• Krátkometrážní

Noc oživlých protinožců (2014)

Pro mě asi nejlepší zombie film ever. Kombinace všeho, co lze ve snímku najít, se sešlo v jeden luxusní celek, který mi byl v každém detailu maximálně sympatický. Žádný vytuněný špektákl s profláknutýma držkama. Ne. O celou srandu se tu stará sympatický týpek, s výrazem Ashe (Evil Dead) a kukučem podobný Maxovi (Mad Max). K ruce mu je Aboriginec Benny v podání naprosto fantastického Leona Burchilla. Tento malý podsaditý Australopythék sype hlášky, fuckuje a likviduje zombiky tak jedinečně, že snad ani nezle si takového kumpána neoblíbit. Do postapokalyptického světa nechci jako průvodce Brada Pitta, ale právě tohoto Leona Burchilla. Celkově vás film jistě neskutečně pobaví. Má v sobě vše, co k tomu potřebuje. Chybí mu snad jen dávka určité děsivosti, ale to nikoho netrápí, jelikož si to i tak užívá. Černohumorná syrovost je asi to nejvystižnější přirovnání. Máte možnost vidět jednoduchý snímek s dílny protinožců, kteří vám tímto ukážou, jak lze za málo peněz vykouzlit hodně muziky.

Pod zemí (2014)

Nejprve mě obstoupila aura příšerného skepticismu jako u každého filmu natočeného stylem FF - Found Footage. Tam je jedno, co se děje, jelikož mě zvolená technika nutí pouze sledovat, jak realisticky to působí jako opravdu "nalezené záběry". A když pak mám hodnotit děj, tak ani nevím, o co vlastně šlo. Většinou o nějaký lidi, co jsou hooodně v prdeli a tak se vlastně nemohu splést v takovém odhadu. Ovšem zde musím dodat, že jsem to přestal vnímat relativně brzy a nechal se jednoduše pohltit dějem. Dějem, u kterého jsem nejdřív myslel, že se bude jednat o klišé (partička někam vleze a tam se na ně vrhnou podzemní obludy). Jak jsem se ale zmýlil. Tenhle survajvlový horor/slasher/duchařina má v sobě navíc prvky fantastiky a já byl velmi mile překvapen, jak svižné minimalistické dílko jsem po dlouhé době zase viděl. A Perdita byla taky fajn.

Miluj souseda svého (2014)

Miluj Billa Murraye a na ostatní ser. On tě provede celým filmem, on tě chytne za pazouru a řekne: "Teď se směj, voe, pozor, teď to bude trochu na city, teď budeme velebit americkou vlajku a teď bude zas prdel..." Víc od filmu netřeba čekat, ale těžko si představit, že by někdo odešel zklamaný. Moc pěkný rodinný pokoukání.

Ledové království (2013)

Poté, co snímek sleduji s dcerkou cirka dvakrát denně, nemůžu jinak, než si za a) pořád zpívat: "najednouu, najednouuuuu..." a za b) už jen kvůli ní musím dát pět hvězd. Za sebe mohu říct, že až na to neustálé zpívání je to vlastně docela koukatelné a humorné. A také jistě každý ocení, že je to trochu jiné, než ostatní pohádková produkce jdoucí do bezvědomí.

Pěst legendy (1994)

Jedno z dalších zpracování o legendárním fajterovi Chen Zenovi, ve kterém exceluje mladý Jet Li. Film sám o sobě je dějově velice jednoduchý, že by jej patrně pochopil i místní imbecil Laslo. V podstatě připomene starší snímek s Bruce Leem nebo novějšího Yip mana s Donnie Yenem. Pro milovníky syrových full kontaktních bitek je tu toho požehnaně a dobrou zprávou je, že nikdo z fajterů nevisí na provázcích. Bohužel, film jako takový je de facto nekoukatelný. Je neskutečně naivní, okupaci Číny Japonci vykresluje snad ještě směšněji, než Švejk Karla Steklého. Postavy na obou stranách barikád jsou vykresleny jako komičtí čtveráci, kteří konflikty berou nanejvýš vesele. Z Japonců jde strach asi jako z babičina štrůdlu a tak příběh filmově vůbec nefunguje. Vzpomenul jsem, že bitky jsou poctivé, že se nelítá vzduchem apod. bohužel i zde se ale dá najít něco, co vás dokonale odradí. Všechny ty souboje jsou zrychlené, aby vypadaly (asi) efektněji. Výsledek je ovšem takový, že vám to spíš připomene Show Bennyho Hilla. PS: Film začíná zhruba tam, kde končí Jet Liho novější počin Fearless (2006).

