozhodně neni nezábavnej průšvih, jen se nedaří skvělý nápady naplno prodat (Vladykova postava intelektuála z filozofický fakulty, Matonoha a jeho pochybná partička ze směnárny nebo Mádlova paparazzi paranoia). Stopáž se občas zdá docela dlouhá (objeví se pár nudnějších pasáží) a závěr jsem čekal nápaditější. Ale několik scén pobaví, herecký obsazení je solidní a jeden dlouhej zimní večer dokáže Správnej dres příjemně zkrátit. Více asi v drtivý většině případů nelze od TV filmu čekat, takže za mě výsledek v podobě sympatický žánrový jednohubky dobrej.

Robin Hood (2010)

Ridley Scott má řemeslo stále pevně v ruce, takže je akce pěkně nakroucená, exteriéry resp. výprava jsou velice koukatelný a kulisy s maskama nebo kostýma tvořej skvělou dobovou atmosféru. Ale vedle precizní technický stránky bych od bijáku za 200 mega (!) očekával přehlednějc vyprávěnej příběh, líp napsaný postavy (rozhodně bych uvítal víc prostoru pro Strongova záporáka) a hlavně víc zábavy. V týhle podobě je biják předevšim dvou a půl hodinová nuda (koukal jsem na režisérskou verzi), kterou občas rozčeří nějaká akční scéna, pohlednej exteriér, herecký výkony nebo hudba. Mimochodem jsem v akčních pasážích postrádal víc středověký krvavý řezničiny (ale chápu, že měl Scott asi svázaný ruce ratingem). Za ty prachy poměrně nepřesvědčivej výsledek a možná bych se ani moc nezdráhal říct naleštěná bída. Třetí hvězda za filmařinu.

MOST! (2019) (seriál)

Škoda, že se v posledních dílech jede spíš na vážnější notu, protože v odlehčenějšim stylu na začátku fungoval Most! přece jenom líp. Vzhledem k PR na poslední díl (posunutí vysílacího času před desátou) jsem taky očekával zajímavější a našlapanější finále, který bylo nakonec možná až zbytečně moc komorní. Z mýho pohledu bych v tomhle příběhu ze života tvrdýho voličskýho jádra SPD a Zemana zašel ještě dál a zařadil minimálně narážky na migranty nebo pražskou kavárnu. Celkově bych byl rád, kdyby se v nekorektnosti ještě přitvrdilo a vzniklo něco ve stylu Český sody. Je mi však jasný, že se v dnešní hyperkorektní době ničeho tak nekompromisního jen tak (možná vůbec) nedočkáme, takže díky bohu aspoň za Most! Čtvrtá hvězda za první díly, super hlášky, casting a odvahu ČT něco takovýho dneska natočit natož vysílat.