On je žena! (2005) (seriál)

Zpocatku to jeste tak strasne nevypadalo a hlavni motiv premeny v muze imho tak uplne spatny neni. Ovsem postupne se zacina serial strasne plouzit, nema co nabidnout a tak vari z vody neuveritelne blaboly a o humoru se radsi nebudu zminovat.Asi nema cenu dale pokracovat ani v psani kritickych postrehu, ani v sledovani tohoto serialoveho blabolu. Nova opet nezklamala.

Strážce duší (2005) (seriál)

Mne se to docela libi. Preci jen je to zase neco trochu jineho, nez nam vetsinou televize nabizeji a to se urcite musi ocenit. Nejedna se o zadnou Pojistovnu, Misto nahore nebo nedej boze Rodinna pouta. Jak uz to v serialech byva, nektere pribehy jsou dobre napsane a dokazou cloveka zaujmout, jine jsou pouze prumer, ktery prilis neoslni. Co se tyka zpracovani, to je urcite dost rozporuplne, ale v ramci televizni produkce se da prekousnout, stejne jako herecky "vykon" Zuzany Norisove(preci jen lepe vypada nez hraje :)). 3* hlavne za napad a atmosferu nekterych dilu, mne to ke spokojenosti staci.

Saw: Hra o přežití (2004)

Je pravda, ze Saw neni ve vsem uplne dokonala a dotazena zalezitost. Lze treba dlouze polemizovat na kolik je Saw originalni a kolik si toho film "vypujcil" ze snimku jako Seven, Telefonni budka atd., ale imho to nema moc smysl. Hlavni je, ze se nejedna o cistou vykradacku (to ani omylem), ale v ramci moznosti pomerne originalni zalezitost. Navic mam tento typ filmu rad, takze nevyzaduju stoprocentni originalitu(navic je to skoro nemozne). Jinak me dostala hutna atmosfera a hlavne napeti, ktere nedovoli divakovi ani chvilkovy oddech(a to uz od prvnich minut filmu). Nejvetsi pozitivum pro me ale je dej filmu, ktery je opravdu dobre vymyslen a az na par momentu divaka plne uspokojuje. Na to, ze se jedna o debut, je to velice podarene a i dobre nafilmovane. Par veci mi ale vadilo. Treba zaver, ktery sice mozna byl sokujici(i kdyz ja sem neco podobneho tusil), ale straslive samoucelny a imho i zbytecny. Nelibilo se mi take par dalsich nedotazenosti ve scenari. Nekdy je lepsi nerict uplne vse, ale tady to na me pusobilo spis nedotazene, nez ze by to tak tvurci umyslne chteli. Jinak je ale Saw jednim z nejlepsich thrilleru co jsem videl, klobouk dolu.

Kostka (1997)

Chvilemi bylo videt, ze rozpocet nebyl nejvetsi, ale s kvalitnim scenarem to zas tolik nevadi. Znal sem sice zakladni schema filmu (ktere uz je samo o sobe napadite a originalni), ale i tak me Kostka dokazala na nekolika mistech prekvapit. Prijemne je i to, ze film udrzi pozornost divaka celych 90 minut. No a co se tyka zaveru, tak ten u me dopadl tak 50 na 50. Na jednu stranu povedeny, na druhou by si clovek preci jen pral odhalit, co za tim vsim bylo. Je ale fakt, ze vetsinu filmu s originalnim scenarem vetsinou vysvetlujici zaver dost zarizne, takze tvurci asi udelali lepe, kdyz to nechali takhle. Asi se s tak perspektivniho nametu dalo vycucnout i vice, ale ja sem i vzhledem k tomu, ze film nebyl zrovna vysokorozpoctovy trhak spokojen.

