Skleněný (2019)

Když mě zrovna nezaujal příběh, dokázal mě Shyamalan vždycky zabavit aspoň slušnou atmosférou a filmařinou. Skleněný bohužel nezaujme ničim z toho. Atmosféra nebo napětí téměř uplně chybí, příběh měl zajímavý momenty, ale doplatil hlavně na šnečí tempo vyprávění a celej biják působí vizuálem nebo velice skromnou výpravou spíš jako lepší TV film než čistokrevnej celovečerák. Trochu zaujme úvod, jenže pak přijdou scény z cvokhausu, který jsou k uzoufání nudný (přes polovinu stopáže!) a finále postrádá víc akce i jakoukoliv epičnost, zkrátka je takový podivně komorní a uloudaný. S kratší stopáží, rozsáhlejší akcí a propracovanějšim závěrem bych minimálně třetí hvězdu utrousil. Superhrdinskej námět nebyl uplně blbej (i když bych do něho nemotal ty komixy), ale jeho převedení na plátno se bohužel vůbec nepovedlo. Dvě silnější hvězdy, a to hlavně za trio McAvoy, Willis a Jackson.

LEGO® příběh 2 (2019)

Asi nepřekvapí, že se jede na stejný vlně jako minule, takže o vtípky, hlášky nebo různý popkulturní odkazy neni nouze (Bruce Willis nebo narážky na komixový bijáky byly super). Jen je paradoxně těch nápadů tolik, že neni moc prostoru z nich vyždímat většinu jejich potenciálu (např. zamilovanej Batman nebo plánování svatby). Ačkoliv nejsem příznivce zpívání písniček v bijácích, tentokrát musim říct, že se zdejší songy opravdu dokázaly dostat pod kůží, jak byly boží. Za soundtrack, nápady a dostatek povedenejch vtípků čtvrtá jistá hvězda.

Všechno nejhorší 2 (2019)

Cenim snahu udělat dvojku trošku jinak a nerecyklovat jen původní díl. Nicméně nejlíp funguje námět "znovuzrození" po zabití, kterej tentokrát prim nehrál a ani se pořádně nepátralo po vrahovi. Nejvíc prostoru se věnovalo nerdům v laborce s jejich strojem času a hledání ideální rovnice pro jeho zprovoznění, čimž se ze dvojky stala předevšim teen komedie se stopovym množství scifi a hororu. Párkrát jsem se zasmál a nápady s paralelnim vesmírem, ve kterym jsou charaktery postav jinak rozehraný než minule nebo dilema Tree v jaký dimenzi zustat, nebyly špatný. Taky nemůžu říct, že bych se nudil a je třeba uznat, že i dvojka patří k tomu lepšímu, co lze v danym žánru najít. Jen mi hodně scházelo nějaký větší napětí (naháněčky s vrahem a vraždy). Třetí jistá hvězda za filmařinu, soundtrack a pár vtípků.

Super Mario Bros. (1993)

Co si budeme povidat, herní adaptace jsou prokletej filmovej žánr a málokdy se povedou. Tentokrát herní předlohu pořádně neznám, takže asi tim spíš mě projekce oproti předpokladům (tolik) nebolela a dokonce jsem se i párkrát zasmál. Ztřeštěnej příběh nebo stylizace vcelku odpovídá devádesátejm létům a na to, že maj tenhle výtvor na svědomí čtyři režiséři se docela divim, že jakž takž drží pohromadě. Dvě hodně silný hvězdy za dostatek akce a nápad s (de)evolucí.

Mrazivá pomsta (2019)

Liam Neeson ve standardní "revenge" roli, ovšem v bijáku s poněkud černohumornym až parodickym kabátkem, díky čemuž si zrovna tenhle počin snadno zapamatujete. Akční složka sice neni bůh ví jak rozsáhlá, ale umírá se tady ve velkym (vždycky navíc s efektnim dovětkem o jménu a přezdívce postavy) a černohumorná komediální složka je vcelku funkční (hlavně ve chvílích, kdy záporáci řešej klasický problémy jako normální lidi). Potěšila i výprava do drsnejch horskejch končin nebo krvavější scény. Nadšenej jsem naopak nebyl z hudby nebo trochu delší stopáže. Sice jde o remake, ale jelikož jsem původní film neviděl, dávám čtvrtou hodně slabou hvězdu za "originalitu", Liama Neesona a pár povedenejch vtípků.

