• Krátkometrážní

Lake Eerie (2016)

Modern-day p*čovina, ktorá by chcela byť old-school hororom.

The Veil (2016)

Prúser na n-tú! Už keď som videl, že v tom má zase produkčné paprče mizerný Blumhouse, tak som tušil, že to nebude nič moc. Ale ono to bolo oveľa horšie. Na to, že tu nebol práve najmenší rozpočet ani neskúsené amatérske osadenstvo, to dopadlo až šokujúco zle. Druhú hviezdu dávam čisto zo srandy; pre absurdne komediálny prínos. Btw. Thomas Jane by asi potreboval ostrihať, pretože odkedy na hlave nosí to retro Tarzan háro, tak sa ocitá v čoraz väčších kravinách (snáď bude výnimkou aspoň nadchádzajúci "Before I Wake").

Ztraceni v poušti (2002) (TV film)

Alice Cooper v niektorom videu / rozhovore, kde spomínal svoje najobľúbenejšie horory hovoril, že najlepšie horory sú tie, ktoré neukážu monštrum. A hoci s tým univerzálne nesúhlasím, toto je práve ten prípad, kde to presne platí.

V pasti (2015)

Po námrde aký v hororovom subžánri „home invasion“ spôsobila pred pár rokmi pecka "You're Next" je pre tvorcov očividne ťažké prísť s niečím sviežim či nápaditým, takže to plus-mínus stagnuje, ale každý rok sa objaví pár kúskov, ku ktorým sa aspoň jednorázovo oplatí uprieť zrak. A približne to som čakal aj od novinky "Intruders", resp. po starom "Shut In". Nakoniec to však nič moc nebolo a to napriek tomu, že nešlo o obyčajnú recyklačku a pridanou hodnotou boli oživujúce zvraty. Celkovo to na mňa však pôsobilo akosi fádne; nezaujímavá hlavná hrdinka, nezaujímaví záporáci, predvídateľné naháňačky, málo napätia / teroru / zábavy a v poslednej pol hodine prišla namiesto výrazného finále iba číro-číra nuda. Pár minút po pozretí a už na to začínam pomaly zabúdať; tak nevýrazné sa mi to zdalo.

Osamělá (2015)

Nepríliš vydarený, opozeraný počin, vyrabovaný z toľkého množstva hororových klišé, až to bolo ubíjajúce pozerať. Našlo sa pár svetlých momentov a záberov – preto nehodnotím ešte nižšie, ale ináč je to typický, pásový a prázdny horor dnešnej doby, na ktorý je škoda času i slov.

Pikovaja dama: Čjornyj obrjad (2015)

Pohodový ruský duchársky horor; taká variácia na Woman in Black / Bloody Mary / Candyman. Napriek celkovo „povedomému“ nádychu našťastie nepôsobí ako úplne vykrádačkový guláš a oceňujem, že sa aspoň trochu snažil vytvoriť si svoj štýl a atmosféru, hoci mi občas pripomínal americké remaky Kruhu a Nenávisti. Každopádne je to slušne natočené, príjemne herecky obsadené, miestami vcelku napínavé a aj trochu vážnejšie než by som čakal. „Piková dáma“ má pomerne zaujímavý vzhľad, ľakačky ako-tak fungujú a tuším 2x ma dokonca (ne)príjemne zamrazilo. Mohlo to byť síce menej predvídateľné a v druhej polovici pomaly začal dochádzať dych, čo sa prejavilo aj v nevzrušivom finále, ale na také slabšie 4* sa mi to páčilo.

Osm hrozných (2015)

Pre mňa rozhodne najlepší Tarantino. Pútavejšie než podobný "Django Unchained", silnejšie než preceňovaný "Pulp Fiction" a o kúsok zábavnejšie než môj doposiaľ najobľúbenejší "Death Proof". Excelentne spracované, luxusne odohraté, napínavé, vygradované, uspokojivé. Quentin si „požičal“ nielen zo svojej predchádzajúcej tvorby, ale čo ma vcelku potešilo - aj z Carpenterovej dokonalosti "The Thing" a vytvoril z toho grandiózny celok.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Nič extra. Omnoho lepších dobrodružných survivalov tu už bolo kvantum a nepotrebovali ani takú premrštenú stopáž, ani také „hviezdne“ osadenstvo. Navyše Iňoritník servíruje silene artovo prehnaný audio-vizuál, kde potrebuje ukázať ako krásne vie natočiť nebíčko, stromčeky, kopčeky, ohníček, atd.; čo by bolo ok, keby to bolo iba doplnkom v určitej miere a nie ako primárna a repetitívna časť poloprázdneho celku. Pre nadšencov preceňovaných kúskov z rangu iritujúcej sošky zlatého prdelníka to možno bude žúžo, ale mňa to príliš neoslovilo. Najlepší tu bol medveď, najhorší Will Poulter. Nedocenený Carnahanov "The Grey" je IMFO neporovnateľne lepšou voľbou.

Anguish (2015)

Konečne moderná teenagerská duchárčina, ktorá nevyznieva ako totálne stupídna, stá kopírka. Atmosféricky film miestami trochu pripomenie nedávnu excelentnosť "It Follows" (na ktorú ale kvalitatívne ani zďaleka nedosahuje), avšak ináč je to taký dramatický, melancholický hororík, ktorému vládnu ženy a pohlcujúco pôsobiaca hudobná stránka. Príjemne natočené, kvalitne odohraté, na pomery teen hororov dosť vážne... Síce potom trochu zbytočne rozťahali záverečnú tretinu a samotné finále už od hororu ušlo úplne, ale aj tak mám z toho celkom dobrý pocit.