60 sekund (2000)

Kdyz reknu, ze je scenar dementni, tak mu jeste dost lichotim. Ten zaver to cele kompletne zazdil a postavil cely film na hlavu. Ti Americani fakt nemaji soudnost. Nastesti jsem neco podobneho ocekaval, takze sem neutrpel az tak zasadni ujmu na zdravi (po Rychle a zbesile 2 me uz jen tak nic rozhodit nemuze). No kdybych mel najit pozitiva, tak snad jen ta auta a nekteri herci, kteri tady jsou ale spis jen kvuli xichtum a znamym jmenum nez kvuli hereckym vykonum. Nebyt ale toho vrcholne priblbleho zaveru (navic se snahou divaka dojmout), tak by se film mozna k prumeru doplazil. Kdyz clovek vypne mozek a necha se unaset vlnou popcornu a cool karama, tak se mu film muze libit.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Zatim nejtemnejsi dil serie SW. Trikova stranka je dokonala (na tehdejsi dobu urcite a ani dnes se nema za co stydet). Scenar zajimavy, porad se neco deje a clovek kouka s otevrenu pusou. Film je napechovan tolika uchvatnymi scenami, ze jine hodnoceni nez 5* nepripada v uvahu. Nejlepsi dil cele sagy, to rozhodne neni malo.

Pravidla moštárny (1999)

Nemam prilis v lasce ta roztahana a pomala americka dramata, ktera se snazi jen o to, aby z divaka dostala co mozna nejvice emoci. Pravidla mostarny jsou ale jina. Pribeh je sice pomaly, ale tentokrat mne to kupodivu vubec nevadilo. Kazdy zaber ma totiz svoje kouzlo. Je az neuveritelne, co vsechno nam muze dat na prvni pohled velice jednoduchy az komorni pribeh. Cely film je totiz jednim slovem krasny, cemuz napomaha hlavne decentne presna rezie a herecke vykony(hlavne T. Maguire, ktery jakoby nehraje, ale je to prave naopak-staci gesta, slova jsou az na druhem miste). Pro me osobne jsou Pravidla Mostarny krasnym filmovym zazitkem, ktery kupodivu emocionalne nevydira a to se nestava zas tak casto.

Nepřítel před branami (2001)

Remeslne dobre zvladnuta prace-hlavne uvod. Vyprava sice neni tak monumentalni, jakou by nam nabidli nasi soudr..., ehm pardon kapitalisticti pratele z USA, ale rozhodne se neni za co stydet. Chybi mozna trochu vice davovych valecnych scen, ale to plne vynahrazuje napeti a atmosfera. A rozhodne nemuzu rici, ze bych se nudil pri tom, jak R. Harris nervozne krouzi svym zamerovacem a hleda cil. Skoda, ze na nekterych mistech je citit, jako kdyby film(respektive jeho scenar) nekdo strelil do nohy a chvili trva, nez se rana vyleci(a i kdyz se zaceli, jizvy bohuzel zustanou :)). Nastesti to neni zas tak caste a clovek zkratka musi umet vcas vypnout mozek nebo byt shovivavy. Takze kdyz to sectu, kvalitni valecny snimek, ktery nenudi a neobsahuje tolik klise, jako ciste americky produkt (i kdyz hlavne na zaveru je videt americky rukopis).

Purpurové řeky (2000)

Skoda posledni pulhodinky. Ja vim, padlo to tu uz mockrat, ale co se da delat, kdyz je to kruta pravda. Pritom rozjezd je excelentni. Valcuje nas skvela atmosfera, kterou dokresluje velice povedena hudba, zajimavy pribeh a cele je to profesionalne natoceno, takze to divaka drzi a nepusti. Nebyt te one jiz zminovane osudne pulhodinky, film by dokonce klepal na zlatou thrillerovou branu SE7EN (zduraznuju, ze jen klepal, dovnitr by ho asi nepustili :)). Bohuzel konec na me zapusobil, jako kdyby mi nekdo vyrazil mozek pomerancem :). Takovyto zaver si tento film opravdu nezaslouzil a slova jako klise, hloupost a prekombinovanost doslova valcuji divaka jako ta filmova lavina. Stale vsak plati, ze tento snimek si pozornost rozhodne zaslouzi. Nemuze byt kazdy den posvi..ehh spise SE7EN.:)

Ponorka U-571 (2000)

Nema cenu plakat na jinem hrobe :). Ponorka U-571 neni realisticke valecne drama(a nesnazi se jim byt), ale remeslne vyborne zpracovany akcni snimek s dobrymi herci a slusnou atmosferou. Ja sem se ani na okamzik nenudil, film mel tempo a akcni sceny byly take velice povedene-hlavne hloubkove miny staly za to. Ponorka U-571 urcite neni zadne veledilo, nijak zvlast neoslni, na druhou stranu ale v zadnem pripade neurazi.