Český žurnál - Pět zrození (2015) (epizoda)

Tenhle dokument má jediné pozitivum - že vyvolal diskuzi. Nicméně, že není české porodnictví ideální, to víme i bez něj. Tenhle dokument je však čistou ukázkou dokumentární manipulace, stačí všechno vhodně sestříhat, vytvořit umělé souvislosti a voila, senzace je tu. Vytahování jen určitých momentů, dlouhé záběry na potemnělé chodby, odloženou hračku v rohu, vesele bavící se sestry, když matka přeci tam někde vedle ... no a "náhodný rozhovor" s rodičkou před porodem, kde "náhodou" zmiňuje, že by chtěla teda jako porod přírodní ... a hups, napíchají do ní oxytocin. Fakt to nebyla maniplace jak řemen. Tohle přesně nenávidím na některých pseudonovinářích - vytahovat senzace za každou cenu a dělat z nich realitu. Bez ohledu na to, jak potom sestry a lékaři, kteří už jsou i tak přetěžovaní, vypadají, hlavně že mají senzaci.

K zemi hleď! (2021)

Asi takhle - pod vlivem všudypřítomného hype jsem čekal něco hodně dobrýho, hodně sarkastickýho a tnoucího do živého. A jsem trochu rozpačitý. Na jednu stranu hodně neotřelý námět, zajímavé zpracování (prostřihy), trefné narážky na dnešní povrchní a zkomercializovanou společnost. Potud dobrý a nejednou jsem vybuchnul smíchy, zatímco moje žena na mne mrkala s útrpným pohledem. Jenže. Leonardo mi tam neseděl, chápu, že jako vědec měl být prkenný, ale možná to až přeháněl. To, co v první půlce mělo grády, se v druhé půlce zvrhlo v šarádu (ano, co měla do háje znamenat ta časově přetáhlá popíková jako-všechny-ostatní-jenom-s-angažovaným-textem-písnička z ničeho nic prozřelé Ariany Grande? Nejspíš jí někdo dobře zaplatil. Nebo naopak. Jiank - samotná Ariana měla efekt jen na mne, kdo ji nezná. Pro všechny ostatní, co ji znají, muselo být její obsazení do role "samy sebe" nelogické a byl to další nesmyslný zásek, měla ji prostě hrát nějaká herečka). Zkrátka se tam objevilo pár míst, které to poněkud celé shodily, v druhé polovině se příliš agitovalo, příliš tlačilo na pilu, ale finální dojezd volným pádem byl hezký. Jinak Mark Rylance skvělý, na vyliskání, Jennifer neurazila, Rob i Meryl pošuci. A podtitulková scéna s brontem pobavila.

Devadesátky - Přehrada (2022) (epizoda)

Kameraman sice zase trochu šňupnul, takže kamera jančí více než ve trojce, ale nahrazuje to veeeelmi liknavé tempo vyprávění, které je ale vyloženě ku prospěchu, protože zatím nejlíp ze všech dílů vystihuje zdlouhavost pátrání a peripetie kolem. Vůbec nechápu, proč by tempo mělo být zběsilé, jak u prvních dvou dílů. Divák má sice akci, ale takhle přeci vyšetřování nevypadá, je to mravenčí, pomalá práce se spoustou slepých uliček. Proto mne zvolnění potěšilo. Velmi potěšil Ondřej Sokol, jak se snaží umanévrovat situaci a ten dlouhý záběr, když se vrací do Prahy, ten je na jedničku, úplně vidím, co se mu honí hlavou.

Devadesátky - Kleopatra (2022) (epizoda)

Tak tohle už bylo jiný kafe. Nevím, jestli jsem si už zvykl, nebo kameraman konečně přestal třepat kamerou, ale nevolnost přešla. Ultrarychlý tempo zvolnilo, slovní přestřelky byly srozumitelný, počet zmiňovaných postav nenarůstal donekonečna. Tenhle díl se mi konečně líbil. Velké plus už od prvního dílu je civilní herectví hlavních postav a neokoukané postavy ve vedlejších rolích.

Devadesátky - Poprava bodyguarda (2022) (epizoda)

Šílená kamera se nejspíš potáhne celým seriálem, takže mi znemožní dát plné hodnocení. Pěkný rozjezd seriálu, tempo ještě docela pozvolné (proti třeba druhému šílenému dílu), což mi vyhovovalo. Role zahrané velmi civilně, bez přehrávání. Otevřený konec se doufám dočká uzavření v některém z dalších dílů.

Devadesátky - Král diskoték (2022) (epizoda)

Ta kamera je šílená, stejně jako u prvního dílu, kterej idiot si vzpomněl, že to bylo kdysi populární? Ale co mne u tohoto dílu štvalo mnohem víc, bylo to zběsilé tempo, při kterém jsem v slovních kanonádách vůbec nestíhal v hlavě ztotožňovat tu kterou zmiňovanou osobu, protože jich tam bylo opravdu hodně, občas nebylo hned zřejmé, jak na nějakou osobu detektivové přišli, protože se fakt hodně stříhalo, musel jsem se zamyslet, jenže mezitím už děj utekl o pořádný kus dál, detektivové tu a tam byli tak blbě nazvučení, že jim nebylo rozumět. Tomu tempu prostě ubrat, proč to za každou cenu dělat akčnější zběsilým tempem? Místo, aby dlouhé, úmorné, často bezvýsledné vyšetřování bylo nějak naznačeno a umocnilo frustrující atmosféru, delší časové úseky se prostě přeskočily a vyskočilo jen nové datum, o měsíc pozdější a hned po hlavě do další zběsilé vřavy plné vražedně rychlých slovních výměn. Jinak výborně zpracované, ta atmosféra devadesátek a místních veksláků v kvádrech super. Souhlas Enšpígl, Lukrecie, mira007

Láska na vlásku (2014)

Možná trochu zdlouhavá pohádka, ale kvalitní herecké obsazení, herecké výkony, kamera, atmosféra a exteriéry udělali svoje a celkově se mi to moc líbilo. V záplavě hloupých, pitvořících se nebo nudných pohádek tahle rozhodně patří o těm lepším. Já měl zrovna takovou tu pohodovou náladu, takže trochu přetažená stopáž a některé zbytečně natáhnuté scény mi nevadily. 4*

Čertova nevěsta (2011)

Stačilo zhlédnout dvě minuty kdesi uprostřed a říkám si - to je určitě Troška a taky že jo. Nudná pohádka s dalším nanicovatým hrdinou, drmolícím trapným čertem, ale výborným Luciferem, příjemnou vílou, krásnou hudbou, vydařenými efektními odchody čertů, a jak u Trošky bývá zvykem, výpravou a záběry exteriérů. Příště bych raději miň efektu a pitvoření a naopak víc scénáře a kvalitního vedení herců. Tak aspoň ty dvě hvězdy, no.

Nejkrásnější hádanka (2008)

Popravdě - byl jsem dost v šoku, když jsem zjistil, že je to Troška.  Od něj bych čekal něco mnohem, mnohem šílenějšího. Tohle bylo koukatelný, žádný ječení, až tak velké pitvoření ...

Dvanáct měsíčků (2012) (TV film)

Po druhém shlédnutí přidávám hvězdu. Je to vtipný, měsíčci jsou bezva, tak trochu rozhádaní a otrávení, každý jiný, kdo by se divil, furt tam sedět na kopci v jedný partě, role dobře rozdané, netlačí se příliš na pilu, takže to není pitomoučké nebo uřvané jak troškoviny, prostě to zná míru.