Slunovrat (2019)

Folklórní představení k slavnosti slunovratu v nějakém švédském "prdelákově" se začíná dramatizovat, když se dva přestárlí členové zdejší komunity rozhodnou dobrovolně odejít ze života a to dost drastickým způsobem. Události pak naberou na grádech a vrcholí obětním rituálem. Samozřejmě pro "normální" lidi jsou zvyky této komunity zvláštní, ale uctívání koloběhu života je mi sympatické. Vždyť oč "humánnější" je zavírat staré lidi do starobinců, eldéének nebo hospiců a prodlužovat přežívání často v trýznivých bolestech, než dobrovolně odejít včas a přenechat místo mladším? Pozoruhodný film!

Neuvěřitelná (2019) (seriál)

Feministická krimi série, kde ženy jsou nejen obětmi, ale také všechno řídí. Muži jsou v lepším případě jen do počtu, v tom horším jsou břídilové, kteří vyšetřují zločiny povrchně a ledabyle a pochopitelně jsou to ti násilníci nebo ušlápnutí ňoumové, kteří se neustále omlouvají i za své omluvy. Vyšetřování série znásilnění vede dvojice nesympatických kriminalistech, které mají nad muži vždy navrch a lehce je stírají. Jedinou zajímavou postavou je Marie a její příběh. Psychologie této dívky mě bavila a za ní dávám lehce nadprůměrné hodnocení. Tak genderově jednostranně natočený seriál jsem ještě neviděl.

Kořist (2019)

Že by se nám vracela doba, kdy si v hororech na lidech pochutnávala nejrůznější zvířata, žralokem počínaje a mravencem konče? Jako na vzpomínku na tyto časy se na to dívalo dobře, protože je to zručně natočeno a nechybí potřebné napětí.

Mayhem (2017)

Celkem vtipný masakr způsobený virem ID-7. Myslím, že v podobných firmách jsou tímto virem napadeni všichni a žádná karanténa jim nepomůže.

Teroristka (2019)

Radek Bajgar je pro mne člověkem, který stál u zrodu a chvíli byl i jeho šéfredaktorem a to časopisu Reflex a za to jsem mu vděčný. Leč jeho Teorie tygra byla mnohem lepší a propracovanější. Možná, že kdyby to nebylo natočeno jako komedie, ale jako drama, bylo by to lepší. Protože vtipu to opravdu moc nepobralo a ten závěr je nezvládnutý. Až do momentu, kdy paní učitelka vstoupí do Machova domu to bylo solidní, pak se to zvrhlo do bláznivé, absurdní komedie, kterou nebylo jak ukončit. Škoda.

Plážový povaleč (2019)

Moondog je geniální volnomyšlenkářský a nezodpovědný básník, který se chce v životě jen bavit, víc od něj nechce. Žije v zajetí drog, chlastu a krásných žen a jen tak se cítí svobodný a šťastný. Lehkomyslnost jej neopouští ani tehdy, když má napsat román nebo sbírku básní, což je podmínka jak se dostat k penězům ze závěti. Jsou tu celkem vtipné momenty jako plavání kapitána Wacka s "delfíny" nebo závěrečný ohňostroj, ale film byl pro mne spíš lehkým zklamáním. Čekal jsem více.

Ostrým nožem (2019)

Roman Luknár hraje výborně zoufalého otce, který se chce za každou cenu domoci spravedlnosti, aby byl potrestán vrah jeho syna. Jeho snaha naráží na různé překážky, nejčastěji na formální nedostatky v důkazech proti pachateli. Videonahrávka nemůže být důkazem, protože kamera byla nainstalována načerno a tedy byla pořízaena nezákonně. Myslím, že na tomtéž ztroskotávala obžaloba našeho sedmimiliónového milovníka vína (nezákonné odposlechy). Vžil jsem se do situace Davidova otce a proto si myslím, že je to výborné psychologické drama a další důkaz vzestupu slovenské kinematografie. Jen mě štve ten konec. Proč to aspoň jednou nemůže skončit jak americkém filmu, tedy happyendem?

Iluzionista (2006)

Mám slabost pro tento typ filmů, kde se kouzla a čáry nedají jen tak lehce vysvětlit. Proto mám rád třeba Now you see me nebo Dokonalý trik. Nebývá v nich totiž nouze o různá překvapení nebo dějové zvraty. Nejinak je to i u Iluzionisty, u kterého jsem se výborně bavil a tak mávám rukou nad některými vadami a dávám za 5*.

Agatha Christie: Vraždy podle abecedy (2018) (seriál)

Minisérie má vzestupnou tendenci, co se kvality týče. První nic moc nezáživný rozjezd, druhá o mnoho lepší a třetí je excelentní. Srovnávat s mnohem známější sérií s Davidem Suchetem nemohu, protože ji vůbec nesleduji (možná začnu). Malkovich je můj oblíbenec a opět nezklamal, no a někdejší kámoš Harryho Pottera téměř k nepoznání, ale výkon dobrý.

Dětská hra (2019)

Moderní verze Chuckyho má nejspíš varovat před roboty, kteří by nás jednou mohly ovládnout. Už tu není nějaké přenesení duše zločince do panenky, ale pozměněný program, který udělá z hračky krvežíznivého zabijáka. Jinak je všechno při starém. Naštvanost Chuckyho se stupňuje a krve tím pádem přibývá. Z mého pohledu prakticky zbytečný film.