Zachraňte vojína Ryana (1998)

Je zbytečné po těch letech jakkoliv vyzdvihovat kvality tohoto snímku, ale jednu poznámku si neodpustím. Je neuvěřitelné, že i po skoro 13 letech je tak na vysoké vizuální úrovni, klidně se měřící s filmy z roku 2011..

Tetsuo (1989)

Neskutečná šílenost od kamery, střih, postavy, hudbu a příběh s nechutným kovovým monstrem. Bohužel tohle jde úplně mimo mě, ale chápu, že pro určité je Tetsuo kultem. Pro mě jediným plusem je příběh, který končí zajímavě.

Špičák (2009)

Panenko skákává.. a to má být co? Pokud chce někdo neotřelý a úplně odlišný filmový zážitek, který může být jak odpuzující, tak přitažlivý, tohle je jasná volba. Zaručuje, že na některé scény (a že ji není málo) ještě delší dobu nezapomenete (např. prapodivné hry, kočka, vysvětlení slov zombie, kunda a další, lízání, videokazeta apod..). Film na rozhraní odpadu a pěti hvězdiček.. nemá zde cenu přemýšlet, toto je bláznivý unikát, který stojí za to, ať už je vaše hodnocení jakékoliv.

Plivu na váš hrob (2010)

Remake stejnojmeného filmu, který jsem neviděl, ale ani tak bych nijak nesrovnával.. První polovina filmu se odehrává v duchu znásilnění mladé spisovatelky pětici mužů, druhá část se soustředí na pomstu, těmito mužům. Jak pomyslná první tak i druhá část nepostrádá akci, surovost, násilí a brutalitu. Popravdě, nevím komu jsem víc "fandil" - jestli zvrhlíkům nebo pomstichtivé robocop spisovatelky :) i přesto jeden z top exploitation - rape a revenge hororů.

Spartakus (2010) (seriál)

Dva komentáře, které seriál vlastně vystihují-> Slasher: Exploatační seriálová verze legendárního Spartaka, která ale vůbec není blbá. Xena, šukačky, intriky, lehce třístovkový akční vizuál podpořený CGI masem a krví (nakonec beru - hlavně že je to na TV poměry nevídaný brutál), zdegradovaná římská smetánka, nestydaté a krvežíznivé občanstvo, nasvalený buzáci. Cervenak: Žrádlo. Z lacnej béčkovej napodobňovačky 300 v prvých dvoch dieloch a to postupne vyvinulo na svojbytný scenáristický skvost, ktorý vývojom postáv a výstavbou zápletiek môže smelo pozrieť do tváre "Rímu". Áno, má to svoje drobné faily (občas v dialógoch prerazí pátos či telenovela, niektoré herecké výkony sú slabšie, ale spôsob, akým to perfektne pointuje každú epizódu a celkovo graduje k brutálnemu finále, je fascinujúci. Nenudil som sa ani sekundu, dokonca ani pri tých bitkách, väčšinou odohrávajúcich sa v jednej a tej istej aréne - každá z nich je iná a každá je motivačne hutne podopretá zákulisným príbehom.

96 hodin (2008)

Pokud člověk překousne tu nejohranější kostru příběhu, může se ponořit do malebného pařižského prostředí (ale nečekejte Amélii z Montmartru :)) plného skvělých akčních scén (které jsou fakticky dobře udělané). Film se do akce pouští vlastně skoro hned od začátku, zapomeňte na nějakou hodinovou drama část - a takhle je to dobře. Dobře natočený "jen a pouze" akční film, u kterého jsem se nenudil ani minutku, čemuž nejspíše také dopomáhá kratší stopáž... Ten kdo si chce užít nefalšouvaného akčního filmu, ať šáhne po tomhle.

Noc s nabroušenou břitvou (2003)

Vyvážený horor, kde je tak akorát dost té brutality chcete-li exploitation, tak akorát napětí, správně zvolená stopáž a pro mě zajímavý závěr. Jak jsem již psal, vyvážený horor, který mě potěšil a v rámci hororu si čtyři hvězdičky zaslouží. Malá spoilerová zajímavost na konec (která však nevyzrazuje nic s příběhové linie): film je prakticky bez jakékoliv lekací scény a to jich tam člověk očekává hned několik, což se mi také zamlouvalo.

