Dokonalý svět (1993)

Po Milion Dollar Baby teprve mé druhé setkání s režisérskou tvorbou Clinta Eastwooda, a musím uznat, že tento pán opravdu umí. Neuvěřitelně silný snímek o přátelství dvou naprosto odlišných lidí asi nemohl být natočen lépe, a i když tu nenajdete žádnou akci, napětí nebo štědré dávky humoru, stejně prodřepíte celých sto čtyřicet minut u obrazovky s otevřenou pusou. Kvalita filmu je způsobena jednak skvělou režií, kdy na sebe jednotlivé scény plynule a promyšleně navazují, jednak vysokou dávkou emocí a jednak skvělými hereckými výkony. Nejvíce bych asi vyzdvihl Kevina Costnera, který sice hraje nebezpečného zločince, ale vaše sympatie si získá téměř okamžitě a vy mu budete po celou dobu držet palce. Proč to ale muselo tak špatně skončit? Asi to bylo dopředu dáno a mohl jsem to čekat, ale i tak mě to zasáhlo jako přílivová vlna a já jsem se musel běžet do kuchyně vysmrkat. A když mě nějaký film dokáže takhle dojmout a oslovit, tak plné hodnocení beru jako povinnost.

Zorro: Tajemná tvář (1998)

Zábava pro celou rodinu, výtečně obsazená i ozvučená, Campbellovsky tradičně svižná a atmosférická. Banderas je sympaťák každým coulem a částečně komediální poloha mu skvěle sedí, Hopkins je jistota všech jistot a navrch přenádherná Catherine Zeta-Jones, která by měla na svou krásu nosit zbrojní pas. Navíc scénář potěší využitím originálního prostředí, byť jsem s přibývajícími minutami a každým dalším úsměvným kaskadérským kouskem více a více očekával, kdy se na place objeví Old Shatterhand a vypráší Zorra svou neomylnou muškou.... No, naštěstí (nebo bohužel?) se tak nestalo ;) 80%

Věc (1982)

Carpenterova Věc je bez debat nejhrůzostrašnějším sci-fi hororem všech dob. Orgastický atmosférický zážitek, který se již od úvodních okamžiků, v tísnivém a bezútěšném prostředí, v chladnokrevném a neúnosně deprimujícím režijním rytmu a za doprovodu mrazivého soundtracku či fyzicky odporných (neboli filmařsky krásných) gore efektů, zařezává hluboko do naší nervové soustavy, aby do ní v závěru umístil ničivou nálož a rozprášil i ten poslední zbyteček naděje a světla. Geniální, neuvěřitelně kompaktní snímek, který po celou dobu neuhne, byť i jediným záběrem nebo pronesenou replikou, z předem stanovené, nejkrásnější a nejčistokrevnější představitelné žánrové cestičky... Jeden z té malé hrstky filmů, které mě opravdu nikdy neomrzí. 100%

Vlkodlak (2010)

Některé pasáže jsou brilantní a dá se říci, že ještě překonaly má očekávání. V zamlženém prostředí, kde by se i Rákosníček ztratil, se Johnston pohybuje znamenitě, a když chce, umí napnout nervové struny diváků velmi intenzivním způsobem. Bohužel vše, co stojí mezi zdařilou a řádně krvavou hororovou výplní, je naprosto nezajímavá scénáristická i dramaturgická vata, která se utápí v nepřesvědčivém rodinném dramatu a ani zdánlivě nevyužívá megapotenciál hvězdného hereckého ansáblu. Vypustit rodinnou telenovelu a zaměřit se více na detektiva Huga Weavinga, zdaleka nejsympatičtější postavy filmu, mohl být z Vlkodlaka velký hit. Takhle je to pouze hodně profesionální řemeslná prácička..

Sedm statečných (1960)

Jednoduchý, ale krásně zpracovaný příběh se sympatickými hrdiny, skvělou hudbou a všudypřítomnými přestřelkami. Co víc si v daném žánru ještě přát?

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Hudba má Mozarta, malířství Da Vinciho, fotbal Pelého, porno Johnnyho Sinse a film má Stevena Spielberga. Poslední křížová výprava je dost možná nejvtipnější, nejvyváženější a nejkrásněji odvyprávěný velkofilm, jaký kdy v Hollywoodu vznikl. Vzrušující jízda napříč bombastickým lokacemi, osázená inteligentním vtipem, až překvapivým akčním nábojem a tak sympatickými klaďasi, že celý James Cameron se může jít vycpat. Až dramaticky lepší a hravější než už tak úžasný první díl. Továrna na zážitky... 100%

Smrtonosná past (1988)

Nejlepší akční film. Lavina hlášek, vynalézavých atrakcí a vtipných interakcí mezi aktéry, k nimž si okamžitě najdeme cestu. V porovnání s neméně napěchovanými třaskavinami Johna Woo hraje ve prospěch Die Hard, že je fyzicky bolestivější, motivačně přesvědčivější a navzdory nutné přepálenosti i uvěřitelnější. Bruce Willis v životní roli, jíž zasvětil duši. Lahůdka.

„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

Když napíšu, že je to ta nejzábavnější a nejlépe obsazená česká komedie, tak už vlastně není třeba ni víc dodávat. Scénář od mistrů Svěráka se Smoljakem je geniální a dává hodně prostoru k vyniknutí skvělých herců v čele s Jiřím Sovákem a Josefem Kemrem, ten mě v tomhle filmu fakt hodně pobavil. Pět hvězd je naprosto zasloužených a bez debat. Kde jinde byste také našli film s takovým množstvím vžitých a legendárních hlášek, které nikdy neztratí nic ze své originality a rozesmějí nás po každém dalším shlédnutí?

Looney Tunes: To nejlepší z kohoutka Uličníka - 1.čast (2005) (video kompilace)

Chudák kojot, já mu vždycky tak strašně držím palce, ale on toho zatracenýho Uličníka stejně nikdy nedostane. Jestliže jste někdy obdivovali genialitu a beprostřednost Looney Tunes, pak se mnou jistě souhlasíte, že tato povedená dvojka je to nejzábavnější, nejakčnější a někdy i nejsmutnější z tvorby Warner Bros. Kojot Vilda neustále vymýšlí ty nejrafinovanější a nejkrutější pasti, a i když to vždy končí stejně, zábava je královská a nekončící. Pamatuji si, jak jednou na ptáka Uličníka už slítával ohromný balvan, a když se pak obrátil a dopadl na radujícího se kojota, tak už jsem to nevydržel a vzteky vypl televizi.

Honičky králička Bugse (1981)

Looney Tunes jsem v mladším věku neskutečně žral a po shlédnutí tohoto animáku musím říct, že kouzlo stále přetrvává. Koho by také nerozesmál věčně navztekaný Yosemite Sam snažící se jednou provždy zamést s vychytralým Bugsem, Duffy snášející zlaté vejce nebo předávání Oswaldů jako parodie na Oscara? skvělá podívaná, byť určená spíše mladšímu publiku