Agora (2009)

*O LÁSKE K MÚDROSTI* Príbeh filozofie a príbeh náboženstva. Dva protipóly, ktoré sa v tomto filme stretávajú. A k vzájomnému spolunažívaniu oboch tu nedochádza, pretože pokým filozofia ponúka možnú interpretáciu javu, odlišný uhol pohľadu, náboženstvo je zobrazované ako striktné a dogmatické, bez možnosti protiargumentácie bez následkov. Je síce pravda, že i to sväté ponúka možnosť interpretovať, ale ak si toto právo nárokuje jeden silný, jeho uhlu pohľadu, jeho výkladu svätého písma, sa musí prispôsobiť ten slabý (a často slabý z vlastnej vôle). Hypatia je rímskou mysliteľkou a okrem toho, že je pohankou, je hlavne aj ženou, a to v dosť pohnutom období, kedy sa spojenie inteligencie a ženského pohlavia stáva nebezpečným. Kresťanstvo je vo filme zobrazované ako hlavný agresor a mnohých nábožensky založených divákov pravdepodobne takéto vykreslenie pobúri. Pre mňa ako neveriaceho je tento film však len potvrdením, že náboženstvo i okrem neodškriepiteľného pozitívneho vplyvu, vždy bol, je a bude aj zdrojom nezmyselného ľudského utrpenia. Verdikt v 1 vete: O múdrosti a kráse filozofie a astronómie a o odvrátenej strane vplyvu viery na ľudí na začiatku prvého tisícročia. 15.09.2010

Ajťáci (2006) (seriál)

*NULY A MOŽNO AJ JEDNOTKY* Tento druh humoru určite každému nesadne, ale ja som si Ajťákov jednoducho zamiloval. Nik nie je v bezpečí, ani ľudia postihnutí fyzicky, ani ľudia škuľaví, ani ľudia starí, ani práve zosnulí... nik. Humor je drsný, nekompromisný, miestami hlúpy, niekedy takmer trápny. A takí sú aj hlavní protagonisti, na ktorých sa zabudnúť nedá, až natoľko originálne pôsobia: Roy, ktorému sa šťastena vyhýba veľkým oblúkom, a to vo všetkom, Moss, ktorého pri narodení asi pridusila pupočná šnúra, Jen, ktorá vedie tím IT, ale o počítačoch nič nevie a verí, že internet je malá, ľahká, čierna skrinka a v neposlednej rade Richmond, bledý Goth, ktorého náplň práce je zahalená tajomným rúškom. Verdikt v 1 vete: O outsiderských technikoch, od ktorých ochotu pomôcť nečakajte. (Moja najobľúbenejšia je štvrtá časť tretej série The Speech.) 31.08.2010

Americký zločin (2007)

*BUCHNI SI AJ TY* Ak sa budete niekedy s niekým v diskusii hádať, či je človek vo svojej podstate dobrý alebo zlý, ako konkrétny príklad vašej argumentácie môžete spomenúť aj udalosti, ktoré viedli k natočeniu tohoto filmu. Pri sledovaní filmu som si spomenul na všeobecne známy Milgramov experiment (je jedno, či je externe validný, alebo nie je), ktorý potvrdil, že 65% ľudí by dokázalo človeka usmrtiť. Vo filme An American Crime úplne bežná vzorka ľudí, ktorí sa zúčastnili týrania úbohého dievčaťa, hovorí v prospech výsledku jeho experimentu, ktorý nebol verejnosťou prijatý práve najlepšie, keďže odkrýval tú stránku našej osobnosti, za ktorú sa hanbíme. Je neuveriteľné, čo je človek schopný robiť, akých neuveriteľne brutálnych vecí sa je schopný dopustiť, ak mu to je dovolené. Pustite si tento film a dobre ho sledujte, pretože niečo podobné by ste možno dokázali urobiť aj vy, nech už si nahovárate čokoľvek. Verdikt v 1 vete: Film o tom, že hranice ľudskosti sa ľahko prekračujú. 10.01.11

A State of Mind (2004)

*KÓREJSKÝ SPÔSOB BOJA PROTI OBEZITE* Pozerať sa na mladé gymnastky, schopné ohnúť si ktorúkoľvek časť tela v akomkoľvek uhle, je zážitok, Aby však boli schopné týchto a im podobných vecí, stojí ich to plno odriekania, plno odhodlania a plno obetovaného času. Škoda však, že to ich osobné "utrpenie" pri prípravách na obdobu ČS spartakiád, nie je zdokumentované detailnejšie. Dievčatá o tom hovoria, ale s úsmevom na perách. Verím, že mnohým to neprekáža a že kvôli láske k vodcovi sú schopné s radosťou denne cvičiť bez istoty, že sa objekt ich lásky vôbec na ich predstavenie príde pozrieť. Avšak mnohé určite šomrú, detsky protestujú a k mnohému sa stavajú odmietavo - avšak žiadny rozkol sa nekoná. Divák potom nadobudne pocit (a možno sa ho len zmocní akási paranoja), že veľa z dokumentu je dopredu určené, zinscenované a cenzurované. Nakoniec sa z toho stáva dokument, ktorý nie je o gymnastkách, ale skôr o celej krajine, podaný nemastným-neslaným spôsobom. Verdikt v 1 vete: O krajine, ktorá produkuje tisíce a tisíce štíhlych detských gymnastov a gymnastiek. 17.01.12

Atlantida: Tajemná říše (2001)

