Elitní jednotka (2007)

Tenhle film neni snadný rozdejchat, když si člověk uvědomí, že se děje jinde na světě tohle i horší věci. Doporučuji vřele všem, kdo si stěžuje, jak je to tu hrozný, jak se tu nedá žít, jak tu romská komunita dělá bordel a nepracuje atd. Po tomhle filmu přehodnotí svůj pohled, za to bych dal ruku do ohně. Edit 18.3.2019: Na druhé zhlédnutí po více než 8 letech musím jít s hodnocením o stupínek níž. Přecijen jsem za tu dobu viděl spoustu dalších filmů a seriálů s tématikou boje s drogami a Elitní jednotka nepatří do úplné topky. Je to syrové, dobře natočené, ale má to i své mouchy, zejména co se týče motivace postav (s výjimkou Nascimenta) a propracovanosti děje. Slušné 4 hvězdičky. (HD, orig.)

Věříme v Boha (2000)

Zajímavý nápad, ale jinak nic převratně vtipného. Až na jednu výjimku - Fighting crimes against humanity +15 bodů za vzteklé rozdupání rádia, ze kterého se line Ricky Martin :-)

Kaktusový květ (1969)

Skvěle namíchaný koktejl z postaršího proutníka, naivní zaláskované blondýnky a na první pohled nepřístupné staré panny, to vše servírováno v inteligentní a vtipné zápletce. Goldie Hawn na zabití a k sežrání zároveň a u Ingrid Bergman jsem se dvakrát musel ujistit, že je jí tu fakt přes 50, neuvěřitelný. Kam se hrabou dnešní romantické komedie...Edit 18.3.2019: Zhlédnuto po delší době, a i tentokrát mě to fakt bavilo. Je to skvěle napsané, zahrané a opravdu vtipných momentů je zde víc než dost. 4 hvězdičky ponechám, ale jsou opravdu hodně silné. :-) (HD, orig. + CZ tit.)

Propast (1989)

Skvělá sci-fi, po vizuální stránce takřka dokonalá, ale na to už jsme u Camerona zvyklí. Bohužel ale také jsem zvyklý na slabší příběh a konkrétně zde závěr, kde není ani náznak zdůvodnění proč se to děje, co chtějí, odkud jsou atd. Samozřejmě, je to sci-fi, ale i tak má člověk pocit, jako by se to vše dělo pro nic za nic. Proto nelze jít na 5 hvězdiček, ale pokud se mi někdy poštěstí zhlédnout prodlouženou verzi, třeba své hodnocení poopravím.

Lásky jedné plavovlásky (1965)

Film o tom, jak se jedna naivní mladá holka zakouká do klavíristy. Hana Brejchová to nemohla zahrát lépe. Závěrečná scéna u Mildových rodičů je absolutně dokonalá, Josef Šebánek s Miladou Ježkovou jistě připomenou téměř každému útrapy s rodiči. Navíc pro mladou porevoluční generaci, do které spadám i já, je film i obecným svědectvím o problémech zamilovaných za socialismu. Miloš Forman je prostě třída.

Výkupné (1996)

Zajímavý námět a Mel Gibson - nikdy bych neřekl že z toho může vyjít celkem dost nudná záležitost s (což mě naprosto iritovalo) totálně dementními, amatérskými a nesoudržnými zloduchy. Hodně mi vadilo i samotné obsazení Evana Handlera a Donnie Wahlberga, kteří se pro takovou roli absolutně nehodí. Snad jen Gary Sinise trochu vybočuje z řady, ale jeho závěrečný obrat je dost děravý (ostatně jako celý scénář). Do takové Odplaty má tento film na míle daleko.

Gran Torino (2008)

Příběh o tom, jak jeden vůči světu zahořklý Amík na odpočinku na stará kolena najde smysl života i smrti. Zpracovat takové téma kdokoli jiný, tak tomu nejspíš neuvěřím, ale v Clintově podání je to příběh neuvěřitelně lidský, krásný, dojemný a hlavně v něm je Clint Eastwood se svými uzemňujícími hláškami a s pohledy, kvůli kterým by Chuck Norris začal počítat do nekonečna, pokud by si to pan Eastwood přál. :-) Edit 26.1.2014: Druhé zhlédnutí po 3 letech jen potvrzuje vše, co jsem napsal dříve. Nejlepší Clintův film a jeden z nejlepších, které kdy byly natočeny. A to Gran Torino na blu-rayku vypadá fakt luxusně! (Blu-ray, orig.)

Rocky Balboa (2006)

Pohled na plastikama upravenýho Slye je s prominutim příšernej, dialogy a hlášky jako obvykle úplně o ničem a závěrečnej souboj nereálnej a špatnej. Tohle už vzniknout nemělo. Nebejt to film ze série Rocky, tak je to odpad jak vyšitej, takhle musim aspoň tu jednu hvězdičku dát.

Vyvolávač deště (1997)

V dnešní době, kdy v Americe hoří diskuse o státním zdravotním pojištění, tento film získává další rozměr a vůbec bych se nedivil, kdyby z něj Barack Obama čerpal inspiraci :-) Matt Damon je ve své roli jako vždy velmi přesvědčivý, zaujetí z něj jen číší, Danny de Vito mu zdatně sekunduje a i když je víceméně jasné, jak to dopadne, tak díky skvělé režii i uvěřitelnému scénáři neztrácí film nic na tempu. Ovšem oproti např. Philadelphii postrádá Vyvolávač deště emoce, něco co by divákem opravdu zacloumalo. Chlapec umřel? Dalo se to čekat a byl na to připravený. Vždyť měl leukémii! Co se dá dělat, jedeme dál, hlavně z tý pojišťovny vytlouct prachy...to mi přiznám se trošku vadilo.

Opustit Las Vegas (1995)

Asi tak do půlky filmu jsem si stále v duchu říkal už to nepij, už to nepij proboha! Ale pak jsem pochopil, že lepší bude se s nevyhnutelným koncem smířit, protože Ben to vše řekl dost jasně už na začátku. Skvěle natočené i oběma hlavními představiteli zahrané drama o tragické a absurdní lásce prostitutky a alkoholika mě fakt celkem dostalo, což se mi u tohoto žánru nestává tak často. Jedinou chybičku bych viděl v tom, že téměř veškerá pozornost se upíná k Benovi, i když postava Sery by mohla být neméně zajímavá, pokud by byla lépe rozpracovaná. I tak ale pěkné 4*.