Death Note - Zápisník smrti (2006) (seriál)

Přemýšlel jsem, jaký seriál mi nahradí, vyplní čekání na pro mě bezkonkurenční seriál Dexter. Vůbec by mě nenapadlo, že najdu něco, co se mu přiblíží jak svým napínavým dějem, tak vlastně i podobnosti postav, děje (kvůli spoilerům nemůžu nic napsat, ale pokud člověk shlédne oba seriály na stejné znaky přijde sám - prozradit můžu jen jeden - oba se snaží zabíjet jen ty zlé). I KDYŽ SE JEDNÁ O ANIME, KTERÉMU MNOZÍ NEMOHOU PŘIJÍT NA CHUŤ, MUSÍM JEN DOPORUČIT.. (komentář bez spoileru) První díl je spíš takový úvod, seznámení a člověka nechá poměrně chladným. ALE, co přijde potom se jen těžko popisuje. Člověka neskutečně vtáhne do děje a je přímo nucen pustit si další a další díl. (26 dílů po 22min jsem stihl za necelé tři dny) Souboj Lighta Yagamiho - snažícího se zabít detektiva L, a detektiva L - snažícího se lapit Kiru - Lighta Yagamiho. Sledovat tuhle hru na kočku a myš, kde každý je jednu chvíli kočka a za chvíli myš, je úžasné. Zároveň člověk uvažuje jestli fandit Kirovi(Kiře) nebo L. Děj se postupem času začíná zamotávat a nastanou i zvraty v ději. Vše funguje naprosto skvěle (bez jediné výtky) do doby, kdy na scénu příchází (nejedná se o spoiler) - Yotsuba. Potom, co byl člověk uchvácen "soubojem" Kiry a L, je tohle něco jako rána pod pás, celý příběh se mění a je divákovi podán úplně jinak. Bohužel první polovině seriálu se už ani jeden díl ani pořádně nevyrovná. Přesto však diváka nepustí a čekáte jak všechno ve 26. díle skončí. Vlastně končí 25. dílem a 26. díl už je spíše rekapitulace kromě poslední dvou minut, kde končí - logicky - otevřeně, protoře seriál má 37 dílů. Já však hodnotím těchto prvních 26. ||| EDIT po 37. dílu: Po 26. dílu se seriál znova rozjíždí a jede si svou vlastní cestou, odlišnou té předchozí.. Mě se z počátku tahle "cesta" nelíbila, ale s blížicím se koncem byla lepší a lepší. Jednoduše řečeno, začátek 50%, konec 100% a neuvěřitelně smíšené pocity, ještě dlouho poté jsem nad koncem přemýšlel. Na jednu stranu mě konec naštval, na druhou stranu jsem byl se seriálem spokojený a zvýšil si u mě reputaci po ne moc povedeném "prostředku" první série a začátku té druhé. Pro shrnutí: Kdyby se z první série vzala prvních zhruba 16 dílů a z druhé série poslední zhruba 5, byl by to neskutečně výborný seriál. Tak jen to "jen" výborný seriál. Dodatek pro ty, co viděli prvních 26. dílů a uvažují nad druhou sérii: Pokud jste byli spokojeni se závěrem, možná byste neměli pokračovat :)

Pohřben zaživa (2010)

85% Snad nejlepší "one man show".. konečně ukázal i R. Reynolds, že umí hrát. Bál jsem se po přečetní komentářů, které se zmiňovali o zbytečném natahování filmu, že to bude pravda. S tím však vůbec nesouhlasím, Buried si mou pozornost a napínavou atmosféru udržel celou dobu a vzduch v rakvi respektive hrací čas utíkal rychle. Jediné co mě na filmu zarazilo a rád bych znal vysvětlení autorů, co měl znamenat ten had? Nicméně film doporučuju, už jen proto, že se jedná o něco jiného než je běžný divák zvyklý.

Orphan (2009)

85% Parádní horor bez brutality, krve, duchů apod. (nebo v míře akčních filmů.) Vynikající Isabelle Fuhrman a její angličtina... Ta pravá hustá, napínavá atmosféra přichází s příchodem adoptované holčičky do nové rodiny a začíná tak dobře promyšlený příběh, který se otevírá postupně a vše je postupem času vysvětleno. Jeden z pár hororů, který by měl vidět i nehororový fanoušek. /// FILM NA ČTYŘI HVĚZDIČKY, ALE PROTOŽE MÁ "JEN" 77%, DÁVÁM PĚT

Sociální síť (2010)

85% Jak by film dopadl, kdyby se nejednalo o facebook? Jak moc je snímek pravdivý? Těžko říct.. sice se mi tyto a podobné otázky honí hlavou, ale to k hodnocení nepatří. Tak či onak, jedná se o "moderní - aktuální" drama, kde vše sedí - přes scénář, vyprávění, herecké výkony..

Obchodník se smrtí (2005)

80% Filmy podle pravdivých události mám rád i přesto, že někdy jsou upraveny podle potřeby filmařů. Zároveň je otázkou, zda je film dobrý vždy sám o sobě nebo mu k oné kvalitě pomáhá pravdivý příběh.. Tak či onak, zde tato úvaha není potřeba. Nicolas Cage se do role Orlova vžil na jedičku a tak je příjemné sledovat drama/krimi příběh, který je někdy dojemný, realistký, občas i s kapkou humoru.

Triangle (2009)

65% I horor, který je logicky složitější s opakující se časovou smyčkou něco jako například Donnie Darko (berte s rezervou) lze natočit. Zde však nenajdeme vynikající herce, strhující akci a atmosféru, přesto se nejedná o špatný snímek a na poli hororu patří mezi povedenější, snažící se vymanit ze škatulek hloupých, ohraných hororů.

Legie (2010)

40% Andělé + zbraně. Jistě, tohle nejde dohromady a to ani v tomhle filmu. Skupinka lidí uvízne v restauraci uprostřed pouště, čekajíc na všemožné "pekelné" nepřátele. Volný čas vyplňují hloupé rozhovory mezi přeživšími. Člověk alespoň čeká nějakou strhující akci, ale ani ta nepřichází. Přesto všechno to v rámci béčkového amerického hororu "funguje".. A jsem zvědav na druhý už podle traileru podobný snímek S. Stewarta - Kazatel.

Grinch (2000)

zvrhlá vánoční pohádka..

Twin Peaks: ohni se mnou pojď (1992)

40% Do ztracení detektiva, solidní film a pak? nemám slov.. Tenhle film mi vůbec nesedl, táhl se, nudil mě, nějak jsem ty podivné postavy a děj nechápal.. Nebýt výborného výkonu Sheryl Lee a již zmiňovaného úvodu, film by u mě spadl úplně na dno. PS.: po přečtení pár komentářů a rozhovorů s přáteli, bych radil film shlédnout až po seriálu.. proto je mé hodnocení takové, jaké je.

Maska zrcadla (2005)

Film není špatný, ale mě prostě nesedl.. Kromě úvodu a závěru se odehrává ve pro mě zvláštním fantasy světě, který mě neuchvátil, děj se táhne a táhne a není pro mě ničím zajímavý.. A to jsem fanoušek fantasy a kniha Nikdykde Neila Gaimana (který měl ve filmu prsty) patří mezi mé nejoblíbenější..