Světová invaze (2011)

*RA-TA-TA* Žánrom sci-fi je tento film len líznutý, pretože to, čo skutočne dominuje, je pohľad na vojenskú jednotku bojujúcu proti nepriateľovi z iného sveta. A tým nepriateľom mohol byť naozaj ktokoľvek pozemský a nič by sa nezmenilo, keďže vôkol-seba-všetko-ničiace potvorky (aj to odeté do akéhosi brnenia) vidíme len zriedka a aj to len z úctyhodnej diaľky. Nepriateľa teda nevidíme takmer vôbec (a jeho prítomnosť si skôr domýšľame), zato "priateľa" vidíme neustále, a to presúvajúceho sa z bodu A do bodu B, a to spôsobom, ktorý možno vidieť vo všetkých iných vojenských filmoch, teda za výdatnej pomoci streliva a výbušnín; a to počas drvivej väčšiny celého filmu. Toho strieľania je tam toľko, že máte chuť vypnúť zvuk (a neskôr možno aj obraz) a odpojiť sa od tohto klbka scenáristickej nenápaditosti. Verdikt v 1 vete: Stereotypný (vraj sci-fi) príbeh bez nápadu. 24.05.11

The Backwater Gospel (2011) (studentský film)

*AMEN* Hlavnými atribútmi tohto krátkeho filmu sú vynikajúca pochmúrna a temná atmosféra a najmä nezvyčajná animácia, ktorá je žiadaným osviežením v záplave stereotypných animácií veľkých filmových štúdií. Malé mestečko s fanatickým kňazom, hordou poslušných ľudí, jedným odpadlíkom a... smrťou, ktorá si vie trpezlivo počkať na svoj prídel. Neobsahuje práve najoriginálnejší nápad, ale kraťas body získava za svoju vizuálnu stránku a za to, že je krásne hororový, krvavý a šialený. Verdikt v 1 vete: Výborné hororové osvieženie v podobe originálnej animácie. 23.02.11

The Divide (2011)

*HRÍB A JEHO VÝTRUSY* Úžasné, ako tento film nemá potrebu nič obkecávať a vysvetľovať. Začiatok je prekvapujúci, človek sa ani nemá čas poriadne usadiť a - bum! Výborný in medias res. Zo začiatku som mal síce obavy - natoľko rozpačito to pôsobilo -, ale postupne sa atmosféra buduje, vzťahy sa vyhrocujú a je zriedkavou skúsenosťou sledovať, ako sa ľudské charaktery menia vplyvom neistej budúcnosti, prítomnosťou strachu o vlastný život a snahou adaptovať sa na nové a neznáme. Niekto to zvláda lepšie a iný horšie. Avšak niekto vôbec nie; a kde pred nimi utiecť, kde sa skryť, keď vonku čaká istá smrť? Malý, klaustrofobický a postupne aj násilný film. Niečo iné, ako som očakával, ale stále pre mňa veľké a príjemné prekvapenie. Verdikt v 1 vete: Postapokalyptický film v malom balení. 21.05.12

Thor (2011)

*HAMMER TIME* Hrané 3D filmy ma stále dostatočne neuchvátili na to, aby som ich preferoval pred klasickým formátom a tretí rozmer síce vnímam ako vylepšenie filmu, ale stále len natoľko malé, že je pre mňa nepodstatné. A Thor nie je výnimkou. Kennetha Branagha som prvýkrát v pozícii režiséra (a pravdepodobne aj herca) zaregistroval vo filme Frankenstein a ako Brita oddaného klasickej divadelnej tvorbe. Preto som aj od jeho najnovšieho počinu očakával síce akciou nadupaný trhák à la Hollywood, ale nesúci sa v neokázalej, sofistikovanejšej a vážnejšej rovine. Čiastočne boli moje očakávania naplnené, ale do veľkej miery sa vo filme nič zásadne inovatívne nedialo a z mojej strany k akémusi vytúženému spojeniu drámy a akcie, opierajúceho sa o legendy a príbehy božstiev, nedošlo. Film vôbec nie je zlý, avšak značne splýva s inými heroickými filmami a jednoducho nenaplnil moje očakávania. Sklamaním je pre mňa postava Natalie Portman, ktorá vo filme dostala málo priestoru, pôsobí "plytko", bez akéhokoľvek hlbšieho vykreslenia. Verdikt v 1 vete: Solídny fantazijný film, ktorý sa legiend dotýka len okrajovo. 11.05.11

