Úhoři mají nabito (2019)

Snímek postavený kolem originálního, střeleného a místy znepokojivého námětu bohužel staví svůj humor z velké části na věrojakném rozboru chování elity národa a jejího slovníku. Přestože už jen čistě krimikomediální nádech by měl dostatečný potenciál sám o sobě, zvolené nastavení ze snímku činí záležitost pro dosti úzkou skupinu diváků, jež je schopna toto vyjadřování a styl života vnímat z nadhledu, a domnívám se, že tento fakt vyústí v dosti nerovnoměrné hodnocení a přijetí filmu, což ale patrně bylo i cílem tvůrců. Z hlediska řemeslného nicméně nemám, co bych vytknul, herecky jsou jednotlivé výkony dostatečně přesvědčivé, takže vyjma jisté koncepční rozkolísanosti (finální předtitulkové motto dává filmu zcela jiné a snad zbytečné vyznění) jsem byl spokojen.

Dobrodružství Poseidonu (1972)

Povedený příběh, dostatečná míra napětí a skvěle vybrané a zahrané postavy činí z tohoto dílka nezapomenutelnou záležitost z klasického období katastrofických filmů bez zbytečných (digitálních) efektů a nepřirozených příčin, byť scénář a především motivace postav občas skřípe.

Hrůza pod zemí (1994)

I řekli si zase jednou tvůrci: pojďme vzít všechny cool postavy a momenty ze všech našich oblíbených filmů končících 80. let a sesypme je do jednoho hrnce a přihodíme jako koření jméno H. P. Lovecrafta. Pak směs povaříme... počkat, není potřeba ji povařit, předhodíme ingredience divákovi pěkně za studena, ono se to samo nějak spojí omáčkou a divák si zbytek domyslí. A podle toho to vypadá. Zmatený scénář ani netuší, cože se to děje, směšné stvůry vylézají bez jakéhokoli vzorce a příšerně zahrané postavy pouze přešlapují na místě čekajíce, až na ně dojde řada, přičemž důvod, proč všichni zůstávají v onom rozpadlém kostele, aby člověk pohledal. Mimochodem dodám, že skvělá Lovecraftova povídka, jež je v tomto snímku parodována, stojí za přečtení, protože vypráví o něčem úplně jiném, a především úplně jinak.

Alexander Veliký (2004)

Po mnoha letech a druhém či třetím shlédnutí bohužel musím své hodnocení snížit, neboť už asi nemám trpělivost pro protahovaná životopisná dramata, která jsou sice bezchybně natočena, krásně nasnímána a mohou se pyšnit velkolepou výpravou, ale srdcebolná místa bohužel nevyvažuje dostatečné napětí a vhodný spád. Snímek tak beru jako vrcholnou poctu největšímu lidskému vojevůdci, ale poctu, jež je po většinu stopáže nezáživná a z níž pouze místy probleskují skvělé okamžiky (vstup do Babylonu, obě bitvy a baktrijská epizoda).

Venom (2018)

Upřímně jsem čekal minimalistickou, temnou podívanou, jež bude stavět na rozervaném hereckém umu T. Hardyho, ale bohužel jsem se setkal s přehnaně přerostlým černým monstrem, které i tak jednoduchý prvek, jako je rozmluva dvou identit, realizuje jako dialog herce a směšné masky vyrůstající mu ze zad. Ostatně několik málo zabitých záporáků a štiplavě sprosté hlášky z nikoho nedělají antihrdinu, takže celá hra na zlý protipól rodinného MCU se poněkud nepodařila a nepřehledné finále plné vybuchujících raket ničemu nepomohlo. Nemám jednoduše dobrý pocit ze superhrdinů, kteří jsou nezničitelní a neporazitelní, ale zároveň se snaží tvářit se zcela vážně...

Nicolas Le Floch - L'homme au ventre de plomb (2008) (epizoda)

Na to, že se jedná o úvodní epizodu, je divák zahlcen množstvím nedůležitých informací a ještě nedůležitějších jmen, které jednak komplikují hlavní linku pátrání, jednak zbytečně prodlužují stopáž. Ostatně celá koncepce prvního dílu poněkud pokulhává, protože ve snaze předestřít vrstevnatý fikční svět opomíjí důležité fakty, a pátrání se tak mění na sérii překvapení, která buď diváka pohltí, nebo odradí svou nenávazností. Vedlejší linka s intrikami na královském dvoře je ve světle této dramaturgické nadutosti úplně zbytečná, neplánujete-li sledovat jinak povedenou kostýmní eskapádu až do úplného vyčerpání románové předlohy.

Aligátor (1980)

Je to samozřejmě béčková záležitost do morku ohlodaných kostí, která staví na fantastické zápletce, hloupých rozhodnutích, nezáměrných vtipech a přímočarých scénáristických klišé, ale jako taková je zpracována s nevšední věrností svému žánru, za což se oproti očekávání nemusí vůbec stydět. Místy je napínavá, jindy zábavně obludná a krvavá a ve finále si naštěstí na nic nehraje. Ze všech těchto důvodů jde o ideální odpočinkový film.

Casablanca (1942)

Film přirozeně odvislý od doby svého vzniku (a je to pochopitelné) poměrně aktuálně až překvapivě rychle reaguje na dobové dění a povedeně do něj vplétá milostnou linku založenou na osudové ženě a nalomeném cynismu muže, který před vykročením kamsi dál nutně potřeboval uzavřít jednu ze svých životních etap. Řemeslně bezchybný snímek z dnešního pohledu trpí malým spádem a minimem akce, ale právě jeho uměřenost, s jakou se soustřeďuje na vnitřní vývoj hlavního hrdiny zanedbávaje rozvoj všech ostatních postav, je podmanivá a zcela nahrazuje nenaplněná očekávání.

Rozpolcený (2016)

(pozor, spoiler) Snímek se tváří jako precizní studie a je i podobným způsobem budován, leč mám strach, že s psychologií má společný pouze nápad, protože mu jde především o skvěle vystavěné a stupňované napětí, které sice není tak překvapující, jako v předchozích počinech se Shyamalanovým rukopisem, ale je o to mrazivější. Škoda jen očekávaného finálního rozřešení, které tentokrát spočívá pouze v navázání na fikční svět jiného filmu. Možná, že by bez tohoto dodatku byl závěr ve své prostotě údernější a hledaná hrůza by vyplynula jasněji... A přirozeně musím dodat, že McAvoy je fenomenální.

Kráska a zvíře (2017)

Prostinké převedení animovaného originálu si bohužel nevystačí s repetitivními písničkami, sladkobolnou zápletkou a přeslazeným vizuálním zpracováním, které nedokáže vykřesat špetku napětí ani ze zjevení "hrozivého" zvířete. Přehled velkým jmen se potom ztrácí v digitálních omalovánkách a mám pocit, že je cosi špatně, když je jediným zajímavým charakterem přihlouplý antihrdina. Takhle se pohádka nedělá.