Zrození Planety opic (2011)

Jó tak takhle nějak bych si zrození planety opic dokázal představit. Velmi povedené sci-fi (i když kdoví, jestli za 50 let to bude ještě sci-fi :-) ) s pomalu houstnoucí atmosférou, která mě zejména v první polovině filmu doslova pohltila. Se zaujetím jsem sledoval každý další Caesarův krok a pořád čekal a obával se zlomu, o kterém nebylo pochyb, že přijde. No a když nakonec přišel, tak se atmosféra tak trochu vytratila a sledoval jsem řekněme klasický hollywoodský spektákl, i když poměrně inteligentní. Škoda toho, potenciál na 5 hvězdiček tu byl, ale dle mého názoru rozhodně nebyl 100% využit.

Sunshine (2007)

Další z řady sci-fi, které koketují se zkázou lidstva. Ovšem je zde vidět, že to není žádná hollywoodská megalomanská patetická klišoidní záležitost, nýbrž spíš komorní drama posádky poslané takřka na jistou smrt. Ovšem vizuálně to je téměř bezchybné (teď lituji že jsem to neviděl v co nejlepší kvalitě). Stejně jako spousta dalších uživatelů však mám trochu problém s poslední částí filmu, nicméně na 4 hvězdičky to jentaktak stačí.

Děti moje (2011)

Poměrně inteligentně napsané a zrežírované rodinné drama, které ovšem ničím nepřekvapí ani nešokuje. Dívá se na to dobře, ale nakonec si člověk položí otázku, jestli ten film není tak trochu zbytečný. I tak ale dávám pěkné 3 hvězdičky, vytknout se filmu samotnému moc nedá.

Hořký měsíc (1992)

Pozoruhodný, zajímavý, šokující, takový je Hořký měsíc od Romana Polanskiho. Musím říct, že zejména v první polovině jsem byl téměř nadšen (možná proto, že jsem chlap, nevím :-) ), ta druhá už byla trochu slabší. Tohle bych pustil všem těm dnešním milovníkům a milovnicím hollywoodských sračkózních romantických filmů - jako v nich to prostě v životě nechodí. No možná ani jako v Hořkém měsíci, ale čert to vem při té vší originalitě a nápaditosti.

Fargo (1996)

Coeni u mě opět zabodovali, i když trošku méně, než jsem si představoval. Potěší herecká sestava, která dokonale zapadá do každé role, kterou ve filmu vidíme. Dialogy takřka geniální, bohužel ne už tak scénář. Zápletka je výborně vymyšlená, jenom jsem prostě čekal asi více nápaditosti. Je to zejména v druhé polovině takové pomalé, ne snad nudící, ale nadšený jsem z toho nebyl, abych dal plný počet hvězdiček.

Podraz (1973)

Sympatický retrofilm s dobrým scénářem, skvělými herci a nezapomenutelným závěrem. Čtyři a půl hvězdičky.

Četa (1986)

Kvalitní realistické zpracování hrůz války s plejádou zavedených i budoucích hereckých hvězd. Když ovšem člověk jednou vidí Full Metal Jacket, má poněkud vysoké nároky. A ty Četa nesplnila. Willem Dafoe až příliš vyčnívá, zbytek herců působí tak trochu jako komparz, takže když (pozor spoiler) zmizí Elias ze scény, úroveň dění na plátně padá nezadržitelně dolů. No dobře, na čtyři hvězdičky to stačí bohatě, ale mezi nezapomenutelné zážitky bych sledování Čety nezařadil. Edit 25.2.2018: Napodruhé o něco silnější dojem, ale do úplné topky válečných filmů to nestačí. Místo Charlieho Sheena bych si uměl představit dost lepších herců. (Blu-ray, orig.)

Frankie a Johnny (1991)

Romantická komedie není tak úplně můj žánr, ale když je tam Al Pacino, tak to prostě vidět musím. No, a taky musím říct, že nebýt tam Al Pacino, tak má ode mě film minimálně o hvězdičku míň. Nebylo to špatné, ale to neustálé váhání Frankie už chvílemi bylo protivné, i přes pozdější vysvětlení.

Minority Report (2002)

Sci-fi, která utkví v paměti, má slušnou zápletku a dobré herecké obsazení. Ale vyslovená bomba to určitě není, solidní filmařina za čtyři hvězdičky - to ano. (HD, orig.) Edit 2.12.2018: Druhé zhlédnutí po téměř 7 letech a dojmy podobně pozitivní. Akorát teda mi došlo, že měl Spielberg nějak líp vyřešit, jak se John jako psanec dostane zpátky do PreCrimu, dost pochybuju, že by psanec jako on měl stále aktivní přístup přes sítnici....(Blu-ray, orig.)

Nelítostný souboj (1995)

Tak jsem se konečně dostal k tomu, zhlédnout film, ve kterém se setkávají pro mě dva nej nej nej herci všech dob. A já jen napíši jedno - děkuji ti Michaele Manne, že jsem tu možnost vidět je spolu měl. (HD, orig. + CZ tit.) Edit 24.3.2021: Heat je masterpiece snad bez jediné chybičky. Prokreslené postavy, fantastická akce, technicky na té nejvyšší úrovni a k tomu samozřejmě Pacino s DeNirem se zdatnými sekundaty Valem Kilmerem a Tomem Sizemorem. Ještě jedno zhlédnutí a mám pocit, že Heat začne klepat na brány mé Top 10. (Apple TV 4k, orig.)