• Krátkometrážní

Znamení Raka (1966)

Herc je a byl mistr, mistr v tom, jaký si dovedl vytvořit herecký ansámbl, jak dal příležitost i méně známým hercům, kteří třeba jinde příležitost nedostali, v tom, jak se nebál ukázat realitu syrově a střízlivě, že se nebál experimentovat s obrazem, střihem, kamerou, zde si to ozkoušel "nanečisto" v tuctové krimi, aby to pak hned v příštím filmu vše naplno zúročil, podle tohoto filmu bych si ale netroufl hádat, kam to až Herc zavede ve Spalovači.

Výměna (2008)

Clinte tys mě teda rozesmál tímto svým dramatem, ty si to zkrátka představuješ jako kovbojku co? Na jedný straně sou ti zlí - policie, doktoři (brrr, psychiatr to je prostě ukázka psychicky narušeného jedince, sestry poslušně poslouchají a všichni pacienti(žádní muži) a všechny pacientky jsou prostě oběti v rukou sadistického psychiatra a slepě a poslušně vykonávajícího personálu), a na druhý straně ti dobří - superčestný reverend (cože?!) a hlavně matka bojující za spravedlonost...No ty bys mě tím svým "Dirty Harry style" fakt dostal do kolen, ale smíchy! Clinte ty v sobě prostě toho drsnýho Harryho, který se s ničím nepárá nezapřeš ani v pozici režiséra, role jsou jasně určené, vidění skutečnosti je komiksově černobílé a celé to klape jak po drátkách, reverend odříkává fráze o korupci, padouši zas své fráze, a pak se role obrátí, a ti špatní guys dostanou na prdel a dobrý guys (matka, reverend a spravedlnost obecně) zvítězí, hurá! Bravo Clinte, seš borec, se vším hotov, raz dva (smíchy se prohýbám). Ve skutečnosti to tak nechodí, ale todle není skutečnost, ale jen film, a to ne ledasjaký, ale rovnou od Clinta, který nemá ve zvyku rozehrávat nějaké (nedej bože psychologické) drama, ale jasně nalinkovanou a předvídatelnou partii, kde má všechno své místo, a vše běží přesně jak Clint píská...už sem jen čekal, že vletíš na plac sám a ty zatracený zkorumpovaný poldy, nemluvě o těch potvorách doktorských, srovnáš pěkně po staru(smích), zasloužily by do frňáku, no, spráskat osobně si je nemohl, ale stejně si tady tomu dal pěkně na frak, very good mistr! Máš recht, jakýpak s tim štráchy! (very strong smích).

Dracula (1931)

Má to všechny neduhy ranných zvukových filmů - je to příliš statické, divadelní, ukecané, málo filmově dynamické, napínavé, je to zdlouhavé i když to má krátkou stopáž. Murnauův Nosferatu zůstal dosud nepřekonán. Těsně za ním je Hercogův remake, a potom podle libosti, tento Dracula se ale nepovedl.

Titus (1999)

Pro mě nekoukatelný film, nedalo se to vydržet, nemohu snést "šejkspírův" jazyk, to je něco tak nepřirozeného... příde mi, jako kdyby byl šejkspír něco jako těžkej opilec, který psal vždycky v alkoholovém opojení a lámal jazyk tak, aby to vypadalo umělecky a poeticky. Na mě to ale působí jako slovní balast, křeč, trapnost. Kvůli tomu jazyku jsem to prostě nebyl schopen shlédnout celé. Je mistr Shakespeare největší dramatik všech dob a nebo druhořadý pisálek omylem za největšího dramatika pokládán? Pro mě bude tím druhým.

Příběh Alvina Straighta (1999)

Lynch si po ultramodernim a cool tripu na ztracený dálnici střihnul tudle in slow motion důchodcovskou jízdu to the grave, je to pecka, bylo vidět, že se toho nebál. Nádhernej soundtrack. Myslim, že Lynch si na svůj traktor ještě nějakej pátek počká, ale proč si nedat generálku, že jo a nezkusit si to na nečisto? Come on John Deer, let´s go - there is dark at the end...but there may be light also...nobody knows...

Smrtonosná zbraň 4 (1998)

Z celý série nejslabší pokračování, už je to hodně vycucaný z prstu, ale zase Jet Li byl rozhodně nejnebezpečnější Riggsův protivník, to že ho s Murtaughem nakonec společnými silami udolali, si rozhodně uznání zaslouží, samotný film ale už ani ne.

Samuraj (2003)

řek bych, že Kitano bude ctitelem klasického amerického muzikálu v podání G.Kellyho a F.Astaira, možná i komiky a precizního stylu J.Tatiho a samozřejmě Kurosawy. Mix toho všeho je dost působivý.

Ong-bak (2003)

To co tam ten maník předvádí, to si zaslouží jen hluboký údiv a respekt, čelisti sem měl spadlý pokaždý, když tam předváděl ty svoje tanečky a lety vzduchem, začlo mě mrzet, že sem netrénoval od pěti let tydle kouzla...

Krakatit (1948)

Dost podivný filmový patvar, něco mezi dramatem o odpovědnosti a vině, a sebeparodií, celé to působí tak křečovitě a amatérsky, přitom to mělo být smrtelně vážné, a určitě nešlo o nějakou záměrnou grotesku. Herecké výkony i stylizace je přehnaná, na to je naroubovaná trocha tý dobový ideologie, a výsledek působí dost nejapně. Solidní je snad jen vizuální podoba filmu a zajímavý je motiv svedení charakterově nepevného inženýra Prokopa vypočítavou Princeznou, ve které probudí cit, snad. Nevěrohodně vyznívaj i snově laděné scény a portréty "válečných štváčů", ve výsledku je to až příliš naivistické ne li docela pitomé.

Terminator Salvation (2009)

Zatímco na první dva díly se dá dívat znova a znova, na todle se stačí podívat jen jednou maximálně dvakrát. Už to není něco, nad čím byste mohli přemýšlet, jako u prvních dvou dílů, ale je to jen dobrá kulisa pro žvejkání popkornu a snikrsek, čím víc to tam bouchá, lítá, střílí, jezdí, tím víc u toho sníte, a asi proto se tendle typ filmů natáčí. Je to už docela zbytečně znovu oživovaný a natahovaný, ale bez nějaký myšlenky to fakt smysl nemá. Jů, ten Robot byl obrovský! Hele, ty roboti jezdí na motorkách! Když se přitom skočíte vyčůrat, nemusíte se bát, že by ste o něco důležitého přišli, až se vrátíte zpátky. Bude to tam pořád bouchat, střílet a lítat jako předtím.