Hra na oliheň - VIP (2021) (epizoda)

Musím hodnotit průměrně, protože zatímco předchozí hry dávaly logiku a vyhrát mohl opravdu ten nejšikovnější, tahle byla postavená úplně jinak a ve smyslu ostatních her nelogicky. Kecy o "rovných příležitostech" byly tytam.

Duna (2021)

Předlohu mám sice doma v knihovně, ale nikdy jsem ji nečetl. Takže film hodnotím bez její znalosti. Jako sci-fi se mi to líbilo. Vizuálně je to ohromné, ale ne přehnaně bombastické a přeplácané (jako např. Nadace), děj je spletitý se spoustou odboček a neznámých, akce je přiměřeně. Je pravda, že monstróznost strojů, lodí, je až šílená, taky by mne zajímalo, kde berou ti několikasetmetroví červi energii k životu, ale to už jsou drobnosti. Herecké obsazení je příjemné, jen mi do něj moc nesedl Stellan Skarsgard, který je příliš známý, no a Timothée se Zendayou, to je taková ta úlitba Hollywoodu, prostě potřebovali nalákat puboše. Děj letí jak zběsilý, některé důležité momenty nejsou vysvětlené, skoro bych řekl, že by to chtělo zvolnit a klidně i mírně natáhnout, přeci jen je to sága. Celkově však musím říct, že se mi to líbilo.

Hvězdná brána (1997) (seriál)

Kdybych byl hloupoučký puberťák, co si rád hraje na vojáčky a nejlépe poslouchá rozkazy, uchcával bych z toho.

Nadace (2021) (seriál)

Po 1. sérii: Vůbec nehodnotím, jak se děj odchyluje od předlohy, protože to ani nejde - kromě několika jmen, lokací a názvu to nemá s předlohou skoro nic společného, ale to by nevadilo, je to seriál. Nevadí, ani že mužské postavy jsou z poloviny ženské, při absenci předlohy je to možná spíš k dobru. Nevadí, že se úzkostlivě dodržuje správný poměr všech ras, takže když umře hromada lidí, musí být záběr na to, že jsou tam černí, bílí i modří, to už dnes ani jinak nejde. Ale pak měli dát do titulků, že se jen "volně inspirovali" románem, jako to udělali tvůrci Já, robot ("inspired by ..."), ne že je seriál "postavený na" ("based on") románu, protože to teda ani omylem není. To by si sakra Asimov snad zasloužil, ne? Za to dám s chutí hvězdu dolů a Robyn Asimov, která je koproducentkou, a kterou měl Asimov svým nedbalým způsobem rád, zaslouží facku. Z první série Nadace jsem trochu rozpačitý. Úžasná znělka ve stylu Westworldu, tedy se zajímavými motivy a podmanivou hudbou. Úžasný vizuál, je vidět, že do toho nacpal někdo mraky peněz. Výborná hudba. Neokoukaní a zajímaví herci. Zajímavé motivy a myšlenky, dobře napsané proslovy (Seldon). Motiv tří císařů. No, a pak tu máme druhou stránku. Po shlédnutí 1. série si člověk uvědomí, že 80 % příběhu je postavené na dechberoucím, ale v dnešní době už tak nějak očekávaném, vizuálu. Zbytek doplňuje scénář s žánrovými klišé, kdy v každém díle musí být láskyplný sex, nějaké lehce odhalené tělo pro holky i pro kluky (ale jen lehce, tohle je pro náctileté), hodně akčních scén a rychlých záběrů, že vlastně ten vizuál ani nestihneme vnímat, spousta podivných místností a lodí se spoustou kdo ví k čemu sloužících výstupků, záchran na poslední chvíli, okořeněných nějakým tím duchovnem. Ještě horší ale je, že kvůli překopání děje a důrazu na postavy a akci vlastně děj trochu popírá sám sebe, protože psychohistorie byla postavená na masách, mocné individuum by ji zbořilo, a tady je kvůli akci, náhodám a individualismu tolik neznámých, že by předpovědi vlastně nemohly vyjít. Je velká škoda potenciálu předlohy, který víc než akcí byl detektivkou a špionážním thrillerem. Ale zase na druhou stranu, nebylo to úplně špatný, pozitivní je, že tam zůstalo několik linek, budování a udržování nadace, císařská linie a linie na pozadí, linie manipulací a politikaření s překvapivými zvraty. Musím rychle zapomenout na předlohu a nechat se unášet touhle popkornovkou, pak to o hvězdu určitě rád zvednu.

