TeachMe

TeachMe

Klára Veselá

kraj Praha


0 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2 3
  • 27.5.2019  20:54

  S ohledem na velmi negativní reakce na poslední díl jsem dlouho otálela s jeho shlédnutím a očekávala nějaký šílený kýč a Jona na trůnu po té, co Arya sejme po Nočním králi i Daenerys. O to víc jsem byla mile překvapena, posledními minutami dojata, odpouštím drobné hlouposti... Závěr je jasný: okovy můžete lámat jakékoliv, ale z těch vlastních se vylomit nedokážete... Že příběh nemá logiku? Co je to za nesmysl? Tohle je ta pravá logika: nemohu měnit svět, když neumím změnit sám sebe, každý může jít pouze tam, kam jej srdce táhne a tak dělat svět lepší... Za mne naopak veliká síla v závěru, svět, který musí být v troskách, aby z popela mohlo vzejít něco, co žádný divák nečekal. Malinko mne mrzí to absolutní zavržení Jona (ne, že by se nechoval jako bláhovec a idiot), ale možná se pletu a nově vznikající svět nemá mít pocit, že jeho záchrana vedla skrz tak bolestnou vraždu a zradu. Přidávám hvězdičku navíc jako vzdor těm, jejichž nelogické uvažování vyžaduje nelogický příběh.

  • 15.5.2019  01:24

  Všichni se tu rozčilují nad ignorancí dějové linky, ale já celou dobu doufala, že se tvůrci právě dějové linky držet nebudou. Píšete tu o budování charakteristik a nelogice náhlého zvratu - cožpak celých předchozích sedm sérií nebyl vzpomínán Šílený král? Který byl kdysi milý, krásný a sličný, ale pak mu "hráblo" v hlavě? Je skvělé, že hráblo i Daenerys - je tak křehký stav nebýt bipolární... Takže samozřejmě má to spoustu chybiček, ale super, že nekončíme romantickou svatbou, jak tady asi většina doufala! :-D

  • 30.4.2019  12:45

  Zatímco předchozí dva díly této série měly v sobě nádherné napětí před bitvou a brilantní dialogy i herecké výkony (ona ta jemná mimika, ve které se řekne vše podstatné, je výsledně nejzajímavější), tak vrcholná bitva živých a mrtvých mě poněkud zklamala. Noc mi nevadila, ani délka některých záběrů, napětí tvůrci umí vytvořit skvěle a s nočním pozadím musel divák šponovat zrak i sluch. Vadila mi zde zmiňovaná občasná nelogičnost: chápu, že draci nejsou nevyčerpatelní a chápu, že jejich prioritou mělo být nalezení Nočního krále, ale přece jen sedět si na hradbách a čumět do sychravé noci, když pár metrů ode mne umírají stovky vlastních lidí... WTF? Proč příkop zapaluje čarodějnice s nejistým výsledkem, když stačilo vzít louči? Theon, kloubouk dolů, ale jako cože? A výsledně i Arya, přiblížící se do epicentra naprosto neslyšně (fandím jí, ale pořád má své hranice)... Abych nebyla jen kritická: Jsou zajímavé momenty mezi Sansou a Tyrionem, sesypání Clegana, zapálení dothrackých zbraní, Branova vyrovnanost, o které člověk neví, co si má myslet... Dany a Jon šli teď prostě do pozadí, především svým zvláštním a nijak sympatickým jednáním. Za mě určitě nejslabší díl zatím, na druhou stranu je mi jasné, že laťka byla díky očekáváním nastavena hodně vysoko. Rozhodně se těším na další díly, trochu mě děsí, že nezemřelo moc hrdinů - na první dojem je člověk rád za to, že jeho oblíbenci přežili, ale na druhou stranu to ubírá na věrohodnosti celého seriálu, který se s tím doteď tolik nemazlil.

  • 22.4.2019  21:26

  Na hodnocení místních tlachalů lze krásně sledovat, kdo se do Hry o Trůny pustil s nadšením do každé bitvy, setnuté hlavy a pornografických scén, aniž by jej extra zajímaly charaktery postav a spletitost jednotlivých příběhů; a naopak. Protože ten, kdo sledoval proměny jednotlivých postav, jejich přehodnocování, růst či regresi (i když ten, kdo přežil, mohl dělat chyby, ale nemohl dělat kroky zpět), si v tuto chvíli užívá ono ticho před bouří, každý dialog a pouhé pohledy, které najednou vyříkávají tolik nevyřčeného v předchozích dílech. Každá postava se teprve teď srovnává sama se sebou, zhodnocuje své zkušenosti, velice opatrně zkouší tenký led tak těžce budovaných a křehkých vztahů. Je to mistrovské dílo a dost možná mě tyhle "neakční" epizodky budou výsledně bavit víc, než ta slibovaná řežba, která nás čeká. Že na pozadí celé té obrovské války dojde k tak malichernému (a třeba i jen opilému) aktu, jakým je pasování na rytířku, mě rozsekalo právě proto, že víme, co všechno je za Brienne a co všechno za Jamiem. Takže já naopak smekám...