Válečníci (2007)

Film, který nakopal prdel studiu Weta, vás dostane překrásnými scenériemi a četností bitev. Klidové období mezi nimi je vyplněno panickými pohledy Džetliho do očí zadané šťabajzny, hudbou z Vinetoua a Pirátů z Karibiku a mihotáním identických obličejů sem tam, takže, ač se jedná o příběh tří bratrů, může se vám stát, že se ne a ne dopočítat. Souboje jsou bez provázků, pěkně na zemi dle zákonů fyziky a to vše v době a zemi, kde byste rozhodně ani za boha žít nechtěli. Přes složitost těchto souvětí se nezdráhám film v pohodě doporučit. Je ale dost dlouhý, takže je možné, že si třeba nudou vrazíte čínské hůlky do... bramborový kaše.

Od kolébky do hrobu (2003)

Trochu to nadhodnocuji čtyřmi hvězdami a to čistě kvůli Tomu Arnoldovi, který by si za tuto roličku zasloužil opět další spin off. Jinak vše ostatní, krom elementů průměrného ryze akčního filmu, stojí za vyližpepu. Etnický film, kdy se mezi sebou vražděj za rytmu hiphaphopu černoši a žluťoši, na sebe vrší neskutečně mnoho patosu a nelogických kravinek, že to nelze brát jinak, než komedii. Ale bavil jsem se výborně. Některé akce také docela ušly. Za nejlepší považuji asi tu na zápasech v podzemních garážích.

Jedinečný (2001)

Tady někdo džetlil, až to úplně dodžetlil. Probůh, to byl průšvih. Měl jsem z toho dojem, že v půlce natáčení přišel někdo škodolibě říct, že jim omezil rozpočet. Od půlky to teda začali všichni mrdat a taky to tak dopadlo. Takže film, jenž má zpočátku našlápnuto na legendu, která strčí do kapsy všechny terminatory a matrixy, končí jako lepší brácha Amerického ninji. Brrr. Až jsem se orosil, když jsem to sem naťukal. No, mám ale trochu času, tak se pozastavím nad nějvětšími píčovinami, které mě trkly do očka. 1. Kája Gugínoj miluje Džetlího. 2. Jestli jsem to dobře pochopil, k likvidaci 123 Džetlíjů došlo vždy v garáži ve všech dimenzích. Proč teda ten čínskej Eman pokaždý lezl do tý větrací šachty? 3. Proč tam na něj nečekaly ty švestky z jeho dimenze? No, dál už mě teď nic nenapadá, ale mohlo to být opravdu korunní scifíčko s nadčasovou a neobvykle skvěle natočenou akcí.

Americký sniper (2014)

"Tak nám nepřítel zase zaklekl před branami," řekla posluhovačka panu Cooperovi, který opustiv před léty vojenskou službu, když byl definitivně prohlášen vojenskou lékařskou komisí za blba, živil se prodejem psů, ošklivých nečistokrevných oblud, kterým padělal rodokmeny. "Před kerými, paní Millerová?" otázal se Cooper, nepřestávaje si masírovat kolena. "Prásklo to ve Fallúdže, milostpane, z odstřelovačky, vědí." Cooper znovu rychle prolistoval scénářem. "To vědí, že s odtřelovačkou nejsou žádný hračky. A ve Fallúdže, to je v Iráku, paní Millerová. To udělali asi Talibánci. My holt jsme jim tu Bosnu a Hercegovinu neměli brát." - - - Nakonec byl z toho pěkný film, kde úplně na závěr zaznělo: "Ježišmarjá, co blázníte, vždyť jsou tady lidi." Ovšem jen mezi řádky. A tím nemyslím řádky ředkviček. PS: Ta pointa, kterou nechci spoilovat, ta se vážně povedla. Dobrý nápad. ;-) Líbilo, ale pade na pade. Něco ano, něco ne. Tři hvězdy a pruhy a malé bezvýznamné plus za výron pana Coopera do paní Millerové.

Křeslo pro hosta (1980) (pořad) odpad!

Určitě již každého napadlo, že toto mělo být to křeslo šimrací, z Emeriky. A povídám, že mělo! A pro moderátora!