• Thriller

Smrt ve tmě (2016)

Nelíbilo se mi to. Pár scén, které nedávaly smysl (uspaný pes, uspaný slepec a pobíhají si po baráku jako by se nechumelilo), lekačky nebyly nic extra, měla jsem celou dobu pocit, jako bych už podobný příběh viděla. Asi film Sběratel polibků. Takže za mně nespokojenost.

Případ Collini (2019)

Mladý turecký právník Caspar, působící v Německu, získává svůj první velký případ. Obhajuje staršího muže, který zjevně bez důvodu zabil starého ředitele velké firmy. K zavražděnému má Caspar osobní vazby, protože vyrůstal takřka v jeho rodině a miloval jeho dceru Johannu. Zajímavý právnický spor, kdy stojí David proti Goliáši sedícímu na lavici žalobců.

Krajina s nábytkem (1986)

Výborný Vladimír Javorský, výborný Petr Čepek a výborná i (v negativní roli) Yvetta Kornová. Táta i máma v jedné osobě, protože mladá matka se chovala nezodpovědně, během těhotenství pila a kouřila a brzy po porodu z rodiny odešla. Mladý hudebník obětuje svou kariéru výchově malého Tomáška, přestože se dozví, že chlapec není jeho. Smutný, ale docela dobrý film.

Čierna minúta (1969)

Tento slovenský poetický film o prvních láskách se mi líbil. Šestnáctiletý Šimon tajně miluje křehkou a čistou Kateřinu. Ta se ale jeho projevům lásky brání. Kdo se naopak nebrání a se Šimonem vždy laškuje, je ohnivá černovlasá Bibiana. Líbí se dokonce i Šimonovu otci, který si na manželskou věrnost ani nehraje. Snímkem zní též skvělý a řízný šedesátkový bigbeat. Horké bratislavské léto, všude plno rozjívené mládeže a mezi nimi většinou zhýralí dospělí. Velmi nezvyklý film.

Obyčejní lidé (1980)

Matka bez lásky, to mi není cizí a líbilo se mi to. Ale celkově jsem byla z filmu zmatená a stále jsem hledala, o čem vlastně je. Nevím to doteď, jestli je o vzájemné blízkosti mužů v rodině, o odcizení matek nebo o čem dalším. Film mě příliš neoslovil, jen z té studené matky mi běhal po zádech mráz. Sutherland ovšem ve své roli tápajícího otce vynikající.

Krásný kluk (2018)

Filmy o drogově závislých většinou netrvají dvě hodiny. Přesto je tento životopisný film velmi dobrý. Boj s drogovou závislostí je nesmírně náročný pro obě strany, jak pro dítě, tak pro rodiče. Obdivovala jsem Nicovu matku a hlavně otce, jak moc svého syna milovali. A též jsem obdivovala herce v hlavní roli, Timothée Chalameta, jak skvěle tuto těžkou postavu stvárnil. Film vhodný jak pro rodiče, tak pro dospívající či lehce dospělé děti.

Vojandy (1965)

Moc smutný film. Hlavně tím, co po něm zůstane na duši. Tři italští vojáci převážejí 12+1 řeckou prostitutku do různých italských vojenských nevěstinců, které cestou potkávají. V každém nechají dvě, tři prostitutky. V kraji ale působí partyzáni, kteří útočí na vojáky a zaútočí i na náklaďák se zbývajícími prostitutkami. Jedna z nich je zraněna, auto shořelo, skupina nemůže pokračovat dál a je vystavena na pospas partyzánům.

Kým sa skončí táto noc (1965)

Ve filmu se vyskytuje jen pár lidí, kteří se v tuto noc sešli v luxusním baru. Pár hostů, barmanka, číšník, kapela, tanečnice. Dvě naivní mladé dívky, muž s velkou částkou, kterou hodlá propít nebo rozdat, dva kamarádi, z nichž jeden balí ženy, kudy chodí, smutný manželský pár. To jsou hlavní hrdinové, kolem nichž se točí děj a jejichž charaktery jsou ve filmu ukazovány. Též mě ve filmu zaujaly tehdejší ceny lihovin a vůbec pití v luxusním tatranském baru. Tehdy ještě koruna něco znamenala.

Hřbitov pro cizince (1991) (TV film)

Osudy československých letců, kteří za druhé světové války bojovali v Anglii, jsou všeobecně dost známy. Režim se k nim po "Vítězném" Únoru zachoval přinejmenším macešsky. Zde vystupují dva kamarádi, kteří se setkávají v nové době v městečku, kde se narodili. Jeden pracuje jako holič, druhý shání práci marně. K ničemu jsou mu znalosti, zkušenosti i kapitánská hodnost. Naopak po něm jdou jeho staří kamarádi i všude přítomná domovní důvěrnice. A za chvíli samozřejmě i StB.

Veterán (2020) (TV film)

Asi první film od Hřebejka, který se mi líbil. Velký díl úspěchu ovšem slaví herec v hlavní roli Milan Ondrík. Projevil nejen velké charisma, ale také skvělou kondici. Kříž v roli pana starosty notně toporný a Antalová jakožto nadržená panička taky. Navrátil v roli milionářského synka ušel. Příběh o veteránovi z cizinecké legie, který se vrací a snaží se nalézt místo v dnešní nevojenské společnosti. Jedním slovem se začleňuje velmi těžko. Ale stojí za to to vidět.