  • 15.2.2019  23:49

  Že je konec mizerný, může napsat jen člověk, kterej sledoval film na půl oka. Od prvního setkání Crowa s Balem je jasné, že se zde bude jednat o oboustranný respekt, který měl možnost přerůst v přátelství. Od začátku se Crowe obhajoval kvůli Baleovi a Bale zjistil, že ulevit jeho svědomí může právě pouze někdo takovej jako Crowe. K tomu, aby se člověk stal bezcitným zabijákem, vede mnoho cest, a určitě na Divokém Západě ta Crowa je naprosto uvěřitelná, plné dětského zklamání a osamělosti a díky jeho inteligenci také zjištění, že lidé jsou zbabělé svině. Je zákonité, že když tak charismatický člověk narazí konečně na někoho, kdo mu to všechno nebaští, může vzniknout rovnocenný vztah, který, jakožto vůdce party dementů, celý život postrádá. Konec je naopak to, k čemu ústil film od začátku (komu to nedocvaklo už v Baleově domě, není prostě dobrý divák), konec je právě to, co se člověku může a nemusí stát jednou za život, ale co je naprosto reálné. A Crowe to právě perfektně zahrál. On se z Yumy stejně zase dostane :-)

  • 15.2.2019  20:12
  Hra o trůny (TV seriál) (2011)
  *****

  Hra o trůny je geniální právě v tom, že ty "nicneříkající dialogy" a mraky "zbytečných postav" může divák s otevřenou pusou docenit často až v konečných sériích - vše do sebe naprosto přesně a přitom logicky zapadá. Takže přestože některé epizody jsou nudnější a tak trochu stojí a padají na vraždách a sexualitě, stále celý seriál spěje k naprosto neuvěřitelným epizodám posledních sérií, kdy vám prostě padá čelist až na zem, běhá vám mráz po zádech a bulíte (to není asi nutné, ale mně se to prostě děje :-)). Za mne vizuálně a režijně nejlepší seriál všech dob.

  • 15.2.2019  20:06
  Hra o trůny - Série 6 (série) (2016)
  *****

  Někdy vám vadí přeskakování v příbězích, někdy omáčka, někdy nevýrazný děj, ale pak vidíte závěrečnou epizodu série a rozseká vás napadrť. Jste úplně v koncích s dechem, najednou celá ta série dává smysl, protože finále je jeden z nejsilnějších "filmových" zážitků vůbec. A ta hudba? Jsem na maděru...

  • 10.2.2019  18:29

  Odpouštím některé prvoplánové scény a natahovaný konec, odpouštím některé dialogy a hluchá místa scénáře. Naprosto špičkové herecké výkony (Tom Holland - smekám!) a velice realisticky natočené tsunami (první polovina filmu je spíše pětihvězdičková) stejně jako zranění Naomi. Některé scény jsou strhující a špičkové a místa, ze kterých by jiný režisér udělal jen kýčovitý šlágr, se tak stávají vizualizací emocí, ze kterých vám jde mráz po zádech. Takže přestože na katastrofické filmy moc nejsem, a někdy i zde ten kýč trochu zaváněl, musím dát 4 hvězdičky.

  • 3.12.2018  20:24

  Je to škoda... Krásný Kaspian, líbil se mi akční začátek (příběh pojat úplně z jiného konce, než kniha - a lépe!), bojové scény byly většinou velmi dobré, vizuálně taky docela pěkné, ALE: strašlivé dialogy, dementní chování a nelogické myšlení většiny protagonistů, infantilnost hrající si na dospělost, prázdné, plytké, nicneříkající... velká škoda, do Kaspiana bych se jinak uměla klidně zamilovat :-)

  • 9.9.2018  15:55

  Je to pěkné, mám ten film ráda, vždy u něj brečím, ale navzdory pokusu o hlubokou filozofii a zodpovězení zásadní životní otázky, pro mne tahle hloubka končila závěrečnými titulky. Nic nezůstalo, malinko úsměv na tváři nad některými dialogy a skvělými hereckými výkony. Zásah kamsi hluboko, abych se pár dní vzpamatovávala, neproběhl. Ani víc od tohoto filmu nečekám, je to milá, odpolední komedie a pár silnými scénkami.

