Wild Wild West (1999)

Tenhle film byl tedy opravdu hodne ujety. Ale co, prilis sem se nenudil, coz je u "popcornaku" to hlavni. A za tech nekolik povedenych hlasek a zdarile technicke zpracovani si Wild Wild West tu trojku zaslouzi.

Schindlerův seznam (1993)

Hodne dlouho sem tento snimek uspesne ignoroval az konecne prisel cas, kdy sem ho zhlednul. Musim rict, ze Spielberg se opravdu snazil a vydal ze sebe maximum. Takze chvalit bych mohl hodne dlouho, protoze Schindleruv seznam je napechovany pusobivymi a strhujicimi scenami. Ovsem nejdrive bych se radsi venoval tomu, co mi na filmu vadilo. S. Spielberg si totiz opet neodpustil nektera klise, ktera jsou pro nej typicka skoro ve vsech jeho filmech. Je to zejmena problem zaveru. Napad sice originalni a treba i zajimavy, spis nez do filmu bych ho ale zaradil mezi bonusy na DVD nebo udelal minidokument, takto to pusobilo jak pest na oko. Vubec scenar podle me neni uplne bezchybny a dokonaly. Napriklad zaverecne louceni s Zidy, ktere bylo tedy dost predojene, coz je ale pro Spielbega typicke. Nejsem buhvijaky historik, ale mam pocit, ze si scenaristi i leccos vycucali z prstu, coz na nekolika mistech nepusobilo prilis verohodne. Ovsem samozrejme to plati jen v nekolika malo pripadech, jinak si myslim, ze film je docela historicky autenticky, coz podtrhuje i cernobila kompozice a dalsi prvky, takze clovek ma skoro pocit, ze sleduje dokument z te doby. Celkove se jedna o skvostny zazitek s perfektni kamerou, hereckymi vykony, atmosferou a hlavne dokonalou rezii, takze nezbyva nez smeknout, pred timto opravdu skvele upecenym dortem, jen skoda, ze ta tresnicka chybi :).

Saw 2 (2005)

Saw 2 je urcite brutalnejsi nez jednicka, ale to v zadnem pripade neznamena, ze je lepsi. Je pravda, ze filmove dvojky to maji vzdy hodne tezke a clovek nesmi mit prilisna ocekavani a naroky. Hlavnim problemem je, ze dvojka nenabizi vlastne vubec nic noveho. Jadro je porad stejne, i kdyz je na nej nabaleno vice vrstev. Opet plati zlate pravidlo, ze mene je vetsinou vice. Hodne mi vadilo dost okate a velmi drze kopirovani Kostky, scenarista se urcite mohl vice snazit. Jinak se ale jedna o film , ktery v zadnem pripade nenudi a ma co nabidnout(tedy pokud prekousnete tu neprilis velkou originalitu , ktera je navic umocnena prvnim dilem). Pasti jsou opet celkem dobre vymyslene, pribeh ac nekdy zbytecne prekombinovany nabizi i nekolik slusnych zvratu vcetne prekvapive zdarileho zaveru. Brutalita nekterych scen a absence happy endu take urcite pridaji par plusovych bodiku. Celkove se da rici, ze tahle pilka uz rozhodne nema tak ostre zuby jako jeji predchudkyne, i tak bych ji ale rozhodne do stareho zeleza urcite nehazel. 3,5*/5*

Proroctví z temnot (2002)

Rozhodne jsem od tohoto filmu cekal mnohem mene, nez mi nakonec dokazal nabidnout. Atmosfera je temer cely film dokonale ponura, neni nouze o napeti, hororove i mysteriozni sceny. To vse je vesmes ve slusivem habitu. Nalepka "podle skutecne udalosti" navic dodava Proroctvi z temnot jeste lepsi riz. Bohuzel film obsahuje i dost samoucelnych scen pro efekt, ktere by si tvurci teda i mohli odpustit. Prijde mi, ze na prvni zhlednuti ani divak nemuze uplne vsechno pobrat a radu veci nepobere asi nikdy, protoze proste nejsou ve filmu vysvetleny. Ve vysledku pak Proroctvi z temnot pusobi preci jen trochu slepovanym dojmem. Porad ale silny nadprumer a pro milovniky paranormalnich jevu jasnych 5*.

Herkules (1995) (seriál)

Do patnacti let jedna az dve hvezdicky navic. Popravde priznam, ze jsem se na to za mlada taky koukal a celkem se mi to i libilo. To ovsem nemeni nic na faktu, ze vetsina epizod je si sobe podobna jako vejce vejci a zabava s kazdym dalsim dilem rapidne klesa.

