Agatha Christie: Zkouška neviny (2018) (seriál)

Znám starší adaptaci se slečnou Marplovou a byl jsem zvědav na zpracování téhle nové. Musím říct, že jsem spokojený. Scénář má několik posunů, děj se prolíná v časových osách, takže je třeba být ve střehu, spojující prvky se tam objevují v náznacích, rychlé prostřihy, jakoby vzpomínky, víc matou než napovídají, a skoro do poslední chvíle není nic jasné. Tohle zpracování, navíc nacpané vynikajícími herci, se mi líbilo.

Haló, haló! (1982) (seriál)

Já nevím, ale asi jsem se měl smát, že? Britský humor mám rád, ale tohle bylo  ... trapné? Asi mne to nějak minulo.

Sláva králi Jelimánovi (2014) (seriál) odpad!

Naprosto šílená hrůza, furt tam něco lítá, ječí, dělá hovadiny, připtoměle se pitvoří a to tak rychle, že z toho má člověk záchvat. Na tohle mají koukat děcka? No ty vole!

Ochránce - Hidžáb (2021) (epizoda)

Něco jsem přehlédl, nebo se snažila škola i ombudsman 2x dohodnout nenošení hidžábu v chemii a tělocviku a dotyčná ho tam nosila i tak? Tak kde je potom ta zmiňovaná snaha o dohodu z její strany? A s těma křížkama a křesťankou ... kdyby ta křesťanka propagovala svoje náboženství (a tím nemyslím nošení křížků jako ozdoby bez náboženských konsekvencí), pak by měla v škole dopadnout úplně stejně. Svobodu víry ale přece nikdo nikomu nebere. Ta praxe s volným padajícím hidžábem mi připomněla záběry palestinských policistů, co (jaký div, první žena!) cvičili ženu v tradičním oděvu zneškodňovat výbušninu. Všude jí všechno překáželo, že nemohla ani pořádně používat obě ruce, fakt bych při zneškodňování skutečné výbušniny nechtěl být blíž něž kilometr od ní. V normálním světě se člověk K PRÁCI oblékne tak, aby co nejvíce omezil riziko zranění a naopak si co nejvíce práci ulehčil, což ještě výrazněji a bez výjimek musí platit ve škole, která je za dítě zodpovědná. Proš se při tělocviku sundávají řetízky, hodinky, proč na labinách má mít člověk sepnuté vlasy a oblečení, které mu nikde nevlaje? To není z legrace. Bezpečnostní pravidla platí všude stejně. Řekněme, že nad hořícím kahanem bych v hidžábu, který má volné dolní konce, raději nic nedělal, a jestli to některé škole nevadí, tak asi nebude vadit ani platit odškodné za případné těžké popáleniny. A tělocvik taky není jen basket. Nastolené téma je ožehavé, dotýká se svobody jednotlivce, definice, co je a co není propagace náboženství, nastavení pravidel ve škole, ale také vize budoucnosti (myslím, že docela realistické a lakonické zhodnocení dal Ochránce v tom autě) - to nemá jednoduché (nebo vůbec nějaké dobré) řešení, zvláště pak u nás. Líbil se mi dnes řidič, vždycky to byl takový hlas z lidu, a dnes to byla katarze, jeho "projev" byl taky k zamyšlení (i s ohledem na určitou naivitu představ, například o bulváru), a Ochránce ztratil nějakou tu hvězdičku, na druhou stranu spadla úplně rouška idealizace tohoto člověka, je to člověk jako každý jiný, se svými ctnostmi i neřestmi (v příštím díle se asi máme na co těšit). Jenom mne překvapuje od Učitele roku ten nedostatek nadhledu a sebereflexe. Chápu, že scénáristé chtěli dodat seriálu šťávu, tak v něm rozjeli obligátní dvě linie - soukromou a služební, ale mne by asi víc potěšilo, kdyby ta soukromá šla spíš do pozadí a věnovali se hlouběji problémům ve školách. Pak by to mohl být skoro odborný seriál. Mám obavu, že v tomto pojetí to je spíš zábava než předmět k hlubší diskuzi.

