Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Dobrá myšlenka a jistě i skvělé zpracování, ale přesto mě to nedokázalo dostatečně zaujmout a vtáhnout do děje. Je mi to docela líto, protože animáky pro mě většinou představují skvělou zábavu a odreagování, což se u tohoto zvláštně pojatého díla nějak nepovedlo a i když snímek plyne poměrně rychle a najde se v něm pár opravdu skvělých nápadů a hlášek, nemohu jinak než za 3.

Jak se budí princezny (1977)

Jedna z mých nejoblíbenějších československých pohádek, ve které světu opět ukazujeme, jak skvělí herci působili v naší malé zemi. Hlavně "oscarový" Vladimír Menšík v medvědím převleku opravdu stojí za vidění.

Připoutejte se, prosím! (1980)

Klasika, která sice nedosahuje kvalit nejlepších děl slavné režisérké trojice, ale inteligentním a všudypřítomným humorem a nezapomenutelnými herci se stále řadí mezi naprostou komediální špičku.

Gran Torino (2008)

Clint Eastwood opravdu umí a tímto dílem ještě překonává své předchozí trháky. Gran Torino ihned zaujme hlavně fantastickým a zajímavým vykreslením charakterů jednotlivých postav. Především stojí za to sledovat postupnou duševní proměnu a vnitřní boj samotného Clinta, kterému scénář přidělil nesmírně nečitelnou roli a společně s přesvědčivým Christopherem Carleym vytvořil jednu z nejdokonalejších filmových dvojic, co jsem kdy spatřil. I přes námět zavánějící nudou ubíhá snímek ve vysokém tempu, je opravdu skvěle zrežírovaný a emotivní a neuvěřitelně lidské vyjádření přátelství a sounáležitosti deroucí se pomalu ale jistě na povrch vám nedovolí ani odskočit na malou. No a ten konec?!.... Ten mě opravdu dostal.

Přeber si to (1999)

Je to celé svěží, vtipné, se skvělými hereckými výkony a nápaditou režií a scénářem. Je sice pravda, že ke konci režisér jako by ztratil nit a zápletka nebyla dotažena úplně ideálně, ale když si vzpomenu na ty geniální pohovory mezi De Nirem coby psychicky labilním mafiánem a Billy Crystalem chtě nechtě zapleteným do mafiánského podsvětí, ihned se mi vykouzlí úsměv na tváři a rád přivřu jedno oko.

Faunův labyrint (2006)

Během tohoto filmu jsem si připadal, jako by mě Guillermo del Toro usadil na kolotoč. Chvílemi se ocitám uprostřed vojenského tábora potlačujícího hrstku povstalců, znenadání jsem svědkem pohádkové fantasy plné roztodivných tvorů. Jízda je to jistě záživná, vzrušující a místami i napínavá, ale kolotoč časem viditelně ochabuje a rezavých míst, ať už je to nepochopitelná brutalita, která musela natěšené mladší publikum hodně šokovat, nebo mírné přehlížení a odsunutí Fauna s jeho úkoly na úkor války, přibývá a po skončení jsem měl dojmy poměrně rozházené. Každopádně už jen za ten námět a režisérovu odvahu zaokrouhluji na ****.

Svět podle Prota (2001)

Herecké exhibice a atmosférická režie v příběhu, který si bohužel sám se sebou nedokáže poradit. Kvituji každý film, který nutí pasivního diváka přemýšlet a hraje se s jeho prohlubujícím se očekáváním, proto 4*, ale asi bych musel být na zcela jiné myšlenkové či intelektuální bázi, abych si zdejší pointu a celkový smysl dokázal uspokojivě vyložit - a opravdu si nejsem jistý, jestli se jedná o bázi výkonnější či naopak primitivnější... Ale každopádně, ten Kevin Spacey je herecký FENOMÉN. 80%

King Kong (2005)

Oceňuji režisérovu snahu přenést na plátno filmovou legendu v tom nejvytříbenějším stylu, oceňuji skvělé vizuální efekty a několik opravdu dechberoucích a nápaditých akčních scén, ale něco málo mi tu stejně chybí a můj favorit z roku 1933 stále zůstává nepřekonán. Tím ale určitě nemyslím, že nový King Kong je špatný film. Naopak Peter Jackson vměstnal do příběhu hodně nových nápadů a roztodivných zvířat, které navíc nechal pořádně vyřádit. Ať už to bylo na lidech při nezapomenutelné scéně v hluboké rokli nebo běhěm dlouhého souboje tyranosaurů s Kongem. Filmu by možná slušelo jen trochu zkrátit a nacpat do něj ještě větší dávku napětí, o což se Jackson hlavně po příjezdu na ostrov poměrně snaží, ale romantické scény s Naomi Watts a jejím opičím ctitelem, které by měly být vrcholem těchto filmů, mu příliš do karet nenahrávají a spíše brzdí už tak pomalu se rozjíždějící tempo. Pro oči a uši naprosto skvělá podívaná, které ale prostě chybí větší šmrnc a spád.