  • 2.3.2018  19:49

  Pro mne jedna z nejsilnějších filmových výpovědí o tom, že život je krátký, manželství je silným poutem a láska je Tajemství s velkým "T". Skvěle napsané dialogy, skvělé herecké výkony, pomalost vyprávění, které pak najednou díky tomu silně vrcholí v moment, kdy se Meryl "musí" rozhodnout - to vše dělá Madisonské mosty pro každého, kdo má cit pro "hloubku", vrcholným dílkem.

  • 19.2.2018  21:57

  Z mého pohledu značně nedoceněný (teda hlavně tady na csfd) film. Ne, že by se jednalo o šílený trhák, ale herecké výkony jsou skvělé a upřímnost příběhu, ta obyčejnost normálních lidí, kteří se prostě musí prodrat životem, kteří nedobyli nikdy svět, nebyli výjimeční na škole, nepatřili do týmu roztleskávaček, ale nepatřili vlastně ani mezi outsidery, mají vztahy, ale neumí udržet ty celoživotní, mají děti a dělají pro ně to nejlepší, ale vlastně ani to jim vždy nejde... Filmů o úspěšných je hodně, ještě více filmů je o outsiderech, ale o těch, kteří žijí jen naprosto obyčejně a válčí se životem takovým, jaký je, je málo. A tenhle snímek je velmi opravdově a mile natočený. Za shlédnutí rozhodně stojí.

  • 19.2.2018  20:09
  Láska pod hvězdami (TV film) (2015)
  odpad!

  Docela hezkej chlap a docela hezká ženská - to jsou jediný dva klady, jinak prostě klasická červená knihovna se strašlivým koncem...

  • 11.2.2018  11:54
  Šepot srdce (1995)
  *****

  Poprvé mě film příliš nezaujal (po Myiazakiho filmech mi to přišlo jako slabý odvar), ale překvapivě dlouho ve mně zůstala jakási milá vzpomínka, pocit. Takže když jsem viděla film o pár let později, propojila se zvláštní nostalgie s novým úhlem pohledu, zapadlo pár koleček, vlastní životní vzpomínky a najednou mírnost vyprávění, obyčejnost příběhu, lidskost a takové to malé hrdinství, které je v každém z nás, získali na síle. A vzhledem k tomu, že se jedná o jediný Kondóův film před jeho smrtí, tak i v tom vnímám jakousi romanticky laděnou ryzost, která mě nutí dát výjimečně o hvězdičku více, než by film zasloužil bez všech těch okolností...

  • 9.12.2017  23:05

  Ať už byl Oskar Schindler jakkoliv kontroverzní postava (a ve filmu možná vykreslena přece jen příliš nekriticky), tak jednoduše díky němu přežilo cca 1100 lidí - kdyby jich tolik přežilo díky každému "vypočítavému obchodníkovi", byly by dějiny o kus přívětivější. Film má všechny kvality: skvělé herecké výkony, kameru, hudbu, režii, scénář - a jednoznačně nejlepší herecký výkon Liama Neesona. Pro mě osobně jeden z nejsilnějších filmů.

  • 3.12.2017  14:52
  Marťan (2015)
  **

  Tak já jsem asi divná, ale mně to teda fakt nepřišlo dobrý... Je to skvělej nápad, mohl by to být trhák film: přežití na Marsu! Wow! Některé scénky mě z toho důvodu taky bavily, ALE: Americká klišé s jásajícími davy, polovina zápletky postavená na tragédii, že posádce nikdo nesdělil, že jejich Marťan žije! Na začátku jsem měla veliký problém rozluštit, co se tedy asi opravdu v palici takového trosečníka odehrává - pochybuji, že si (dost zraněný) sedne ke kameře a řekne "OK, jsem naštěstí botanik, takže jsem v pohodě." Nápad s tím, že raketa místo zbrždění obletí Zemi a vrátí se zpět, je nejspíš vykraden odjinud, protože mne napadl jako možnost mnohem dřív (znám z jiného scífka)... Na mě, navzdory některým suprovým scénám, příliš ploché, s nedostatkem uvěřitelných emocí. Znovu vidět nemusím...

  • 28.10.2017  21:25

  Miluji tenhle film a vůbec tu bolest a tíhu, která tak nenásilně "odkapává" z filmů Nikity Michalkova. Herecké výkony jsou úžasné (Michalkovův dvorní herec Oleg Menšikov umí ztvárnit tu složitost rozpolcené osoby, která nemá na vybranou, naprosto bravurně), takže vlastně celý film víte, že TO přijde, že je to celé jen klam a že to neštěstí, o kterém oba muži vlastně vědí, je na obzoru. Jak chránit pak rodinu, lásku a životní hodnoty, ve které věříme, zůstává otázkou...

