Der Lebensborn - Pramen života (2000)

Zajímavý námět je na jedné straně zdůrazňován bezchybným herectvím, poutavou kamerou i povedenou výpravou, na straně druhé jej sráží zbytečně patetické motivy (opuštěná holčička, zapomenutý Žid, klející udržbář apod.) a nedořečenosti, které však mají velký vliv na celkové vyznění (nacistická lékařka a její postoje, konečný osud mnoha postav). Jako nejslabší prvek však hodnotím obecnou odtažitost zápletky. Hlavní hrdinka mi totiž nijak nepřirostla k srdci, respektive nedokázala ve mně vzbudit potřebné emoce, což považuji u snímku tohoto typu za klíčové. Oceňuji však ostatní postavy a jejich záměrnou nejednoznačnost, takže s výsledkem jsem vlastně spokojen.

Duna (2000) (seriál)

Uběhl už jistý čas, kdy jsem shlédnul mé první setkání se světem Duny, ale přesto jsou to vzpomínky uměřené a dějově čisté. Visuální stránka však nutně nese stopy televisního určení.

Memento (2000)

Formálně dokonalý snímek s dokonale zvládnutými detaily si hraje s pocitem, že ho divák nemůže pochopit na jediné shlédnutí. A to je u prostinké kriminálky poněkud arogantní tvrzení.

Mission: Impossible II (2000)

Bohužel znatelně slabší než předchozí díl; příběh je až příliš překombinován zvraty a zradami a přes líbezné narážky na mytologii je zápletka... k neuvěření?

Na břehu (2000) (TV film)

Je to citově silné, poněkud ubrečené a nesmírně (televisně) roztahané. Ale náměť vás alespoň donutí zamyslet se...

Patriot (2000)

Jak je možné, že američtější než všichni Američané je jeden nebohý Němec honící se za co největší možnou návštěvností? Tahle otázka vlastně nevypovídá o dovedně vystavěném historickém snímku, který má vše, co historický snímek mít má, ale o obsahu amerického mýtu a celé jeho ikonografie obecně. Odpověď k dosazení je libovolná.

Pláž (2000)

Patřičně naleštěné Thajsko a pro někoho jistě velmi žádoucí L. DiCaprio v obklopení pohledných děvčat mi vůbec nevadí, horší je to s vlastním příběhem, který sice má dobrou premisu, ale jakmile se "vybraní" do detailů seznámí s "rájem", už není o čem mluvit a o co hrát. Proto nastupují druhořadé zápletky, jež působí, jako by byly vymyšleny teprve dodatečně a k naplnění stopáže, anebo lunatické záběry jevící se pro změnu jako z jiného filmu. A s celou výpovědí hlavního hrdiny se minimálně pro alogičnost jeho vlastních činů snad ani ztotožnit nelze.

Rudá planeta (2000)

Velmi slabé po všech stránkách, ale alespoň se tu najdou slušné efekty a nějaká ta (řídká marsovská) atmosféra.

Tygr a drak (2000)

Fantastika, epika, milostné kouzlo, atmosféra s mystikou Dálného Orientu... a samozřejmě bezchybná choreografie bojových scén. Patrně dokonalý snímek, leč přesto se přiznám, že ono umění šermířů a bojových mistrů mne uchvacuje o něco více, nežli zbytek filmu.