T is for Toilet (2011)

*C IS FOR CLAY* Na animáciu si treba zvyknúť a potom sa už mínusy hľadajú ťažšie. V momente spustenia filmu som neočakával tento žáner, a o to viac ma teda výsledok potešil, keďže horory obľubujem. Zaostalo pôsobiace dieťatko, s kolennými kĺbmi až niekde v dolnej štvrtine nôh, je vydarenou postavičkou a tým, okolo ktorého sa dej krátkeho filmu točí. Čo sa týka mamičky, pamätám si len záber na jej dekolt a otecko má značne nesympatický hlas a prízvuk, a ten ma značne iritoval. On je teda akýmsi negatívom, avšak natoľko zanedbateľným, že nedokáže pokaziť môj celkový dojem z filmu. Verdikt v 1 vete: Kto sa smeje naposledy, ten plače nad rozliatym mliekom. 08.02.12

Úkryt (2011)

*HOĎME SI MINCOU* Plazivý film, ktorého hlavnou devízou je majstrovsky budovaná atmosféra a herecké výkony. Film diváka doslova ničí neistotou, ktorá pramení zo správania hlavného hrdinu. Má psychickú poruchu, nemá psychickú poruchu? Presvedčí o svojej pravde/omyle aj iných, alebo všetci zahynú, pretože odmietnu uveriť? A zahynú vôbec? Príde koniec sveta a či len potupa jednotlivca? Shannon je taký trochu škaredko a prvýkrát som si ho uvedomil vo filme Bug, kde (keď si na to spätne spomínam) mal úplne totožný herecký prejav ako v tomto filme (čo by mohlo po pár zapamätateľných filmoch začať iritovať). Jediným momentom, kde dochádza k výraznejšiemu odklonu od celkového hereckého prejavu, je scéna na oslave ku koncu filmu; a v tejto polohe kvázi šialenca je dokonalý. Chastain je naopak prirodzene krásna, príťažlivá z akéhokoľvek uhla a v akomkoľvek oblečení a za jej vrchol v tomto filme považujem scénu v posteli, kedy volá záchranku. Viac filmov od Nicholsa, prosím! Verdikt v 1 vete: Výborný filmový nápoj hodiaci sa na upršaný letný večer, namiešaný z 3dl drámy, 5cl mystiky a s kvapkou hororu. 25.05.12

Zdrojový kód (2011)

*EASY TO CRACK* Na pekné tváričky Jaka Gyllenhaala a Michelle Monaghan sa pozerá dobre, ale ak ich vidíte už x-tý krát v tej istej situácii, začína vám to pomaly liezť na nervy. A to je azda najväčšia slabina filmu: jeho ukotvenie v jednej scéne, bez širšieho rozvinutia sa či už v čase alebo v priestore. Vera Farminga by hlavnej dvojici rada úspešne sekundovala, ale priestor na to naozaj nemá (chúďa, takmer celý film musela odohrať len sediac na stoličke a pozerajúc do web kamery) a Jeffrey Wright ako šéf experimentu je neskutočne zlou voľbou: príliš nevýrazný a príliš nepresvedčivý. Film ako celok pôsobí klaustrofobickým dojmom (čo však primárne nemusí byť na škodu) a špeciálnych efektov (ktoré boli hlavným dôvodom, pre ktoré som chcel film vidieť na veľkom plátne) je minimum. Teória ôsmych minút, ktoré umožňujú hlavnému hrdinovi cestovať v čase (?) je odfláknuto vysvetlená počas jednej minúty a, priznám sa, ani som sa ju nesnažil pochopiť pretože ma v tom čase už premáhala frustrácia z priemernosti, do ktorej film upadol. Verdikt v 1 vete: Relatívne zaujímavý nápad, ktorému však chýba atraktívnejšie spracovanie. 13.04.11