  • 12.10.2017  22:53

  Jedna hvězdička za vizuálně erotickou a pěknou podívanou - příběh nulový, emoce nulové, nuda plnými doušky...

  • 17.9.2017  11:46

  Originální nápad je absolutně pohřben mnoha hluchými místy, ukřičenými dialogy a ze všech těch jídel nakonec čpící nudou. Je to škoda, myslím, že původní návrh měl šanci být zpracován do báječné pohádky. Takto jsem u toho usnula i s dětmi.

  • 11.2.2017  17:10
  Admirál (2015)
  ****

  Trochu méně patosu a trochu zajímavější dialogy a mělo by to ode mne 5 hvězd. Výprava pěkná, střih super, příběh silný a poutavý. A hlavně hlavní hrdina je prostě uvěřitelný v každém gestu!

  • 9.2.2017  21:17
  Počátek (2010)
  *****

  Znám asi tři filmy, které mě bezvýhradně posadily na zadek, protože je v nich vše: napětí, akce, láska, pauza, pomalost, skvělí herci, skvělý scénář, kamera a režie, hloubka příběhu, nutnost přemýšlet a přitom zbytečně nefilozofovat, kde si musíte sami vyjasnit vlastní žebříček hodnot, kde dopad filmu zamává i vaším životem (byť jen v malicherném gestu toho, že se rozhodnete jet o víkendu se svými dětmi na výlet a doufáte, že vždy, když je oslovíte, otočí se a vy uvidíte jejich tváře). Bez vlezlého hraní na city tu duo Nolan a DiCaprio zasahují ty vaše v úchvatném a zběsile rychlém sci-fi, které vždy přesně ví, kdy vám má dát pauzu se nadechnout.

  • 21.1.2017  22:09

  Poslední díl je strhující a kompletní dokončení OldShatterhandova smíření s novou identitou skvělé! Ořvala jsem tohoto Vinnettoa stejně jako předchozího - rozdíl je ten, že zde necítím jen sentimentalitu a "pohádkovost", ale i jakousi "trpkost" příběhu - pro mne rozhodně silnější zážitek, bez přemoudřelého Brice (kterého jsem ale samozřejmě vždycky baštila). Závěrečný díl série tak zcela zachraňuje poněkud nudnější díl střední. Také akt propojení krve Vinnettoua a Shatterhanda je mnohem logičtější v momentě, kdy se již tak dobře znají, než ve chvíli, kdy jeden druhého porazí v závodě v kanoích... :-) čímž dostává i tento příběh mnohem realističtější a zároveň temnější podobu...

  • 21.1.2017  13:11

  Cruise je krásný, jeho "šáhnutí na dno" pěkně zahrané, režie vlastně pěkná, ale: nefunguje žádná jiskra mezi ním a Renée (resp. nechápu, kde došlo ke zlomu, že mám milovat někoho nejen kvůli jeho loajalitě), nefunguje vztah mezi ním a Cuba Gooding a tak se z filmu, který by mohl být naprosto úžasný a romantický a z něhož by mohla v člověku rezonovat Cruisova slova: "Zdokonal mě!" ještě dlouhou dobu, se stává plochý, obyčejný, poněkud nudný film.

  • 7.1.2017  22:21

  Protože celý život tajně miluji Vinnetua jako každá normální ženská, co prořvala již v dětském věku Poslední výstřel, chvíli jsem si zvykala na nového: mnohem "primitivnějšího", klukovského a horkokrevného. ALE mnohonásobně uvěřitelnějšího! Stejně tak mi vždy přišlo zvláštní, jak je ten evropský, intoušsky se tvářící inženýr namakaný chlapák z fitka (původní Old Shatterhand) a tady najednou herec Wotan Wilke působí jako typický německý inženýr od stolu, který ve svém volném čase chodí rekreačně na box a jelikož jej technika a fyzika přirozeně zajímá, je schopen jediným úderem pěstí na správné místo skolit chlapa o hlavu vyššího a několik kilo svalnatějšího, než je on sám. První epizoda mě, po krátkém procesu nutného opuštění sentimentality a nostalgie, vlastně velmi nadchla. Bavila mě, byla uvěřitelná - ano, tak nějak ti indiáni mohli uvažovat (velmi podobně zpracované jako v Tančí s vlky), tak asi mohl vznikat konflikt, takto nějak by ten příchod Maye byl možná reálnější, než dle knižní předlohy. A to, že mezi lidmi ze zcela odlišného kulturního prostředí, vzniká přátelství díky společně strávenému času, ve kterém jsou schopni naslouchat tomu druhému, a ne závodem v kánoích, kdy o pokrevním bratrství rozhodne Velký duch, mi přišlo vlastně naprosto dojemné. A samotný Vinnettou? Kluk, kterému byla svěřena veliká zodpovědnost a kterou si postupně uvědomuje - žádný uvědomělý, životem otřelý chlap plný přemoudřelých ponaučení... Za mne 4 hvězdy, ale dávám zatím 5, abych filmu, od kterého někteří nostalgici očekávali další dávku romantického kýče, pomohla trošku pozvednout nahoru... :-)