*TISÍCROČNÍ KRTKOVIA* Veľmi mi tu chýbal nejaký poriadny zloduch a dlhšie prítomné zlo v akejkoľvek podobe. Jednou zo súčastí rozprávok je predsa aj boj dobra a zla, a práve tento element som postrádal. Prišiel totiž príliš neskoro a trval príliš krátko. Preto sme skôr svedkami príbehu o hľadaní a nájdení Atlantídy, ktorý je na jednej strane príjemný a "teplý", no na strane druhej aj nedynamický, obsahujúci len minimálne množstvo akcie a vzrušenia. Ženské charaktery sú opäť vysoko príťažlivé a dosť ma mrzí, že postava Helgy nedostala viac priestoru; toľko dominancie, sexuálneho podtónu a príťažlivého sfarbenia hlasu / akcentu som u kreslenej postavičky ešte nevidel. Verdikt v 1 vete: Čo sa skrýva pod Islandom. 30.09.11

Auta (2006)

*STOPUJEME S PALCOM DOLE* Nepodarilo sa. Nepodarilo sa to dopozerať ani na dvakrát a jednoducho som to musel vzdať. Naivne som si myslel, že prvých 15 minút nudy sa len náhodou prihodilo, ale "prihodil" sa celý film. A 60 poctivo odpozeraných minút mi azda dáva právo rozprávku hodnotiť. Príliš ukecaný plochý film, bez nejakých silných a originálnych momentov, ktorý sa len vezie na myšlienke personifikácie dopravných prostriedkov - to však veľmi rýchlo prestane prekvapovať a baviť. Verdikt v 1 vete: Rozprávka, ktorá dostala defekt na všetky štyri kolesá. 23.11.11

Baby Blues (2008)

*VARILA MYŠIČKA KAŠIČKU* Relatívne znesiteľný, nízko-rozpočtový horor, ktorý miestami vytvára dokonalé napätie a atmosféru a miestami nudí zbytočne naťahovanými scénami a neschopnosťou dej nakopnúť. Nikoho nemôže prekvapiť, že mamičke zašibáva - dom uprostred ničoho, štyri uškriekané deti, piate sa prekopáva na svet, manžel neustále na cestách, bútľavou vŕbou sa stáva strašiak v kukuričnom poli. Postava mamičky s botoxovými perami je dostatočne psycho a som si istý, že deti v niektorých scénach strach nepredstierajú (mladší brat ťahaný mamičkou na verandu). Ako som písal už v komentári k filmu The Children, deti v hlavných úlohách nemám rád, pretože ich všeobecná neschopnosť hrať ma privádzajú do šialenstva. Tu sa tým najiritujúcejším prvkom stáva sestrička hlavného detského hrdinu, ktorá najmä svoj strach/plač tak preháňa, že vidly do bruška by si zaslúžila oveľa skôr. Verdikt v 1 vete: Mamička systematicky zabíja svoje detičky a otecko v závere zabíja celý film svojim rozhovorom so synom. 11.08.13

Baby Boom (1987)

*ČERVENÉ LÍČKA A JABĹČKA* Prvýkrát som tento film videl ešte ako stredoškolák a pamätal som si ho ako veľmi originálny a vtipný film. Po mnohých rokoch ho vnímam rovnako a teší ma, že moje dávne pocity súvisiace s týmto filmom neboli pokrivené tínedžerskou optikou a teda som rád, že film môže osloviť aj súčasného diváka navyknutého na iný typ komédií. Diane Keaton nevnímam ako najlepšiu voľbu pre hlavnú úlohu, ako komediálny typ veľmi nepôsobí, ale "pretrpieť" sa dá. Vtipných situácií je dostatok, film plynie voľne a príjemne a milé dieťatko, ktoré zdedí, je naozaj na zjedenie (ak nie ste vegetariáni). Verdikt v 1 vete: O mame a jej prvých krokoch. 19.04.11

Bazén (2003)

*PRÍJEMNÉ ČVACHTANIE SA* Pre mňa priemerný film i napriek nečakanému koncu. V prvej polovici filmu zamerané len na charakterizáciu postáv, kde Charlotte Rampling je až príliš odťažitá a Ludivine Sagnier až príliš frivolná. Rozumiem, že je to len autorkina imaginácia, zhmotnený príbeh v procese písania, akýsi "román vo filme", kde mierne preháňanie je namieste, ale mne to i napriek tomu prekážalo. Keď sa film skončí a divák pochopí, prichádza zabudnutie a myšlienka na tento film sa v ňom stráca. Verdikt v 1 vete: Príjemný avšak až na rozuzlenie ničím výnimočný film, zameraný na zložitý vzťah dvoch žien. 18.08.2010

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon (2006)

*PRÁCA AKO KAŽDÁ INÁ* Dokumentárnym štýlom nakrútený film o vrahovi, ktorého kamošmi nie je nik iný ako Freddy Krueger, Jason Voorhees či Michael Myers. Keďže však spomínaní páni sú už pomerne obstarožní, zanechali pôvodné remeslo a pravdepodobne sa v súčasnosti venujú už len hre na flautu a maľovaniu zátiší, na scénu musí prísť nový "hrdina" Leslie. Vďaka reportérke a jej kameramanom máme možnosť vidieť, že zabíjanie ako ho poznáme z hororov, nie je len bezcieľne potulovanie sa a bodanie, sekanie či pílenie len tak, hlava-nehlava. Ono si to všetko vyžaduje niekoľkomesačné plánovanie, hľadanie vhodných obetí, výber lokácií, zbraní a pod. Vytvorenie a živenie legendy o vlastnej osobe tiež nie je jednoduchou záležitosťou. Verdikt v 1 vete: O tom, ako pracuje hororový zabijak. 21.03.11