Policajt nebo rošťák (1979)

Zase se mi potvrdilo, že vůbec nejsilnější stránkou všech belmondovek je Belmondo sám. Klasický motiv tvrdého policisty bez respektu ke všem předpisům sice sedí k podobným filmům jako ulitý a smíchání komedie s vážnou kriminálkou zvládl režisér Lautner na jedničku, ale nemohu si pomoci, bez lišáckého Belmondova úsměvu by to tentokráte vyznělo trochu do ztracena. Tím ale vůbec nechci říci, že by se mi Policajt nebo rošťák nelíbil, naopak jsem po mírně rozpačitém úvodu dostal přesně tu porci inteligentní zábavy, jakou jsem před zhlédnutím očekával. Jen oproti jiným vrcholným belmondovkám mi tahle přijde o malinko slabší.. Ovšem i tak beru 4* jako povinnost.

Jackass 3 (2010)

Nikdo nemůže partě okolo Johnnyho Knoxwilla upřít, že dokáží zaručeně pobavit a že si i zaslouží respekt za to, co jsou ochotní absolvovat. Ale proč tolik využívat análních otvorů, výkalů a jiných prasáren, když to evidentně jde i slušně a do jisté míry decentně? Nějak extra nechutné to zase nebylo, ale trapné chvilky postupem času přibývaly a v závěru už mi jen zněla v hlavě myšlenka, kterou pronesl přímo jeden ze zúčastněných: "Je to hlavně o hovnech a blití." Janě, je to show, která si moc nebere servítky, a všichni pánové mají můj obdiv, ale podruhé už bych je asi sledovat nedokázal. 55%

Černočerná tma (2000)

Bavil jsem se výborně, i když celé to hodně stojí na charismatu a drsném projevu Vina Diesela, jenž je jednoznačně největší hvězdou snímku. Ale i vesmírné potvůrky jsou velmi vydařené, temné a rušivé záběry jim dodávají na respektu a třeba pohledy skrze Riddickovy brýle vydají za mnohem víc než řada brutálních scén nebo zběsilé vyprazdňování zásobníků. David Twohy dokázal přijít zase s něčím novým, a byť v mnohém hledá inspiraci třeba u Cameronových Vetřelců, jeho svižné dobrodružství má své specifické kouzlo a hlavně závěrečná část ve tmě staví Pitch Black po bok těm nejzdařilejším monster béčkům... 75%

Legenda o sovích strážcích (2010)

Nemohu si pomoci, ale udělat ze sov vojáčky a nechat tahle něžná a důstojná zvířata mlátit se hlava nehlava, to mi přišlo hodně přitažené za vlasy. A přitom animace je skutečně nádherná, výprava a hlavně hudba mě úplně pohltila a i přes mírnou absenci humoru jsem se cítil v sovím světě od začátku jako doma. Ale posledních dvacet minut mě dost zklamalo, a byť byly natočeny stejně působivě a efektně jako zbytek filmu, celkový obraz příběhu založeného především na skvěle vymyšlených sovích tradicích a bájích se mi nenávratně narušil. I tak ale palec nahoru, protože od Snydera bych takhle příjemnou a přístupnou podívanou asi nikdy nečekal.. 70%

O Schmidtovi (2002)

About Schmidt není vůbec špatný film, ale příjemné komorní drama o rozmarech stárnutí, které s sebou přináší daleko více peripetií a možná i dobrodružství než celý předešlý život. Navíc Jack Nicholson je bůh, žádný jiný herec by nedokázal příběh takhle utáhnout a přinutit diváka, aby kvůli němu alespoň jednu hvězdičku ještě přihodil. Já jsem s ním a jeho myšlenkami vydržel až do konce, a byť se snímek poměrně táhne a je to celé opravdu jen o Jackovi, mohu říci, že jsem si ho užil a vyprávění prostřednictvím dopisů mě dokázalo silně oslovit. A v závěru jsem měl slzy na krajíčku..

Volný pád (1993)

Schumacher stvořil hodně zvláštní film, u kterého je strašně důležité ztotožnit se s hlavním hrdinou a plně porozumnět jeho zoufalému jednání. A to je právě to jediné, co mě odradilo od plného hodnocení, protože já jsem se s Michaelem Douglasem, byť předvádí opět úžasný výkon, nedokázal po celou dobu tak úplně zžít a celkově pomalejší průběh mi nedovolil nahlédnout přímo pod pokličku, kde je ukryto poselství celého příběhu. Já si ale i tak vůbec nestěžuji, protože Volný pád je pořád výborné kriminální drama, kterému ta komornější Schumacherova režie nijak neškodí, ale naopak buduje velkou část tíživé a houstnoucí atmosféry. Navíc je tu ještě usměvavý sympaťák Robert Duvall, jenž společně se zarputilým Douglasem funguje jako dobře promazaný hnací motor, který dokáže scénář i v hlušších místech účinně nakopnout. Byť bylo od začátku jasné, kde takový volný pád musí skončit, Schumacher si i tak dokázal s divákem pohrát a připravit si ho na samotný závěr. A za to si uznání bezpochyby zaslouží. 80%

Kurýr (2002)

Akční výplach, který nikdy neomrzí. Akce je stylová, nápaditá a díky krátké stopáži téměř neutuchající, no a Jason Statham se postupně stává v očích diváků stejně nesmrtelný jako Chuck Norris a Arnold dohromady. Příběh je sice celkově strašně přitažený za vlasy, některé dialogy uhozené a scénář je poslepován snad z tisíce žánrových klišé, ale oba režiséři z toho nějakým zázrakem dokázali udělat skoro akční klasiku, u které jsem se třeba já osobně bavil skutečně výborně. Ale na pokračování se nutně dívat nemusím..

První velká vlaková loupež (1978)

Mně se naopak ta specifická "britskost", kterou tady všichni zmiňují, velmi zamlouvala a strefila do noty. První třetina je pravda trochu pomalejší, ale pak už sledujeme nejen perfektně promyšlený, ale hlavně bezchybně natočený lupičský zátah, který si hlavně díky skvělým hercům a celkově uvolněné atmosféře drží svůj půvab i v dnešní době. To závěrečné hopsání na jedoucím vlaku je sice hodně nadnesené, ale bez toho by takový film nikdy nemohl vzniknout.. 85%

Nepohodlný (2005)

Vůbec jsem nevěděl, co mám od Nepohodlného čekat, a popravdě řečeno jsem na to nepřišel ani po prvních třiceti minutách, kdy jsem si v kolotoči časového prolínání a skoro autentických afrických pasáží připadal trochu nepatřičně. Ovšem následně Meirelles rychle naznačil, jakým směrem se chce vydat, nechal příběh plynuleji ubíhat a v poslední třetině mi připravil jedno z nejpůsobivějších lidských dramat za hodně dlouhou dobu. Na jedné straně pohled na aktuální problém, zobrazení africké bídy a špinavosti naší společnosti, naproti tomu láska dvou lidí, jejichž kroky vedly právě tam, kde se v očích vyšší moci automaticky stávají nepohodlnými. A to všechno skloubeno tak dokonale, s velkým citem a hlavně myšlenkou, že i přes nudnější rozjezd jsem byl nakonec nejen absolutně spokojen, ale možná i trochu dojat. Rachel Weisz je opravdu výborná, možná jedna z nejlepších hereček současnosti, ale v mých očích byla přeci jen trochu zastíněna Ralphem Fiennesem, jenž opět celý film táhne výhradně na svých bedrech, a minimálně oscarová nominace by byla také na místě.. Rozhodně doporučuji každému, komu není současná africká situace vyloženě lhostejná.