  • 2.12.2016  15:15

  Trochu mi vadilo, že příběh je prvoplánově mířený na city a zavání povrchností (podobné téma je mnohem hlouběji zpracované v jiných filmech). ALE: velmi hezky napsaná a následně zahraná postava rozpolceného člověka v podobě Leonarda DiCapria (nemívala jsem jej moc v oblibě, ale mám pocit, že se zvyšujícím se věkem je čím dál lepší herec), skvělý a uvěřitelný výkon Hounsouna i jeho syna. Nádherná hudba, záběry a navzdory některým "citově vyděračským scénám" stále udržovaná vysoká laťka, která nikdy do úplného kýče nespadne. Režijně bezchybně zpracované, kamera dechberoucí... A tak se z Krvavého diamantu stává smutný, nádherný, duši poltící film...

  • 7.4.2016  17:46

  Ta pátá hvězdička je za moji slabost pro námořnické filmy a myslím, že Odvrácená strana světa a Hornblower jsou jediné dva opravdu kvalitní :-)

  • 4.4.2016  16:00
  Pan Pip (2012)

  Miluji knižní předlohu "Pan Pip" a jen těžko lze pak hodnotit filmové zpracování, které zde zdaleka nemá takovou výpovědní hodnotu jako kniha. Na knize je nejpoutavější hlavně to, že se velmi vyhýbá prvoplánovému hraní na city a patetičnosti, naopak je velmi syrová a tím o to uhrančivější, což filmu značně chybí. Na druhou stranu nerada srovnávám tyhle dva žánry, takže určitě film za shlédnutí stojí, jen se svým režijním pojetím řadí k řadovým hollywoodským filmům, které v člověku moc dlouho viset nezůstanou...

  • 30.1.2016  16:33
  Auta (2006)
  ****

  Příběh by mohl být propracovanější, dialogy peprnější... To vše by bývalo mohlo být, ale že není, tomu filmu zase tolik neškodí. V dnešní době je to jeden z mála filmů, který se nesnaží z dětí dělat blbečky. Animace a hudba krásná, roztomilé, milé, za shlédnutí rozhodně stojí...

  • 10.1.2016  01:18
  Tanec s vlky (1990)
  *****

  Dokonalý film, o němž tu snad vše bylo již řečeno... Kevin Costner následně přišel asi o mozek, protože vše, co dále natočil, už samozřejmě nemohlo takové laťky dosáhnout, ale bohužel nedosahovalo ani laťky s nápisem "průměrný". Nebo se tento herec a režisér v jedné osobě narodil právě proto, aby natočil tenhle jedinečný snímek plný bolesti, těžkosti břemene a přitom něžného humoru, velkolepých scén, lásky, která má možnost růstu v tak dlouhé stopáži filmu - a tím splnil své poslání na téhle planetě. Herci prostor skvěle využívají a tak hluboká, osobní zpověď za hříchy, které si americká historie nese, rozbolaví snad každého diváka... Myslím, že je jen málo filmů s podobnou tématikou, které by Vás tak rozsekaly na cucky.

  • 25.11.2015  22:04

  Obavy z toho, jak se Ang Lee popral s tématem, možná způsobily mé následné milé překvapení. Film byl pro mě silný tak, jako každá kvalitně natočená heterosexuální romantika o nenaplněném štěstí a o tom, že občas člověku chybí možná jeden jediný krok, aby byl šťastný, ale nemá tu jedinou špetku odvahy, kuráže, sebedůvěry... Velmi něžně natočený film o dvou obyčejných klucích, co neví, jak naložit se vzájemnou láskou. Nádherná hudba, skvělé herecké výkony, bez patetických scén... Jedinou hvězdičku ubírám za, pro mne trochu nedotažené, zpracování konce.

<< předchozí 1 2 3