King Kong (2005)

Ke King kongovi jsem od zacatku pristupoval velmi opatrne a prilis sem od neho neocekaval. Uz samotny pribeh mi nikdy neprisel kdovijak napadity. Peteru Jacksonovi sem ale po Panu prstenu hodne veril a dobre sem udelal. King kong rozhodne neni bez chyb. Nejvetsi vyhrady bych mel hlavne k jeho delce. 187 minut je opravdu hodne a film pusobi na nekolika mistech utahane. Navic tech akcnich scen na Ostrove lebek je opravdu prilis. Peter Jackson je perfekcionista, ale nekdy to opravdu prehani. I presto, ze jsou akcni sceny vesmes skvele natoceny, pusobi na mnoha mistech prekombinovane, zbytecne slozite a nekdy i zcela nerealisticky (i kdyz to se u akcnich scen da prominout). Chtelo to proste trochu vice smikat a mozna i ubrat nekolik potvurek. Na druhou stranu King kong obsahuje opravdu hodne pusobivych scen (souboj s raptory, letadla, klouzani na lede atd.), ktere divaka proste rozemelou a nedaji mu vydechnout. To Peter opravdu umi a dokazal to uz i v Panu prstenu. Zaverecna cast v New Yorku je naprosto uzasna-skvele vykreslena atmosera te doby. V zaveru sem se trochu bal prilisneho patosu, ale nakonec vse dopadlo az nad ocekavani dobre. Uzasna je take vizualni stranka, zejmena na ostrove. Na celem filmu je ovsem zdaleka nejlepsi postava Konga. Ten je ztvarnen neuveritelne realisticky. Mimika obliceje i oci naprosto presne vyjadruji Kongovi emoce, coz je pro film obzvlaste dulezite. Troufam si rict, ze opicak sam prinesl filmu minimalne 1 hvezdu. King konga muzu vsem vrele doporucit, je to velkolepa podivana.

Téměř dokonalý zločin (2000)

Zajimavy thriller s hororovymi prvky. Skoda, ze zapletka je celkem hodne pruhledna. Ale to nemeni nic na tom, ze film ma opravdu hutnou atmosferu, nervy drasajici sceny a velmi kvalitni herecke vykony. Zaver fiilmu byl opravdu pusobivy a prijemne me pri nem mrazilo. Skoda, ze ta detektivni cast neni slozitejsi a vice zamotana.

Ti druzí (2001)

Po celkem dlouhe dobe jsem opet zhledl velmi podareny horor. Minimalisticky, bez zbytecnych efektu a kbeliku krve. O to vice vsak pocitite mrazeni v zadech a neprijemne pocity temer v kazde scene. Je zvlastni, ze mi ani jedna scena neprisla lacina nebo samoucelna ve snaze divaka co nejvice vydesit za kazdou cenu. Film se navic skvele vyhnul pasti jmenem zaver, ve ktere se lapi velke mnozstvi hororovych snimku. Je to opravdu skvely pocit, kdyz cely film slape jako parni stroj a zaver vysledny dojem nezadre, ba naopak jeste zvysi obratky a to se opravdu casto nestava.

Battle Royale (2000)

No jo, uz na prvni pohled je jasne, ze na tomto filmu nalepka USA drzet nebude. Scenar je hodne moc originalni, i kdyz jeho potencial neni vyuzit k memu plnemu uspokojeni. Kazdopadne Battle Royale je filmem originalnim a svym zpusobem i velice zabavnym. Nektere sceny jsou natolik bizardni, az mam pocit, ze i sami tvurci chteli vnest do filmu trochu toho hodne cerneho humoru. Preci jen bych ale vytkl az moc velkou pritazenost za vlasy v nekterych scenach (Japonci jsou pravdepodobne trochu ujeti :)). Kazdopadne hodne povedena psychologicka sonda.

Doktor Živago (2002) (TV film)

Podle me nema smysl srovnavat tento televizni projekt s gigantickym dilem D. Leana. Rozhodne aspon ze sveho pohledu noveho Zivaga nemam v umyslu zatratit. A to nejen kvuli cetnym ceskym lokacim a hercum. Film me zaujal hlavne skvelymi hereckymi vykony. Nektere sceny byly opravdu doslova presyceny emocemi v tom nejlepsim slova smyslu. Kdyz se k tomu pripoctou nadherne lokace a prostredi(navic velice vhodne zvolene), kvalitni zpracovani a technicka stranka(az na par detailu) a povedena hudba, vychazi mi urcite nadprumerny televizni film.