Americký prezident (1995)

Uvítal bych, kdyby se ubralo na politikaření a řešila se hlavně samotná problematika novýho vztahu prezidenta v očích veřejnosti (dramatická linka) a zároveň se víc pracovalo s námětem, že chce prezident dělat spoustu věcí jako každej normální člověk - viz objednávání kytek apod. (komediální linka). Dojem ještě občas kazil silně patriotickej podtext (vlajka na každym rohu nebo patetický typicky americký velkohubý prohlášení) a nezlobil bych se ani za bohatší výpravu (interiérový scény Bílýho domu byly postupem času už trochu ubíjející). Originální námět a našláplý herecký obsazení (Michael Douglas s Annette Bening byly hodně pěkná dvojice) však přece jenom dělaj z Americkýho prezidenta slušnou romantickou komedii, byť jen na jednu projekci.

Sousedská hlídka (2012)

Ne, že by to vzhledem k silnýmu hereckýmu obsazení a (v rámci žánru) štědrýho rozpočtu nemohlo být lepší. Nicméně jsem při pohledu na hodnocení zase tolik zábavy nečekal. Víc prostoru pro Richarda Ayoadea nebo víc akčních scén (třeba na úkor nadbytečný dějový linky s Evanovou neplodností) by určitě neškodilo. Ale Rkovej rating se dařilo těžit převážně funkčníma sprostejma vtípkama a scifi námět společně s akčnim závěrem nebo obstojnym vizuálem nakonec The Watch dotlačili do lehce lepšího průměru. Stále jde však jen o sympatickou žánrovou jednohubku, na kterou se lehko zapomene, tři jistý hvězdy.

Mladí zabijáci (2018)

Žádnej zázrak, ale pár námětů bylo docela zajímavejch. Poukazování na nebezpečí moderních technologií ve smyslu, že je třeba přemýšlet, co / komu / jak sdělim bylo trochu ohraný klišé. Ale docela fajn byl letmej pohled na to, co zveřejněný hacknutý soukromý konverzace dokážou udělat s okolim (kterýho se navíc z drtivý většiny osobně netýkaj) a s obětí hackingu samotnou. Přepálenej závěr jsem pak bral jako reálnou variaci internetovejch diskuzí, který mnohdy připomínaj bitevní pole plný odvážnejch moralistů a hrdinů, který jsou se všim rychle hotový a maj na všechno (mnohdy radikální) řešení. Moc nadšenej už jsem ale nebyl z feministickýho podtextu a často se mi zdálo, že jde hlavně o konflikty mezi ženskejma a chlapama. Seríóznější dramatičtější pojetí by možná ústřednímu tématu (šikana zveřejněnim "elektronickýho" soukromí oběti) sedělo víc. Třetí jistá hvězda za zručnou filmařinu (zejména pěkná kamera), gore a stylovej soundtrack.

Jak vycvičit draka 3 (2019)

Ačkoliv se to ze začátku uplně nezdá, jde hlavně díky závěru o sympatický zakončení celý série. Na ní si předevšim cenim, že se každym dílem pěkně posouvala (seznámení / žití a bojování bok po boku / rozlučka s draky). Jinak standardní podivaná, na kterou jsme už zvyklí - tzn. solidní animace, dost akce, dobrý vtípky nebo slušnej dabing. Na příběhu by se s výjimkou závěru dalo ještě zapracovat, protože nic moc objevnýho nepřináší, ale v rámci žánru patří pořád k lepšímu průměru. Čtvrtá slabá hvězda za akcí i emocema nabitý finále.

Halloween II (2009)

Rob Zombie dokázal z mýho pohledu natočit nejlepší Halloween, ale v tomhle případě i bohužel jeden z těch (nej)slabších. Jediný, co opět zaujme, je explicitnost (nahota, násilí) a pár scén (nemocnice nebo bordel). Příběh za moc nestojí a Zombie by udělal líp, kdyby se stejně jako minule inspiroval v původnim díle (tentokrát ve dvojce). Náměty jako Michael Mayers somrákem, halucinace s matkou a bílym koněm (asi se za každou cenu hledala role pro Zombieho manželku) nebo Dr. Loomis vykreslenej jako namyšlenej kokot fakt neměly spatřit světlo filmovýho plátna. Jako celek dvojka vůbec nefunguje, hudba je naprosto o ničem (kde je aspoň nějaký ústředních témat?), zpomalovačky občas působěj jak z lacinýho TV filmu, atmosféra téměř uplně chybí a finále bylo dost trapný (kromě toho, že Michael bez masky promluví, mu scházela akce i napětí a taky bylo hrozně krátký). Ještě, že už přišel nejnovější remake, takovejhle poslední díl by si totiž tahle kultovní série fakt nezasloužila.