Popelka (2015)

Snímek funguje jako psychedelické omalovánky ke kulisám disneyovského zábavního parku a kromě toho nepřináší vůbec nic podstatného: Všichni jsou krásní, lesklí a urputně vhodní, až by měl člověk pocit, že jde o pokračování "Stmívání", že jedné Krvavé svatby nebylo dosti a že K. Branagh už utratil honorář za "Thora".

Nesmrtelná teta (1993)

Místy ukřičená, místy dosti trhovecká pohádka dokládá vedle hereckého mistrovství J. Bohdalové především proměnu žánru s přílivem soukromých peněz, ale zároveň s lpěním na starých schématických principech socialistických pohádek. Kromě několika povedených triků a poměrně komplexního scénáře se tak nejedná o nic pozoruhodného.

Princ Bajaja (1971)

Sice mi uniká smysl koňova morálního poselství, které jako by jen mělo natáhnout stopáž, ale jinak se jedná o pěknou a v rámci žánru realistickou pohádku přesně tak, jak si tento pojem představuji. Jenom mám strach, že v současnosti jde již o pohádku značně nekorektní...

Korunní princ (2015) (TV film)

Pěkná, přímočará pohádka bez zbytečných kudrlinek, nanicovatého humoru a přehnaně fantaskních triků si jde uvědoměle za svým a nikde se zbytečně nezdržuje, vždyť děti nepotřebují vědět, jak se to stalo, že jeden z bratrů je kouzelně zahraný zloduch a druhý je chytřejší, když pravidelně pije lektvar zapomnění. Ještě dořešit nevyužitého čaroděje a vybrat trochu peněz na animaci draka, a bylo by to skvělé!

Jak se krotí krokodýli (2006)

Pokud bych měl hodnotit z pohledu předchozích dílů volné trilogie, nedopadl by výsledek příliš pozitivně, přestože formálně má tento poslední počin vše, co by měl mít, od rodinného rozložení, lehkého (a velmi skromného) humoru a mírné sociální kritiky, až po malebnou horskou výpravu. Co jsem však příliš neobsáhl, byla jednak čtyřdílná rodina sousedů a jejich nanicovatý synek, jednak vesnické zápolení o zcela nesouvisející pozemek a třeštění B. Štěpánové. Ostatně zdá se, že mnohé z rolí byly do snímku protlačeny producenty jen proto, aby byli diváci upoutáni slavnějšími jmény.

Miluji tě modře (2017)

Pohledná komedie sice nedbá na logickou návaznost scén a obrazů a kupodivu se ani příliš nezabývá motivací jednajících postav, ale dobře se na ni dívá, ať už díky přímočarému humoru a pěkným hercům, nebo pojednání o fungování uměleckého světa. Jenže nic víc a mám strach, že se snímek za nedlouho zcela ztratí ze všech vzpomínek.

Byl jsem mladistvým intelektuálem (1999)

Kdysi dávno, před mnoha a mnoha lety jsem byl fascinován, přestože jsem už tehdy cítil, že tenhle filmeček je čímsi jinačí a pouze jsem si to nechtěl přiznat.

Choking Hazard (2004)

Pokud bych hodnotil nadšení a smělost, určitě by se jednalo o jeden z nejlepších českých filmů. Leč budu-li střízlivý a zachovám-li si svůj skepticismus vůči komediím, musím podotknout, že jsem tento snímek viděl o patnáct let později, než bych měl. Být v postpubertálním záchvatu filosofování, ocenil bych černou absurditu, levnou výpravu a tvrďácké vtipy... nyní už mi zbyla jen otázka, proč tam u všech všudy byla Dáda?!

Baahubali 2: The Conclusion (2017)

Indicky epický příběh se všemi zápory i klady takového hodnocení vedle přehnaného fantasy provedení (nemyšleno ani tak výpravu či kostýmy, ale spíše zacházení s fyzikou a fyziologickými možnostmi lidského těla) trpí orámováním hlavního příběhu jakousi vedlejší linkou, která se odehrává o 25 let později a jež má dramaturgicky i scénaristicky jediný význam: aby primární fabule nedopadla tak špatně. A to je škoda, neboť jednak by promyšlená tragédie přijatelně otupila nadpřirozené chování/válčení/létání hrdinů, jednak je linka synovské pomsty nejapná a nezajímavá, ač je zahrána sympatičtějšími herci. Jedním z hlavních kladů snímku se tak stává opravdu úlisný, leč majestátní a hrozivý protivník a místy pohledné bojové scény, tedy když se režie právě soustředí na choreograficky zvládnuté osobní souboje a neztrácí čas s polobožskými skoky a herkulovskými údery.

Vzpoura (2005)

Nečekaně komplexní záležitost snaživě probírá motivaci všech zůčastněných a dějinné i kulturní okolnosti, přestože od začátku jasně (a logicky) straní jedněm z nesmiřitelných protivníků. Jinak se však jedná o standardní historické drama z indické produkce, které se může pyšnit povednou výpravou, propracovaným scénářem a pohlednými muzikálovými vsuvkami, které vhodně doplňují a vyvažují dramatický děj. A musím říci, že ačkoli snímek pojedává - abych jej citoval - o jednom z nejkrvavějších povstání dějin, ve filmu samotném je kupodivu minimum mrtvých těl i válečných scén.