Sázka na nejistotu (2015)

Jeden z nejlepších filmů, které jsem v poslední době viděl. Kam dostal finanční kapitalismus velké množství lidí v USA je hlavním námětem tohoto filmu. Jedná se o absurdní tragické divadlo s prvky geniálně komediálních chvilek. Přes délku filmu jsem se ani minutu nenudil. Složitější finanční machinace jsou srozumitelně vysvětleny, což je velké pozitivum. Snímek má historické jádro a v resumé v závěrečných titulcích vypovídá dostatečně o tom, co byla finanční krize a kdo byl její největší obětí. Klobouk dolů všem, kdo se na tomto filmu podíleli.

Where to Invade Next (2015)

Hodně zjednodušená komparace života v USA a několika zemích světa (převážně Evropy), které by mohly eventuálně přispět Američanům k lepšímu zdravotnictví, školství atd. atp. tím, že se jejich systémy převezmou a instalují dle Moora v USA. Dokument je přes některé zajímavé informace (např. vzdělávání ve Finsku) silně manipulativní. Jistě, že zdravotnictví a školství je veřejný statek a dělat z nich obchod je svinstvo. V dokumentu chybí ovšem řada statistik, širší kontext kulturní, historický atd. atp. Např. zadluženost vysokoškoláků v USA. Informace o zdravotnictví v USA, ale i jinde ve světě (prostě širší komparace). Moore působí v rozhovorech jako prosťáček, kterému zrovna sebraly hračky. Hospodářská situace popisovaných zemí je také idealizovaná. To, že v Itálii dostanou 13. plat za nic, rozhodně nepřispívá k stabilitě státních financí. Itálie je jednou z nejzadluženějších zemí světa a brzy na ně přijde řada. Vše je systémový problém a ten se nevyřeší tím, že přijde Moore a řekne: Pojďme si vzít zbytky soc. státu z Itálie, školství z Finska a vězeňský systém Norska, legalizujme drogy jako v Portugalsku, dejme 40% žen do parlamentu a do řídících funkcí ve firmách jako na Islandu a všichni v USA budou šťastní... Z dokumentu by se zdálo, že je Evropa Eden a přitom situace Itálie, Řecka, Španělska, Portugalska je zoufalá. Ještě horší je to na Ukrajině. Špatně je na tom ekonomicky v poslední době i Finsko. Spousta mladých lidí nemá a nebude mít díky robotizaci v Evropě zaměstnání. To, že je postavení Evropana vůči Američanům o třídu lepší je jasné, přesto je informativní báze filmu přes jeho délku relativně nízká.

Tvoje tvář má známý hlas (2016) (pořad)

Jednu hvězdu dávám za Hanu Holišovou. Všichni ostatní se můžou jít tak akorát zahrabat a nevylézat na světlo. Umí zpívat a dobře se hýbe. Jinak je její projev trošku jednoduchý, ale i tak převyšuje všechny ostatní o třídu. Celá porota stojí za hov... Jejich trapné komentáře nemají ani kousek invence, vtipu či čehokoli koukatelného a poslouchatelného. Kohák se snaží být vtipný a přitom dovede jen urážet cikány. Sprosté a ubohé !!! A ty ostatní stupida se tomu ještě chlámají. Všechny bych je z televize vyházel. Nemají tam co dělat. Dnešní rádoby umělci nesahají Kájovi, Waldovi, Vondráčkové a dalším hvězdám minulosti ani po kotníky. Nova zase ukázala, že je expert v kopírování a produkování sraček v přímém přenosu.

Lidé na dně (1991)

Není snadné si z dokumentu vyvodit jednoznačný závěr. Pokud bylo mnoho bezdomovců v Rusku v roce 1991, byl to důsledek vlády komunistů nebo přechodu do Jelcinovské éry nebo snad obojího? Zajímavé by bylo udělat další obdobnou sondu na konci vlády Jelcina. Spousta aktérů dávala vše za vinu Gorbačovovi, který se pokoušel o cosi, co se nazývá reformou či Perestrojkou. Dokument je dost amatérský. Chybí mi tam údaje z oblasti demografie, statistiky, hlubší rozebrání situace v Rusku v roce 1991. Člověk, který se zpětně podívá na tento dokument, aniž by znal historické pozadí, může mít pouze zkreslený obraz o tehdejší situaci. Pokud navštívím dnes Prahu a zajdu si mezi těch cca 4000 bezdomovců, taky z toho bude zajímavý obraz doby... V republice máme dnes dle oficiálních odhadů 70 000 lidí bez domova a stabilně přes 400 000 osob bez zaměstnání. Kolik jsme takovýchto osob měli v roce 1989? V sociální oblasti prostě kapitalismus nikdy nemůže vyhrát. Obdobně by bylo zajímavé udělat podobný dokument o současném bezdomovectví v Rusku. Např. privatizace v Rusku, kterou umoźnili Gorbačov i Jelcin měla horší ekonomické i sociální důsledky na Rusko než druhá světová válka (spočítáno Švédy). Přechod od tzv. komunismu ke kapitalismu v Rusku se prostě nepovedl a snad to byl i záměr. Jen mi je líto těch lidí dole... Domnívám se, že situace běžných Rusů v roce 1991 je z velké části způsobena výměnou režimů.

