Slunce, seno, jahody (1983)

O Troškovi si můžeme myslet cokoli, ale touhle lidovou taškařicí se zkrátka trefil do černého. Celé to sice vypadá jako soustavná improvizace, do níž je vklíněná jakási snaha o zprostředkování primitivního děje, ale možná právě proto se film tak pohodově sleduje a určitě právě proto tak moc zlidověl. Je to bezpochyby věrný odraz české vesnické nátury, kde se nejde pro facku daleko, s lahváčem se leze i do postele a na tancovačkách vládnou korpulentní selky se srostlým obočím. Jako letní oddechovka neurážlivé a v podstatě ojedinělé - tohle nikdo jiný na světě rozhodně nenatočil a nenatočí..

Monstrum (2008)

Aneb Jak efektivně skloubit klasický monster film s novodobou tradicí found footage hororů. Není divu, že Reeves i Goddard si právě díky tomuhle zářezu budují tak slibnou hollywoodskou kariéru - Cloverfield je výborně vystavěnou rekonstrukcí jedné noční můry, orientující se na bezprostřední okruh skupinky nešťastných hrdinů. Příběh se rytmizovaně rozvíjí v pravidelně se obměňujících lokacích, přičemž chytře podkopává divácká očekávání jen tím, jak cpe do popředí jiné žánrové vzorce, než by divák od filmu s obří potvorou devastující New York očekával. K maximální spokojenosti mi pravděpodobně schází druhá projekce, kdy na mě ta originalita a vypravěčská jistota určitě dolehne ještě výrazněji a silněji. EDIT: Druhá projekce maximální spokojenost navodila. 90%

Babel (2006)

Ambiciózní výstřel do tmy. Nějaké ty mravní myšlenky to v sobě má, ale zabalené do šíleně zdlouhavé vaty, která se tváří jako umělecká vzpoura tradičnímu vyprávění, ale přitom se jedná jenom o pár klasicky vypointovaných epizod v necelistvé struktuře. Herci výborní a pár scén velmi silných, ale to je hodně málo.. 2 a půl *.

Soumrak mrtvých (2004)

Hravá bejkovina, vtipně sestříhaná do rytmu rockových vypalovaček. Rozjezd je skvělý a postavy okamžitě přirostou k srdci, survival část toho sice zase tolik zajímavého nepřinese, ale pořád se najde hodně povedených situačních fórů a když už nic, minimálně jsem velmi sympatizoval s hrdiny, kteří se běželi před zombie apokalypsou schovat do jejich oblíbené hospody. Líbí se mi, že film dokáže stát na vlastních nohou a jen neparoduje zaběhlé postupy zombie hororů, byť mu to chvílemi paradoxně škodí...

Sin City - město hříchu (2005)

Sin City je fenomén. Jako celek možná trochu nekonzistentně segmentované, takže jednotlivé epizody moc nepodporují nebo nedoplňují vývoj jiných, ale většinu segmentů z hlavy zkrátka nevyženu a podívám se vždycky a od srdce rád - Rodriguez naordinoval filmu ukrutně sexy stylizaci, naočkoval ho šťavnatým komiksovým násilím a napumpoval plejádou skvělých herců, kteří si své už tak zajímavé postavy naprosto podmaňují (nejlepší sestupně Rourke, Willis a Owen). Atmosféra funguje a Sin City je tak špinavé, bezútěšné a nepředvídatelné místo, že bych v něm vydržel klidně i o něco déle. Emoce stranou, tohle je čirý obrazový prožitek... 80%

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Značně vypiplanější než docela matná jednička. Hlavně proto, že scénář více vsadil na odlehčenost a místo toho, aby standardní akční vzorce tupě následoval, umí si z nich udělat velkou legraci. I když největší zásluhu mají samotní protagonisté, kteří ztělesňují svá kariérní alterega z obdivuhodnou vervou a nadhledem (bláznivé cameo Norrise v tomhle naprosto kraluje). A přestože se příběh vyloženě plácá na místě, když dojde na nějaké dialogy a osobní roviny, akční stránka je natolik vydařená a vygradovaná a záporáci v čele s chladnokrevným JCVD povedení, že se moc nudit prostě nebudete. Tentokrát spokojenost.

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Epizoda, k níž chovám velmi speciální vztah. Příběh sice dost neohrabaně spojuje dvě základní linie a zahlcuje postavami, které nemají dost zaslouženého prostoru, ALE pořád se děje něco zásadního, z různorodých lokací padá brada až na zem, akční sekvence rvou diváka za pačesy a všechny postavy jsou jednoduše boží (bohužel kromě Anakina, protože Christensen je castingovým failem století). Miluji ten dobrodružný feeling a vývoj skloubený s objevováním nových a nových koutů galaxie, miluji světelné meče, miluji Obi-Wana i Yodu. Je to možná nejvíc guilty, ale zároveň snad i nejvíc pleasure zářez z celé frančízy. 80%

Občan Kane (1941)

Kinematografické poupě. Úžasná hra s mizanscénou, osvětlením a přímo revolučním vedením divácké pozornosti. Vynikající Welles a největší MacGuffin v dějinách.

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Díl, na němž se fantazie George Lucase vyřádila asi nejvíce. Bohužel. Moje dojmy trefně charakterizuje známá historka Davida Lynche (ano, toho Lynche) - ten byl totiž Lucasovým hlavním kandidátem na režii šestky a oba se před natáčením osobně setkali. Lucas prý začal nadšeně vyprávět o všech těch divných SW postavách a světech a Lynch, který beztak neměl zájem a sešel se jen ze zdvořilosti, mu řekl, že nejlepší bude, když si to natočí sám. A tak byl dosazen celkem neznámý Richard Marquand a divák dostal v závěru největší vesmírné ságy všech dob partu srandovníh skřítků, mezi nimiž Harrison Ford, největší frajer hollywoodu, působí trochu jako Mr. Bean za volantem Ferrari. Na druhou stranu, linie kolem Luka funguje prostě výborně, aura temné strany je hodně cítit (i když kontrastuje s blbnutím s Ewoky) a triky jsou jasně nejlepší z trilogie, takže o vzrušující zážitek je bohatě postaráno. Fakt by mě zajímalo, jak by to vypadalo s mistrem deprese Lynchem u kormidla, ale vlastně díky bohu za tohle nadšenectví - bez něj by Star Wars asi nikdy ani vzniknout nemohly, tak jak jinak by měly skončit? Nové tisíciletí nám podává ironickou odpověď... 75%

Kung Fury (2015)

Několik kulervoucích nápadů na 20 minut šílené a proměnlivě vtipné vaty. Neohromilo mě to ani jako fanouška béčkových osmdesátek, i když celovečerák od nějakého schopného scenáristy bych bral.

Časové pásmo bylo změněno