Bing (2014) (seriál)

Nechápu ta nízká hodnocení. Chápu, že pro dospělého je to drsně infantilní seriál se zoufale neschopným králíčkem s naprosto příšerným dabingem, který by u dospěláka způsobil, že králík by po pár větách musel skončit se zakrouceným krkem, ale musíme se na to dívat očima tříletého dítěte. V každém díle se řeší nějaká věc, se kterou se dítě může setkat, chybami Binga a jejich řešením se tahkle malé dítě učí, co se může stát a co má dělat, aby se to nestalo nebo, když už se to stane, jak to napravit. Na konci každého dílu je pak pěkné shrnutí. Za mne je to zatím nejlepší vzdělávací pořad pro tříleté, co jsem viděl. Dospěláci, vzpamatujte se, zkuste si představit sebe ve třech letech, co jste potřebovali vidět a vědět a pak hodnoťte. Podobně viz Teletubbies a totálně nesmyslná hodnocení.

Ochránce - Veřejný nepřítel (2021) (epizoda)

Bohužel až příliš ze života. Sám se dodnes divím, jak vůbec můžou učitelé s děckama někam jezdit, já bych na to neměl nervy. Líbilo se mi vyjádření formalismu, když se něco nevyvede, najednou všechno musí být lege artis a pokud není, ouha. Ale kdo na to myslí, když chce prostě jen pomoct, ulevit, konat dobro? No a vyjádření české povahy v podobě skupiny lidí podpíjejících pod přístřeškem, to je smutně reálné.

Ochránce - Vrabčák (2021) (epizoda)

Asi děj má/měl dospět k určité katarzi, nicméně není asi myslitelné, aby ombudsman, uceněný učitel (!), u kterého je více než pravděpodobné, že je schopen přijímat a též poskytovat alternativní způsoby výuky, netušil nic o alternativních školách a sveřepě stál za rigidním způsobem memorování vědomostí. Vždyť individualita žáka je v tomto případě základ. Takže děj zajímavý, příběh správně kontroverzní a k zamyšlení, ale podání kvůli příliš okatému a účelovému tlačení na pilu (ombudsman, ředitelka, matka) ne moc přesvědčivé.

Lucifer - Série 6 (2021) (série)

Strašně sladkobolný, některý věci hrozně vatovitý a natahaný, ale jinak obstojný a logický zakončení to napravilo. Snad už seriál touhle sérií skutečně skončil, bylo toho tak akorát a zakončení se vcelku vydařilo (což je dnes docela rarita), tak proč to kurvit pokračováním?

Lucifer - Série 5 (2020) (série)

Strašně předlouhá série, tak, že některé postavy už valoženě začaly nudit a otravovat (Maze), a druhá půlka série byla vyloženě zoufalá. Schéma "vyšetřování" stále stejné, jen se k tomu přidalo, že někdo něco řekne, přesně to sedí na situaci, kterou řeší Lucifer, on se zamyslí a vezme si z toho ponaučení. To tu bylo i dřív, ale od půlky už to tam prostě sekají jak Baťa cvičky. Ukončení obstojný, ale úplně odrovnaný jsem z toho nebyl.

Ochránce - Vražda vychovatelky (2021) (epizoda)

Připadne mi škoda, že si ve scénáři pomohli berličkou "hodného ubližovaného hocha". Daleko zajímavější a pravdě bližší by přeci bylo, že v pasťáku jsou i gauneři a pologauneři, kteří dělají problémy, minimálně ten z případu brutální vraždy, kterým je díl inspirovaný, nepochybně byl. Celá zápletka tak vypadá dost vykonstruovaně, aby dosáhla zamýšleného cíle.