Spotlight (2015)

Nic extra. Strašně dlouhý film, který je nudný. Scény na golfu a na baseballu jsou tak americké... na blití!!! Jestli tohle má Oscara, tak už fakt nevím... To, že církev měla v minulosti a jistě stále má problémy v oblasti sexuálního obtěžování je známá skutečnost a točit o tom dvouhodinový film - to je tak pro amíky. I herecké výkony mi nepřišly bůhvíjaké... Jednoduše nazvat film drama či thriller je naprosto zcestné. Přesvědčoval jsem se dvě hodiny, abych neusnul!!!

Růžena (2011)

Jedna z hlavních postav tvrdí, že pouze Němci se k Polákům (myšleno k obyvatelům Mazur) chovali dobře. To je dost zkreslená realita. Jinak hodně zajímavý historický film, který drsně vykresluje poválečné osudy obyvatel části dnešního Polska. Konec je dost divný. V přeložených titulkách je uveden rok 1956. A Němci se mají dle filmu v tomto roce vracet do Říše. Asi jde o chybu a má být uveden rok 1946. Také návrat ze SSSR je nepravděpodobný...

Ip Man 3 (2015)

Pokud pominu skutečnost, že Ip Man byl již v dost pokročilém věku v roce 1960, kdy mu zemřela žena na rakovinu a že některé interiéry mohly z těží v této době vypadat tak jak ve filmu vypadají, tak jde o velice důstojné pokračování předchozích dílů. Akční scény jsou stále na vysoké úrovni, i když jich je méně. Zapojení boxerské hvězdy do filmu je dle mého jen ku prospěchu celkového dojmu. Nejkvalitnější scéna je dle mého ve výtahu, kde Ip Man brání ženu. Bruce Lee byl žákem Ip Mana od dětství, to je ve snímku rovněž nepřesné. Nepochopil jsem moc dobře konflikt Ip Mana a druhého mistra Wing Chun. Ip Man byl v přímé linii pravým dědicem umění Wing Chun po zakladatelce stylu Ng Mui. Důraz na morální a etické prvky bojových umění jsou ve všech dílech série dominující a dle mého je to tak správně. Kdo chce něco jiného, ať si pustí Tarantina... Jako kvalitní životopisný akční snímek mohu jen doporučit!

Iracionální muž (2015)

Jeden ze slabších Woodyho počinů. Snad by se měl každý filosof na tento film podívat, protože je určen zejména jim :)

V pasti mikrodluhu (2011)

Typický příklad vykořisťování třetího světa bankami a jejich nohsledy. Kapitalistické vykořisťování se dotkne méně střední gramotné třídy, která si občas je schopna přečíst text a porozumět mu. Lidé ve třetím světě si nic nepřečtou a tak je snadnější na jejich zoufalé bídě vydělávat. To, že tyto lumpárny podpořila paní Clintonová, kterou štědře dotuje Wall Street jen dokládá celkovou situaci, ve které se nacházíme. Ještě větší legraci zažijeme až se tato slepice stane prezidentkou USA.

Světový řád (2015)

Příliš proruský (ve smyslu proputinovsky laděný) dokument. Po pádu katastrofické loutkové Jelcinovské sociálněgenocidní vlády měl Putin jisté zásluhy na stabilizování situace v Rusku. Na druhé straně je spojen s oligarchy stejně jako většina čelních politiků jinde. Ruský nacionalismus je cítit ze skoro všech dokumentů, které v poslední době Rusko plodí. Na druhou stranu je ve snímku představena pravá tvář snahy USA o dominanci ve světě a zlo, které s sebou toto úsilí přináší.