Živí mrtví (2010) (seriál)

1 SEZONA - Asi jsem čekal víc.. na jednu stranu po již starším hororovém, potažmo zombie seriálu Dead Set uběhla už nějáká doba, takže bylo potřeba oživit stojaté seriálové vody. Z obrázku a videí to vypadá na akci, plesnivé zombíky, akci, střeva a znovu akci. To je však "jen" možná polovina seriálu. Hodně času také divák sleduje skupinku přeživších, jak řeší své psychické tak i zdravotní problémy, což je logické, kdo by se choval normálně jako by nic. Určitě je vše také ovlivněno rozpočtem, proto se asi taky nemohlo točit všechno ve velkoměstě a občas je vidět nějaký ten lacinější digitální efekt. Tím vším ale nechci seriál snižovat (jen je spíše komentář negativní z důvodu, že jsem čekal o trochu víc). Celkově seriál působí dobře, zvlášť pro fanouška hororu. Já se bavil a jsem zvědav na další sezónu. A konkrétně se nejvíce těším a zajímá mě, co profesor na konci seriálu, pošeptal panu policajtovi do ucha :) 2 SEZONA Slabší než první, místy až zklamání. Ubylo akce, napětí, vnitřností, vystřelených kulek a přibyly dialogy a pohled na život větší skupiny lidí. Samozřejmě ony dialogy a řešení mezilidských vztahů není vůbec špatné, ale všichni na příběh koukají kvůli zombíkům. Naštěstí i pro ty je tu pár silných scén, zajímavé překvapení, zvraty a skvělý, otevřený závěr. 3 SEZONA Bez slovního hodnocení. 4 SEZONA (mid-season finale) Celou dobu divák zase (ano - zase) sleduje život skupinky a než aby se děj někam posouval, stojí na místě a tvůrci se snaží děj napínavě rozvíjet pomocí "chřipky", ale jedná se pouze o chabou výplň. Některé díly nebo části jsou až úplně zbytečné - zvlášť když se na scénu vrací záporák z třetí řady. Avšak závěr, je skvělý a celou půl-sezonu zachraňuje, protože se v něm stalo hodně, hlavně posun někam jinam (snad). Ale pokud i zbytek série, bude "dialogový", už nebudu přivírat oko a hodnocení snížím. 4 SEZONA (konec celé série) Po konci této série musím s hodnocením dolů. Již nelze prominout nekonečné díly, které jsou jak přes kopírák, kdy dějem jen málo hýbou. Nezachrání to ani výborný a silný 14. díl. Co se týče finále, bezesporu se jedná o to nejslabší a už necítím tu seriálovou zoufalost "sakra, musím rok čekat na nové díly". 5 SEZONA Smíšené pocity, které jsou už asi u WD běžným jevem. Je to jako na horské dráze - některé díly nervy a děj šponují na maximum, jiné pak jako přes kopírák nudí a neposouvají se ani o píď dál. Přesto musím ocenit vývoj některých postav, nebo některé dějové události, které naštěstí ještě umí držet pozornost i v páté řadě.

Saw: Hra o přežití (2004)

Teď, po zhruba 6 letech, kdy celá série nejspíš skončila (Saw VII nebo-li Saw 3D), musím napsat - zvlášť pro ty mladší nebo neznalé této série - že by se dalo s klidem říct o Saw: Hra o přežití jediné: toto je skvělý horor, který nepostrádá atmosféru, děj se spádem bez nudy, brutalitu v rámci mezích a skvělý závěr. Pro mě Saw "jednička" funguje jako samostatný film, bez ostatních dílů, které stejně filmově fungují jinak (ale přitom všechny zároveň stejně - myšleno 2-7), že by bylo škoda, aby se onen první díl házel co do kvality do jednoho pytle s celou zbývající sérii.

Saw 3D (2010)

Když to vemu v porovnání s ostatními díly, zvlášť po strašném pátém a šestém dílu, je závěr povedenější. Sice je to opět a zase a znova stejná dějová linka obměněná jiným způsobem zabití zúčastněných, přesto to ušlo (s odřenýma ušima) na slabé tři hvězdičky. PS: Po přečetní několika komentářů, si stěžují mnozí na slabý závěr. Jistě, nedá se čekat otevřený a "šokující" konce jako předtím, když celá série má končit. Na druhou stranu, mi předchozí konce s rychlým spádem a s překvapivým závěrem zas tak nepřipadaly, jelikož byly dosti okaté a fungovaly na podobném ne-li stejném způsobu, jako v předešlých dílech.