Nadace - Série 1 (2021) (série)

Vůbec nehodnotím, jak se děj odchyluje od předlohy, protože to ani nejde - kromě několika jmen, lokací a názvu to nemá s předlohou nic společného, ale to by nevadilo. Ani že mužské postavy jsou z poloviny ženské. Ani že se úzkostlivě dodržuje správný poměr všech ras, takže když umře hromada lidí, musí být záběr na to, že jsou tam černí, bílí i modří, to už dnes ani jinak nejde. Ale potom měli dát do titulků, že se jen "volně inspirovali" románem, jako to udělali tvůrci Já, robot ("inspired by ..."), ne že je seriál "postavený na" ("based on") románu, protože to teda ani omylem není. Za to dám s chutí hvězdu dolů a Robyn Asimov, která je koproducentkou, a kterou měl Asimov svým nedbalým způsobem rád, zaslouží za zneužití otcova jména facku. TOHLE nemělo být s Asimovem spojováno, nebyl k tomu důvod. Z první série Nadace jsem rozpačitý. Úžasná znělka ve stylu Westworldu, tedy zajímavými motivy a podmanivou hudbou. Úžasný vizuál, je vidět, že do toho nacpal někdo mraky peněz. Výborná hudba. Neokoukaní herci. Nějaké zajímavé motivy a myšlenky. Motiv tří císařů. No, a pak tu máme druhou stránku. Po shlédnutí 1. série si člověk uvědomí, že 80 % příběhu je postavené na dechberoucím, ale v dnešní době už tak nějak očekávaném, vizuálu. Zbytek doplňuje vcelku prostoduchý scénář s žánrovými klišé, kdy v každém díle musí být láskyplný sex, nějaké lehce odhalené tělo pro holky i pro kluky, akční scény, spousta podivných místností a lodí se spoustou kdo ví k čemu sloužících výstupků, a záchrany na poslední chvíli, okořeněných nějakým tím duchovnem, nelogičnosti a individualismem protagonistů prakticky popírání psychohistorie, takže ve finále, a to mi srdce trhá, je to další akční popkornové sci-fi :( Takhle zahodit potenciál předlohy. Ach jo.

Nadace - Císařův mír (2021) (epizoda)

První díl mne docela nadchl, děj se pěkně rozbíhal, dlouhou dobu jsem měl pocit, že by předloha mohla být víc než pár jmen a lokací, no, na konci to vzalo obrat, ale furt ještě zajímavý. S kopce to šlo až od druhého dílu. A to trvale. A nejen volnou inspirací předlohou.

Nadace - Chybějící dílek (2021) (epizoda)

Další nudný díl. Postavy chodí sem tam, něco udělají, někdo je chytí, dá jim po hubě, utečou, zas je chytí, dá jim po hubě ... samozřejmě akce. No a co mělo být to chování Gaal na konci, to jsem fakt nepojal, nejspíš nějaký oslí můstek k dalšímu ději. Zatím jsem seriálem spíše zklamán, kromě vizuálu a hudby nějak extra nevybočuje z běžných popkornovek.

Případ mrtvého nebožtíka (2020)

Paráda. Nekonečný zběsilý sled gagů, které si vychutnáte až tak pro druhém shlédnutí, protože slovní přestřelky jsou fakt rychlé. Je to tak uhozený, že je to až dobrý. Srovnání s přiblblou Bláznivou střelou nebo dementním Kameňákem snad nikdo nemyslí vážně. No a bonus byla místní lokace - Olomouc.

Český žurnál - Pět zrození (2015) (epizoda)

Tenhle dokument má jediné pozitivum - že vyvolal diskuzi. Nicméně, že není české porodnictví ideální, to víme i bez něj. Tenhle dokument je však čistou ukázkou dokumentární manipulace, stačí všechno vhodně sestříhat, vytvořit umělé souvislosti a voila, senzace je tu. Vytahování jen určitých momentů, dlouhé záběry na potemnělé chodby, odloženou hračku v rohu, vesele bavící se sestry, když matka přeci tam někde vedle ... no a "náhodný rozhovor" s rodičkou před porodem, kde "náhodou" zmiňuje, že by chtěla teda jako porod přírodní ... a hups, napíchají do ní oxytocin. Fakt to nebyla maniplace jak řemen. Tohle přesně nenávidím na některých pseudonovinářích - vytahovat senzace za každou cenu a dělat z nich realitu. Bez ohledu na to, jak potom sestry a lékaři, kteří už jsou i tak přetěžovaní, vypadají, hlavně že mají senzaci.