• Thriller

Bez soucitu (2010)

Velice přepálená (místy s nádechem parodie) jednohubka s chatrným scénářem, ale výtečně natočena, herecky velice solidní a - vlastně docela zábavná. 60 %.

LBJ (2016)

Vcelku komorní dílo z vysoké politiky, které představuje osobnost Lyndona Johnsona coby amerického viceprezidenta a po atentátu na J. F. Kennedyho jeho vstup na pozici prezidenta USA. Jedná se víceméně o one-man show Woodyho Harrelsona, který je absolutně skvělý a hlavně za něj mých 65 %.

Tajnosti (2007)

Pohled do ženské duše - tak, jak nám ho představuje Alice Nellis (s těmi poetickými a tanečními výjevy a všudepřítomnou symbolikou), mne rozhodně za srdce nechytil. Přišlo mi to umělé a nepřirozené, nevěřil jsem tomu a stejně tak jsem nevěřil Ivě Bittové a jejímu uchopení role. Chápu lidi, kteří film opěvují, ale mne to prostě nesedlo. 45 %.

Z Paříže do Paříže (2017)

Příběh židovské rodiny z Paříže, kterou rozdělila válka, je vyprávěn z pohledu desetiletého kluka, který se svým starším bráchou utíká z Paříže na jih do neokupované zóny. Nejedná se o typický válečný film, představující krutost války v drsné a syrové podobě, nevidíme zde přemíru násilí či krvavých scén, nevidíme žádný depresivní, šedivý obraz kamery. Válka je vnímána dětským - barevným, naivním a někdy i trochu dobrodružným pohledem. Atmosféra strachu, nejistoty a všudepřítomného nebezpečí je ale i tak velmi silná. Film, který rozhodně stojí za vidění. 75 %.

Oběť (2019) (seriál)

Kdo je oběť? Muž, který jako nezletilý vraždil a dnes, po odpykání krátkého trestu, žije se změněnou identitou, nebo žena, jejíhož devítiletého synka před X lety zavraždil? A je domělý muž skutečně onen vrah? To jsou základní otázky, které nám tato minisérie předkládá. Těch otázek a dilemat je ale více. Jde o hledání viny, spravedlnosti a taky odpuštění. První dva díly naprosto úžasné, potom to začalo malinko ztrácet dech. A závěrečné vyvrcholení? Velmi emotivně působivé, ale přece jen jsem vnímal jistou vykonstruovanou, prvoplánovou patetičnost, která mi to celé trochu shodila. Proto neuděluji pět hvězd. Nic to ale nemění na tom, že jsem si seriál velice užil. Užil jsem si parádní výkon Kelly Macdonald (i když mi postava Anny nebyla moc sympatická), užil jsem si výborného Jamese Harknesse (jehož postava mi taky nebyla moc sympatická), užil jsem si atmosféru a dílo jako celek a dávám velký palec nahoru. 80 %.

Skandál v OSN (2018)

Mladý diplomat OSN postupně rozkrývá korupci, rozkrádání humanitární pomoci a úplatky v obrovském rozsahu, sahající do nejvyšších vládních kruhů a do významných světových firem a bank... Vcelku poutavý politický thriller o špinavostech, které se dějí a které vnímáme všude kolem nás. V tomto zdařilém snímku Pera Flye se dostáváme do  těch nejvyšších pater světové politiky, kde se hraje s obrovskými penězi. Výtku, která mi brání hodnotit výš, mám k nevýraznému a nepřesvědčivému Theu Jamesovi v roli mladého diplomata a taky k samotnému příběhu, který mohl mít větší spád a větší koule. Vidím to na slabé čtyři hvězdy. 70 %.

Frida (2002)

Příběh slavné mexické malířky Fridy Kahlo, jejíž život byl jako na horské dráze - provázený mnoha těžkými a bolestnými zkouškami, bouřlivým manželstvím, vášnivou láskou i revolucionářským nadšením. Snímek ukazuje tuto extravagantní ženu v její přirozenosti, tvůrci představují divákovi všechny polohy její osobnosti a to docela důsledně a v krásném barvitém vizuálu a atmosféře. Salma Hayek se do své vytoužené role absolutně ponořila a zaslouženě sklidila mnoho uznání, včetně nominace na Oscara. Hezký zážitek, který stojí za vidění. 80 %.

Úkryt v zoo (2017)

Příběh manželů Zabinských - majitelů varšavské ZOO, která se v době 2. světové války mění v úkryt desítek Židů z varšavského ghetta. Velice zajímavý a vděčný námět s vynikající Jessicou Chastain a Danielem Bruhlem. Škoda, že snímek neměl ty správné grády, jaké bych čekal, ani extra silnou atmosféru a občas jsem z něj cítil příchuť laciné inscenace. Úkryt v ZOO není špatný film, ale mohl být mnohem lepší. 65 %.

22 výstřelů (2010)

Bývalý mafiánský boss, který už všeho nechal a nyní si užívá klidný život s rodinou, je nucen znovu vyrazit do boje... Velice dobrý film, který by mohl mít klidně nakročeno k pětihvězdičkovému počinu. O to víc mne mrzí dva aspekty, které ho v mých očích dost zásadním způsobem sráží, přestože to jsou věci, které by bylo velmi jednoduché změnit. Za prvé je to úvodní scéna v garážích, kde pět zabijáků nastoupí na chlapa a z několika metrů ho zasype ranami z pistole, brokovnice (možná i samopalu ?) a z dvaadvaceti zásahů, které mu uštědří, není ani jeden smrtelný. Absurdní a daleko za hranicí uvěřitelnosti. Přitom by nebylo až tak složité zpracovat tuto scénu věrohodněji. Druhá skutečnost, která mi prožitek z filmu kazila, byla ta hrozná, roztřesená kamera. Velká škoda, ale i tak lepší průměr. 65%.

Joker (2019)

Po tom, co se zneuznalý, nepřízní osudu zasažený a na hraně šílenství balancující klaun, střetne tváří v tvář s brutalitou, násilím a zlem, jeho šílenství, společně s pocitem bezradnosti a ztráty víry v dobro a spravedlnost vygraduje do rozměrů, které z něj učiní vraždící monstrum a zrodí Jokera - ikonu zločinu. Vcelku banální a předvídatelný příběh - je ale absolutně precizně napsaný a do detailu propracovaný, stejně precizní je i jeho vizuální zpracování a obrovsky silnou stránkou filmu je herecky naprosto úžasný Joaquin Phoenix, totálně ponořený do své role. Přes pomalejší rozjezd - velice výživné psychologické drama. 80 %.

Časové pásmo bylo změněno