Stážisti (2013)

Čekal jsem jednu velkou reklamu na nejmenovanou firmu (stejně všichni víte, o kterou jde), což se nakonec k mé spokojenosti nekonalo. Jde tu o postavy a vztahy. Na druhou stranu jsem to čekal vtipnější a můžu říct, že v poslední době jsem se víc zasmál u nejednoho filmu označovaného jako akční. Tohle je komedie, která neurazí, ale odsviští pryč a nic po ní nezůstane. Dejme tomu 60 %. Oblíbená část- "Jseš si jistej, že řikal taneční klub?"

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Na straně jedné poutavá akce, na straně druhé stupidní dialogy- to člověku hodnocení neusnadní. Když ale vezmu v potaz, že tu jde spíš o tu akci, budu ve finále mírně pozitivní. Rozhovory divák nějak přetrpí a když pak přijde bitka, pokropí ho živou vodou a probere z letargie. Takhle to jde od začátku až do konce a přestože po závěrečných titulcích v mé hlavě Pacific Rim žádnou větší stopu nezanechal, nemůžu říct, že bych času stráveného u něj litoval. 60 % Oblíbená část- rozhoupání Newtonovy houpačky

2 zbraně (2013)

Velice slušná zábava, kde se objeví nejeden dobrý originální nápad a Denzel s Markem ukazují, proč zrovna je mám rád. Nejvíc snímek v mých očích sráží nepřehledný děj, čemuž nepomáhají ani leckdy kraťoučké scény, kdy najednou bum, střih a zmatený divák sleduje zase už něco uplně odlišného než ještě před pár okamžiky. Ale pro odreagování a pobavení bych se to vůbec nezdráhal doporučit jako ideální materiál. 70 % Oblíbená část- bitka napříč auty a konkrétně využití zpětného zrcátka

Pařba na třetí (2013)

Po šíleně přepálené dvojce tu máme trojku, která zase trochu ubrala plyn, což bych vítal. Jenže téma je už zřejmě vyčerpané, a tak snímek doběhne a já už jenom pokrčím rameny a bez většího zájmu ohodnotím. Ne že by tu nebyly scény, které by mě nezaujaly (žirafa, lízátko), ale ve finále moje hodnocení horko těžko vyleze sotva na 60 %. Oblíbená část- Stu ve scéně po první části závěrečných titulků

Raubíř Ralf (2012)

Animály ignoruju, protože mi jednoduše nic neříkaj. Tady jsem po opakovaném váhání udělal výjimku a nelituju. Příběh sice neoplývá nějakou přehnanou dávkou originality, jenže postavy a hlavně kulisy unikátní jsou a stačí to. Několikrát mě snímek dokázal upřímně rozesmát (třeba snaha o rozbití mříží kladivem) a vlastně po celou stopáž dokázal udržet mojí pozornost. A tak vzhledem k tomu, co jsem psal v první větě, můžu smeknout klobouk a dát hezkých 70 %. Oblíbená část- "Máš furt rudej ksicht, měl bys použít kladivo:"

Total Recall (2012)

Já to sledoval, fakt jo, ale stejně mám po skončení pocit, jak kdyby se to odehrálo někde uplně mimo můj dosah. Vůbec si mě to nedokázalo připoutat a najednou je to pryč. Když bych měl něco pochválit, tak neváhám a jmenuji Kate Beckinsale, jejíž part je odehrán parádně. Díky za to, protože jinak to stojí za pověstnou starou bačkoru a to schválně naprosto vypouštím srovnání s 1990 verzí, protože to bych musel dát ještě míň než 50 %. Oblíbená část- tlustá žena při "pasové" kontrole

Total Recall (1990)

Stará dobrá oldschool akce s mladym Arnym v plný síle a ještě mladší, v té době zatraceně sexy Sharon. Krev je rudá, tekutá a všude jasně viditelná, nikdo se s ničim nemaže a tak to má bejt. Takhle to v roce 1990 chodilo a přestože se najde i nejeden ten nesmysl (např. vojáci v kruhu střílející na hologram aniž by se kosili navzájem), dám této klasice 80 %. Oblíbená část- "Tak mě žaluj, vole."

Světová válka Z (2013)

Trochu jsem pomrkával i po čtyrech hvězdách, ale dám tři. V první řadě musím ocenit, že se tvůrci vyvarovali většího množství do očí bijících nesmyslů, což nebývá u zombie filmů (nebo mrch podobného ražení) nic neobvyklého. Něco málo by se samozřejmě našlo, ale je to v rámci tolerance. Druhý palec nahoru dávám za vždy perfektně padnoucí zvukový doprovod, který skvěle dokresluje atmosféru. A ta by se dala téměř po celou dobu stopáže krájet. Míst na oddych není moc, ale na druhou stranu se tak snímek nerozplizne kvůli nadměrnému množství vaty. Edit: Po opakovaném shlédnutí přeci jen zvedám o deset procent a jednu hvězdu. 80 % Oblíbená část- systém desátého muže

Rychle a zběsile 6 (2013)

No já nevim, ale tohle lidem dneska stačí? Akce je našlápnutá, s tim se moc polemizovat nedá. Efekty taky můžu pochválit. Ovšem celé se to odehrává podle not, které napsali pejsek s kočičkou a já se nezřídka nestačil divit, co se to děje a hlavně JAK se to děje. Tolik WTF momentů (v nedobrém slova smyslu) v poslední době nepamatuju. Jeden z nich si nechám na závěr komentáře jako mou tradiční oblíbenou část (tentokrát v uvozovkách), pár dalších tu jen tak zpatra vyjmenuju- závod Letty s Domem kam? Na nějakou náhodnou čáru někde na silnici? 70ti tunovej tank, kterej se převrátí? Diesel chytající Rodriguez v letu a dopadající měkce do čelního skla? A hlavně perlička na závěr- vole kolik kilometrů má ta ranvej, že po ní takovou dobu jedou? Dvacet? Padesát? Sto? A ještě všechno skončí přesně na jejím konci, to jsem málem smíchy neudržel moč. 20 % Edit 2018: Stahuju o 20 procent a na jednu hvězdu. Uvažoval jsem i o odpadu. Oblíbená část- skokan všeho druhu, odkudkoli kamkoli: Dwayne Johnson a hlavně jeho monstrózní jump na formuli

Elysium (2013)

Líbilo se mi Elysium (čímž teď myslím čistě tu stavbu), protože se mi hned při prvním spatření vybavila Citadela z Mass Effectu. Kdo nehrál, nepochopí, takže dotyčným se omlouvám předem za čtení těchto slov, která jim do této doby nic neřekla. Už méně, nebo lépe řečeno vůbec, se mi líbilo množství děr, které v právě shlédnuté látce vyskakovaly jedna za druhou. A bohužel pro Elysium (nyní myslím pro změnu film jako celek), tempo bylo místy natolik rozvláčné, že měl divák čas si jich všimnout. Nebudu jednotlivě jmenovat, aby komentář nevyzněl zase až moc negativně, protože špatné to nebylo, ale když se obloukem vrátím k úvodu mého textu, tak mohu alespoň jeden zápor konkrétně jmenovat. I v Mass Effectu se na Citadele bojovalo, stejně jako zde na Elysiu. Jenže tam se čelilo obrovskému odporu, velmi dobré obraně. Tady máme stanici plnou robotů a obrana veškerá nulová. A já se ptám- WTF, kde všichni byli? Roznášeli šampaňské nebo co? 70 % Edit: Po druhém shlédnutí zvedám o deset procent. Oblíbená část- hlášení se u probačního úředníka