50/50 (2011)

*50% FILM* Nerád si uvedomujem svoju smrteľnosť a tých momentov je v živote našťastie málo. Zvyčajne preto ani nesiaham po filmoch, ktoré sa smrťou zaoberajú a už vôbec nie po takých, ktoré ju zľahčujú; taká pohodová ona nikdy nie je. Na fifty-fifty som sa však veľmi tešil (a tiež ho aj dlho zháňal), pretože Gordon-Levitt je taká netypická tvárička, schopná podať výnimočné výkony a na Rogena ešte nie som alergický (ale asi k tomu smerujem - nosový hlas, nevýrazné a monotónne herectvo, ktoré je vtipné v dvoch filmoch ale už nie v štyroch). Na kolená ma však film určite nedostal, i keď výraznejšie výhrady voči nemu nemám. Azda som len čakal niečo výnimočnejšie a originálnejšie a nedostal som to. Snahu o to však v spracovaní cítiť. Verdikt v 1 vete: Rovnako zapamätateľný ako zabudnuteľný film. 10.05.12

Bezva chlap (2010)

*ULRIK A JEHO ŽENY* Ženy v tomto filme si rady vyhŕňajú sukne a chudák Ulrik - i keď preferuje jedlo pred sexom - sťahuje nohavice, ale často nerád. A to neraz. Okrem tohto vzrušenia sa vám iného vo filme veľa nedostane. Plynie veľmi pomaly, a keď sa už zdá, že tempo by sa mohlo zrýchliť, dej sa o niečo potkne a opäť sa vlečieme slimačím tempom. Rovnako ako príbeh aj dialógy sú spomalené, natiahnuté do dĺžky v dôsledku dlhočizných a častých páuz medzi jednotlivými replikami, a tak ako má povoľnosť žien ďaleko od skutočného správania sa väčšinovej ženy, tak aj vedenie dialógov vyzerá, ako keby všetci obyvatelia Nórska trpeli na následky nespavosti. Verdikt v 1 vete: Pomalý príbeh o snahe bývalého trestanca začleniť sa do spoločnosti. 31.05.11

Černá smrt (2010)

*HORŠIE AKO MOR* Možno sa zlej tete "čarodejnici" podarilo obalamutiť hlavného hrdinu, ale filmu sa to u mňa nepodarí. Chce pôsobiť veľmi naturálne a bez príkras, ale ja mu jednoducho nedokážem uveriť. Zbožňujem filmy o rytieroch, ale títo, pod vedením Seana Beana, sa tvrdo síce tvária a sú odetí v tmavom, a majú ostré, dlhé meče, ale rešpekt pred nimi nemám. Na slovo sú skúpi a keď už niečo vyrieknu, tak si želáte, aby radšej len ďalej kráčali po krajine morom sužovanej (v podstate ani nič iné vo filme nerobia) a aby im únava jazyky zväzovala. Idú si a idú, kde-tu niekoho seknú, idú si a idú, kde-tu niekoho bodnú. Celý film vyznieva vo svojom celku príliš trápne a príliš umelo. A ja nemôžem inak: je to prvýkrát, čo sa moje hodnotenie tak veľmi líši od toho celkového, ale Boh, od ktorého sa dedinčania vo filme odvrátili, mi je svedkom, že by som hviezdičiek rád dal viacej. Lenže v Black Death je nebo temné a nič sa na ňom netrbliece. Verdikt v 1 vete: Temne pôsobiaci film bez jedinej svetlej chvíľky. 25.09.2010